Marie Kysilková
Nakladatelství JOTA je třeba už v úvodu blahopřát k vydání knihy známého egyptologa Miroslava Bárty s názvem „Sedm zákonů“. Má jasný podtitul, který vysvětluje, jak se civilizace rodí, rostou a upadají.
Do jisté míry je symbolické, že JOTA vydala toto pozoruhodné dílo jako svou jubilejní 3 000. publikaci. Knihu otevírá "Poděkování" všem, s nimiž autor o obsahu diskutoval a jejichž některá díla ho inspirovala. Ačkoliv čtenář dostává do rukou, dalo by se říci, pouze 312 stránek, je od začátku vtažený do pozoruhodného vývoje různých civilizací díky mnoha encyklopedickým znalostem autora, archeologa a egyptologa, dlouholetého ředitele Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, Miroslava Bárty. Sám autor zdůrazňuje: "Tato knížka je totiž zejména o tom, jak dnešní svět lépe chápat v souvislostech a co na základě vědy může udělat každý z nás pro to, aby byl náš svět lepší."
Člověk je od okamžiku, kdy knihu vezme do rukou, zvědavý, jakých sedm zákonů formuje vývoj lidských osudů. Jednotlivé kapitoly autor nazval následovně:
- Zákon kolapsu a regenerace
- Zákon skokové změny
- Hérakleitův zákon
- Zákon sdílených hodnot a vizí
- Zákon společenské smlouvy
- Zákon energetické a technologické determinace
- Zákon adaptace
Zdánlivě vysoce odborné členění přitahuje podrobným většině čtenářů snadno srozumitelným výkladem. Kniha je to vysoce osobní a současně nebývale encyklopedická. Autor objasňuje dějiny i současnost na příkladech z historie, často i z nálezů, potvrzených až v poslední době archeology, například při hledání nejstarších civilizací v oblasti východní Anatolie, v Grónsku či v Egyptě.
Z bohatého obsahu připomeňme také inspirující srovnávací tabulky "5 největších hrozeb z hlediska pravděpodobností" a "5 největších hrozeb z hlediska dopadu", jak se vyvíjely v letech 2007 až 2020, které provokují náš mozek k vlastním úvahám, kudy se vlastně svět ubírá. Řada jmen významných badatelů podtrhuje úvahy Miroslava Bárty včetně jeho osobního vědeckého pohledu na vývoj různých civilizací. Proč civilizace zanikají a vznikají nové? Co z toho se týká i 21. století? Čtenář hledá odpovědi spolu s autorem a s překvapením zjišťuje, s čím vším by se na svých toulkách světem či při čtení knih měl ještě seznámit. Má možnost zamyslet se nad fotografiemi z Egypta, Turecka a dalších míst světových archeologických nalezišť, připomenout si své znalosti o vynálezu papíru či knihtisku a vydolovat vědomosti o dalších historických unikátních počinech.
Neobvyklá grafická úprava knihy, která promyšleně rozlišuje obecně potvrzené údaje, názory a citace z různých zdrojů, nutí čtenáře k zamyšlení. Za pozornost stojí výzvy autora, který osobně čtenáře provokuje, aby se lépe díval na svět kolem sebe a nevěřil každé hlouposti, kterou ho tzv. „mediální vědci“ chtějí poplašit. Jak z knihy vyplývá, většina toho, čím nás hromadné sdělovací prostředky a sociální sítě děsí, už tu dávno byla. Kdo miluje historii, ale také ten, kdo by se chtěl vydat do krajin udivujících civilizací, by si tuto knihu neměl nechat ujít. Opravdu stojí za umístění na čestném místě v každé knihovně.