Jaromír a Věra Hamplovi
Prof. MUDr. Josef Syka, DrSc. a MUDr. Jiří Paleček, CSc.,
Týden mozku je festival o nejnovějších objevech a trendech ve výzkumu mozku a neurovědách. Jedná se o celosvětovou kampaň, zvyšující povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku. Je součástí Brain Awareness Week (BAW). Tradici Týdne mozku v České republice založil český neurovědec, profesor Josef Syka, v roce 1998.
Desítky populárních přednášek, trénink paměti, virtuální prohlídku či filmy nabízí letošní festival Týden mozku. Poprvé za svou historii se kvůli stávající situaci uskuteční kompletně online. Tradičně oblíbené a hojně navštěvované přednášky i doprovodný program tak budou dostupné ještě většímu publiku. Během Týdne mozku vystupují s přednáškami přední čeští odborníci v oboru teoretických i klinických neurověd. Festival je určený pro studenty, rodiče s dětmi i širokou veřejnost. Dvaadvacátý ročník festivalu Týden mozku začíná 15. března a trvá do neděle 21. března. Akci pořádá Akademie věd ČR ve spolupráci s Ústavem experimentální medicíny AV ČR a Českou společností pro neurovědy. Je součástí Brain Awareness Week (BAW), celosvětové kampaně za zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech ve výzkumu mozku. Podrobný program včetně záznamů je dostupný na webu Týden mozku
Ze studia
Hlavním pilířem festivalu bude 13 přednášek od předních českých odborníků v oboru teoretických i klinických neurověd, které proběhnou ve všední dny. Přednášet budou například neuroložka Soňa Nevšímalová, která informuje o pokroku ve spánkové medicíně, psychiatr Cyril Höschl s příspěvkem Neurobiologie deprese nebo neurokouč a vědec z Fyziologického ústavu Akademie věd Aleš Stuchlík, který představí „Vesmír v naší hlavě“. Všechny přednášky najdete na Facebooku festivalu a YouTube Akademie věd ČR. Ani v online prostředí nepřijdou diváci o možnost klást vědcům dotazy k danému tématu. Na každou přednášku plynule naváže diskuse, během které přednášející část otázek zodpoví. Diskusemi v průběhu celého týdne provedou moderátorky České televize Barbora Černošková a Lucie Křížková. Festival virtuálně zahájila před první přednáškou v 16:00 předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. „I přes nepříznivou kovidovou pandemii pokračuje výzkum mozku a jeho onemocnění dál mílovými kroky. V přednáškách Týdne mozku vás budou naši přední odborníci informovat o tom, co nového se událo u nás a ve světě ve výzkumu mozku a jeho onemocnění. Mnozí z nich připojí i aktuální informaci o tom, jak covid-19 ohrožuje činnost tohoto orgánu a jaké jsou dlouhodobé následky pandemie na naši nervovou a duševní činnost,“ zve na letošní ročník zakladatel festivalu u nás, profesor Josef Syka.
Workshop v krásném necovidovém roce 2019
Díky virtuální prohlídce brněnského CEITECu lidé mohou nahlédnout do špičkově vybavené laboratoře a pod pokličku výzkumu mezinárodních vědců a vědkyň. CEITEC (Central European Institute of Technology, česky Středoevropský technologický institut) je evropské výzkumné vědecké centrum zaměřené na oblast živých věd, pokročilých materiálů a nanotechnologií. CEITEC byl založen skupinou brněnských univerzit. Součástí festivalu jsou také filmy, dokument „Mozek. Evoluce“ dokonce ve spolupráci s festivalem populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO) v premiéře. Na programu jsou také diskuse a semináře. Na jedné z nich si lidé mohou například cvičit rozšiřování slovní zásoby díky povídkám, které začínají na stejné písmenko, další napoví, co se děje, když je mozek offline.