
Jižní Čechy skrývají řadu nových či méně známých míst, která stojí za to objevit. Vedle letošních novinek se do pozornosti dostávají i zapomenuté památky a neobjevené kouty regionu, které čekají na objevení. Nové turistické trasy, netradiční expozice, herní zážitky i návraty k historii vytvářejí pestrou mozaiku, která potěší romantiky, rodiny s dětmi i zvídavé jednotlivce.
Pokud vás baví kombinace příběhu, pohybu a napětí, připravte se na dvě nové venkovní únikové hry, inspirované tématem železné opony. Jedna se odehrává poblíž skanzenu u hraničního přechodu Nové Hrady – Pyhrabruck. Druhá vás zavede do tajemných Cetvin. Autoři obou her vás provedou zhruba pětikilometrovým okruhem a vtáhnou do příběhu z časů, kdy hranice byla neprostupnou čárou. Zpříjemnit si poznávání regionu můžete i s pomocí nové slevové kuponové knížky „Kuponovka“. Ta nabízí výhody u desítek poskytovatelů služeb v celé turistické oblasti Novohradsko-Doudlebsko. K dostání je v informačních centrech.
„Šumavské bingo“ je hravá soutěž, která vás provede šestnácti kouzelnými místy, kde sbíráte razítka a soutěžíte o ceny. Hlavně ale objevujete krajinu zábavnou formou. Pokud vás baví spíš poslouchat než soutěžit, TO Šumavsko připravilo sérii podcastů a videí ve spolupráci s Národním parkem Šumava. Dozvíte se mnohé od přírodních zajímavostí po návštěvnickou etiketu.

Za zmínku rozhodně stojí i Muzeum Zlaté stezky na Kubově Huti, které přibližuje někdejší obchodní trasy mezi Čechami a Bavorskem. Kombinuje témata přírody, lesnictví i sklářství. Výlet do Vimperka zase obohatí návštěva nově zrekonstruovaných Pivovarských teras, což byly někdejší šlechtické sady. Ty vedení města po citlivé obnově otevře veřejnosti v červnu.
Na zámku v Českém Krumlově se v nové výstavní síni, bývalé Mincovně, usídlila rozsáhlá sbírka dětských ilustrací. Je to možná jedno z největších překvapení celé sezony. Více než 700 originálních ilustrací od evropských autorů vás přenese zpět do dětství. A když už budete v zámecké zahradě, určitě si nenechte ujít i nový prohlídkový okruh rokokového letohrádku Bellarie. Najdete tu nejen slavnou grottu, ale i dvě barokní kuchyně propojené zdvižemi, což byl v 18. století doslova technický zázrak.
Kdo má rád hrady, ocení novou hlavní trasu na Rožmberku, která vás zavede přímo do soukromí šlechtického rodu Buquoyů. Ve Strakonicích zase vznikla Knihodělna, dílna, která připomíná zapomenuté knihařské řemeslo, a v Peníkově znovu roztočili kolo historické vodní pily.

„Naším cílem je nabídnout návštěvníkům zážitky, které nejsou jen krásné na pohled, ale zároveň inspirativní, pravdivé a hluboce spojené s duchem našeho regionu,“ tvrdí Tereza Procházková, vedoucí domácího cestovního ruchu Jihočeské centrály cestovního ruchu. „Ať už toužíte po tichu, dobrodružství nebo po příbězích, které se vypráví mezi řádky, letošní sezona vám je nabídne.“
Ne všechna zajímavá místa potřebují být nová, aby byla překvapivá. I v roce 2025 stojí za to dát šanci těm, která zůstávají trochu stranou zájmu. Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě nabízí duchovní hloubku, architektonickou krásu a jednu z nejcennějších knihoven v Česku. Zámek Bechyně, stojící na skále nad soutokem Lužnice a Smutné, je zase elegantním dokladem renesanční vznešenosti. Nabízí nejen prohlídky, ale i kouzelnou zámeckou zahradu. A kdo by čekal podzemí v Týně nad Vltavou? Místní historické chodby pod centrem města patří mezi opomíjené perly, které si zaslouží pozornost.
V krajině u Trhových Svinů vznikla nová křížová cesta, která vede k poutnímu kostelu Nejsvětější Trojice. Její kamenná zastavení se skleněnými mozaikami nenabízí jen duchovní rozměr, ale i nevšední estetický zážitek, který zapadá do poklidného rytmu krajiny. V nedalekých Nových Hradech také otevřeli malý, ale srdečný Obchůdek plný chutí a radosti, kde můžete ochutnat a nakoupit produkty místních výrobců z Novohradska a Doudlebska.
A na závěr jeden praktický tip: Díky nové příjezdové cestě a parkovišti je teď pohodlně přístupný i nejstarší dochovaný vodní mlýn v Čechách tzv. Hoslovický mlýn.
Jana Píchová