
V Botanické zahradě hl. m. Praha v Troji letos vsadili na téma vábení. 11. dubna zahájili tradiční výstavu tropických motýlů a i přehlídku motýlů, které lze potkat u nás. Až do 25. května návštěvníci uvidí na 40 druhů tropických motýlů líhnout se z kukel, poletovat mezi tropickými rostlinami a usedat na ovoce nachystané na krmítkách. Zároveň se z panelů dozvědí o jejich životě, obzoru i vábení a křehkosti i pomíjivosti jejich krásy.
Skleník Fata Morgana hostí výstavu tropických motýlů pravidelně od svého zpřístupnění v roce 2004. Letos už po dvaadvacáté. Každý ročník má své téma. Botanická zahrada hl. m. Prahy zaměřila celý letošní rok na vábení. A tak zatímco v únoru a březnu vábila návštěvníky na „milostné triky“ orchidejí, tentokrát se mohou těšit na to, jak rostliny vábí motýly – a jak si motýli hledají partnerku i na kilometry daleko. Nechybí mezi nimi nádherní tropičtí Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligo nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý (Danaus plexippus) a s nimi barevné babočky a otakárci. Postupně k nám doputuje přes 5000 kukel motýlů z různých tropických oblastí, takže pořád bude co sledovat a obdivovat.

Výstava tropických motýlů ve skleníku představuje motýly jako důležité opylovače a upozorňuje na jejich roli. Na rozdíl od včel motýli pyl nesbírají, ale přenášejí pasivně celým tělem. Díky tomu dokáží opylovat rostliny, které jsou od sebe vzdálené. Motýli jsou také mistři v opylování těžko přístupných květů. Například lišajové se díky svým dlouhým sosákům dokáží dostat i do trubkovitých květů nebo květů orchidejí s dlouhými ostruhami, což je dělá nezastupitelnými pomocníky přírody. Podle délky ostruhy jedné orchideje dokonce Charles Darvin předpověděl objev odpovídajícího motýla.
Tajemství motýlího života
Součástí oblíbené přehlídky motýlí krásy bude také interaktivní výstava Tajemství motýlího života, která nabídne zcela nový pohled na fascinující svět motýlů. Návštěvníci se mohou kolem sebe rozhlédnout jejich očima, vyzkouší si, jak funguje sosák, a pod mikroskopem se podívají na strukturu křídel a odhalí tajemství jejich nádherného zbarvení.

Botanická zahrada Praha každoročně objednává přes 5000 kukel desítek druhů tropických motýlů. První dodávky přicházejí do Prahy ještě před zahájením výstavy, aby si návštěvníci mohli užít krásu motýlích křídel od jejího samého začátku. Ti nejpozornější a nejtrpělivější se mohou stát svědky ohromujícího okamžiku, kdy se motýl vylíhne z kukly. Někdy přitom pomáhá i lidská ruka. „Motýlí kukly k nám dorazí pečlivě zabalené v izolovaných boxech. Kukly po vybalení třídíme podle druhů a pomocí speciálního lepidla je s kolegy lepíme na dřevěné tyčky, které umísťujeme do prosklených vitrín přímo do prostor skleníku. Lepení musí být velmi jemné, abychom kuklu nepoškodili a neznemožnili motýlovi se z kukly v pořádku dostat,“ popisuje Eva Smržová, kurátorka Botanické zahrady hl. m. Prahy. Po vylíhnutí motýl vyloučí přebytečnou tekutinu a postupně vypíná křídla, která musí dostatečně proschnout a vyrovnat se. Z vitrín pak vylétají nové krásné exempláře. V průběhu výstavy se motýli rozmnožují, a tak je možné ve skleníku na nejrůznějších rostlinách nalézt jak přilepená vajíčka, tak housenky. Návštěvníci tak mají příležitost seznámit se s celým průběhem motýlího života.

Ohrožení motýli u nás
Botanická zahrada připravila ve spolupráci se skupinou JARO panelovou výstavu, kterou návštěvníky seznámí rovněž s problematikou ohrožených druhů motýlů v naší přírodě. V rámci toho se také zájemci dozvědí o sčítání denních motýlů při akci nazvané Motýlí půlhodinka a budou se jí také moci zúčastnit, a to hned dvakrát. Jednak poslední týden v květnu a po druhé v polovině července. Přitom platí rovnice: motýli = zdravá příroda. Krásní opylovači nám tak dávají signál, kde je příroda v pořádku – a kam tedy chodit a současně nenarušovat ekosystém.
Křehká krása
Nádherně zbarvení motýli ve skleníku lákají k zachycení. Ale pozor: nedotýkat se! Motýli mají i tak po vylíhnutí poměrně krátký život, který jakýkoliv dotyk na křídlech může naráz ukončit. Však si ta křídla kolikrát ošoupou i tak. K neškodnému zachycení motýla už musí být znalost a grif, které mají odborní pracovníci. Návštěvníci si tedy mají zkoušet zachytit motýlí krásu leda na fotografii či lépe video, protože motýli sice docela často usednou, ale ti nejhezčí neposedové – modré babočky (Morpho peleides) – usedají většinou se semknutými křídly. S nádhernou spodní kresbou, ale aby to byl ten „modrý mauricius“ to se povede málokdy. Mně třeba jen na tričku jedné z patronek výstavy, Andrey Sestini Hlaváčkové, během vernisáže.

Praktické informace
Výstava potrvá od 11. dubna do 25. května, denně kromě pondělí od 9 do 19 hodin. O velikonočním pondělí bude otevřeno – a asi hodně plno. Doporučuje se zakoupit vstupenky on-line, aby se předešlo frontám u pokladen (k pokladně musí jen důchodci 70+ se speciální slevou). Všem se doporučuje přijít v méně vytížené časy. Vzhledem k tomu, že Botanická zahrada je důležitým edukačním instrumentem, mohou být rušnější i dopolední hodiny, kdy do Botanické zahrady chodí školky a školy. Výstava tropických motýlů je ve skleníku Fata Morgana, interaktivní výstava Tajemství motýlího života je ve výstavním pavilonu v Orientální zahradě.
Eva Mráčková