
Jedinečnou expozici, nazvanou "Žitý sen Andyho Warhola", prezentuje do 27. dubna 2025 Gočárova galerie v Pardubicích. Odkrývá nejen tvorbu, ale i málo známé souvislosti života této ikony moderního umění. Výstava se koná díky partnerské spolupráci Pardubického kraje, zřizovatele Gočárovy galerie, a Prešovského samosprávného kraje, zřizovatele Muzea moderního umění Andyho Warhola v Medzilaborcích.
Výstava nabízí průřez tvorbou "krále pop-artu" od raných barevných perokreseb po slavné sériové malby. Návštěvníci se mohou těšit na díla, které ještě nikdy v České republice nevystavili, například Indiánskou masku nebo portfolio Hans Christian Andersen. Dalšími výraznými prvky výstavy jsou i Warholovy osobní věci, například sako.

Umělec, který změnil pohled na současné umění, se stal jednou z nejvýraznějších osobností 20. století. Reportér doby, portrétista společnosti, grafik, fotograf, filmový tvůrce, vydavatel časopisu Interview a vedoucí legendární Factory, to vše byl Andy Warhol. Jeho dílo nyní mohou východočeští milovníci umění poznat zblízka v Gočárově galerii.
„O možném zapůjčení děl z míst, odkud pocházela rodina Andyho Warhola, jsme jednali na návštěvě Prešovského samosprávného kraje už před několika lety, kdy se připravovala rekonstrukce jeho muzea v Medzilaborcích. Mezitím jsme otevřeli nové sídlo Gočárovy galerie v Automatických mlýnech a vše do sebe zapadlo v letošním roce, kdy si náš kraj připomíná 25 let od svého vzniku. Jsem rád, že se podařilo díky našim úzkým partnerským vztahům dohodnout tento mimořádný počin, který jednoznačně přesahuje hranice našeho regionu a bude to bezesporu jeden z vrcholů letošní kulturní sezóny v našem kraji,“ prohlásil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Společně se zástupci Přešovského samosprávného kraje stál u zrodu myšlenky odprezentovat dílo světového autora i v Pardubicích.

"Málokoho napadne, že za image světoznámého Andyho Warhola se skrýval Andrej Varchola, syn rusínských rodičů z východoslovenské vesničky Miková, který doma s matkou mluvil 'po našem'," řekl kurátor výstavy Michal Bycko. Právě toto dvojí vidění Warholovy osobnosti, jako hvězdy newyorské umělecké scény i jako syna přistěhovalců z východní Evropy, činí výstavu mimořádně zajímavou.

„Byl slavný, bohatý..., ale v konečném důsledku to byl věřící, křehký člověk a bohužel i neurotik, trpící různými fobiemi“, popisuje osobnost slavného umělce Martin Cubjak, ředitel Muzea moderního umění Andy Warhola v Medzilaborcích. Právě tento rozpor mezi veřejnou personou slavného umělce a soukromým životem je jedním z hlavních témat výstavy.
„Výstavu jsme složili výhradně z děl vlastněných slovenskou galerií. Po dva měsíce bude mimořádnou událostí, která barevně rozehraje členitý prostor krajské galerie v Automatických mlýnech. Poté díla Andyho Warhola zamíří na další místa v Evropě. Proto si tuto příležitost určitě nenechte ujít,“ připomněl radní Pardubického kraje pro kulturu Roman Línek.
Eva Ženíšková