
Zlín Film Festival letos oslaví už 65. ročník. Nabídne filmový i doprovodný program pro všechny generace diváků, přinese řadu novinek, připomene významné osobnosti a oslaví výročí japonského studia Ghibli nebo slovenskou animovanou tvorbu. Ocenění Zlatý střevíček získá letos herečka Simona Stašová a trikový specialista Boris Masník. Festival se uskuteční od čtvrtka 29. května do středy 4. června 2025.
Nejstarší a největší filmový festival pro děti a mládež na světě slaví půlkulatiny a v tomto duchu se díky jeho vizuálnímu ztvárnění ponese i letošní ročník. „Tématem je opět festival sám, ale tentokrát se prostřednictvím redesignu prvního loga ohlížíme k zakládajícímu ročníku,“ vysvětlila výkonná ředitelka Zlín Film Festivalu Jarmila Záhorová. Původní geniální logo, jehož autorem je dlouholetý souputník Kopce snů, výtvarník, režisér, animátor a scenárista Václav Dobrovolný, digitalizoval a probarvil Zdeněk Macháček ze Studia 6.15. „Dovoluji si neskromně doufat, že letošní redesign loga festivalu rozzáří město, a pozornost spoluobčanů upoutá historický odkaz festivalu, který navštívily doslova miliony spoluobčanů, tedy filmových diváků,“ doplnil Z. Macháček.
Festival je také již tradičně místem setkání řady významných hostů z filmové branže. Prestižní ocenění za přínos kinematografii pro děti a mládež udělí letos prezident festivalu Čestmír Vančura dvěma významným osobnostem. „V úvodu festivalu předáme sošku Zlatého střevíčku trikovému výtvarníkovi a supervizorovi filmových efektů Borisi Masníkovi. V závěru slavnostního Galavečera potom oceníme výjimečnou dámu a jednu z nejobsazovanějších českých hereček, Simonu Stašovou, která letos v březnu oslaví krásné životní jubileum.“
Návštěvníky kinosálů čekají i letos soutěžní snímky v tradičních kategoriích, do kterých je mohou tvůrci přihlašovat ještě do 1. března 2025. Zlín Film Festival ve svém hlavním mimosoutěžním programu zaměřili na dvě významná výročí v oblasti animované tvorby. 40. výročí japonského Studia Ghibli budou věnovány projekce legendárních anime snímků se speciálními úvody, hosty i masterclass pro studenty a veřejnost. V souvislosti s oslavou 60. výročí slovenské animované tvorby nabídne festival divákům pásma filmů připravená společně se Slovenským filmovým ústavom. Profilová sekce zakladatele slovenské animace Viktora Kubala určili organizátoři dospělému divákovi, další tvůrci se následně prezentují v sekci pro děti.

Filmový program festivalu připomene také tvorbu scenáristů a režisérů Jindřicha Poláka a Vojtěcha Jasného, od jejichž narození letos uplyne 100 let. „Z dílny Jindřicha Poláka uvedeme filmy Nebeští jezdci, několik dílů kultovního seriálu Návštěvníci nebo Poplach v oblacích s legendární postavičkou Pana Tau,“ uvedla umělecká ředitelka Markéta Pášmová a doplnila, že ve festivalové premiéře mohou diváci vidět i dokument Návštěvník Jindřich Polák, který vzniká v České televizi v režii Jakuba Skalického. Na významného scenáristu a režiséra zavzpomínají v besedě herci Josef Dvořák a Pavel Zedníček, manželka Zuzana Poláková a generální ředitel Barrandov Studia Petr Tichý.
„Tvorbu Vojtěcha Jasného, konkrétně slavný snímek „Až přijde kocour“, připomeneme během besedy s herečkou Emilií Vášáryovou, kterou povede filmový historik a publicista Jan Lukeš. Vzpomeneme i 120 let od narození Jana Wericha. Novinkou v odborném festivalovém programu bude Young Industry. Našim cílem totiž je podpořit a motivovat nové generace filmařů. Iniciativa nabídne mladým tvůrcům, kteří se teprve etablují ve filmovém průmyslu, inspiraci, příležitosti pro mezinárodní networking, sdílení zkušeností a diskuse,“ vysvětlila M. Pášmová a doplnila, že součástí této aktivity bude zapojení studentů přímo do její realizace. To se osvědčilo například při 3. Zlínském filmovém víkendu. Nového kabátu se dočká i mezinárodní soutěžní sekce „Zlínský pes“, do níž mladí filmaři z různých koutů světa přinášejí své vlastní kulturní perspektivy a obohacují tak globální filmový průmysl o nové pohledy, příběhy, směry a trendy. „Tento rok jsme se rozhodli sekci ještě více přiblížit jejím hlavním adresátům, tedy studentům. Kromě projekcí, které budeme konat v prostorách Univerzity Tomáše Bati, plánujeme do studentských bloků zařadit diskuse s mladými tvůrci a umožnit tak výměnu zkušeností i případné navázání spolupráce.“
Významnou změnu letos čeká i „Salon filmových klapek“, jehož 28. ročník zahájí vernisáž 18. března. Poprvé je představí v Praze v prostorách dvorany Národního muzea. Poté budou opět k vidění i ve Škoda Muzeu v Mladé Boleslavi, v rodném domě Ferdinanda Porscheho v Liberci-Vratislavicích, v galerii Art Rubikon v Olomouci a v Galerii Vaňkovka v Brně. Poslední zastávkou bude zlínské obchodní a zábavní centrum „Zlaté jablko“. Odtud se klapky přesunou do Kongresového centra Zlín. Z výtěžku aukce klapek tu každoročně financují filmové projekty studentů filmových škol a dalších mladých tvůrců. „Těší nás, že díky tomuto projektu máme možnost rozvíjet současnou tvorbu mladých filmařů. V sobotu 8. března budeme s napětím sledovat udílení cen Český lev, kde se o nejvyšší české filmové ocenění utká hned pět námi podpořených filmů!“ zdůraznila M. Pášmová
V rámci oslav 65. výročí připravili organizátoři festivalu společně s Českým rozhlasem a jeho symfonickým orchestrem na 27. března koncert „Mistři filmové hudby“ v Obecním domě v Praze. Samotný festival potom zahájí velkolepý koncert Police Symphony Orchestra s Tomášem Klusem ve čtvrtek 29. května na náměstí Míru, který bude součástí „Dne neomezených možností města Zlína“.
Nedílnou součástí doprovodného programu bude i letos Festivalový půlmaraton MONET+ Zlín 2025, který je již tradičně největší běžeckou událostí ve Zlínském kraji. Koná se v neděli 1. června již po desáté. Na řadě míst v centru Zlína připravili organizátoři aktivity v rámci doprovodného programu pro všechny generace. Návštěvníci se setkají se známými osobnostmi, filmovými tvůrci a dalšími hvězdnými hosty.
I letos festival uzavřou „Ozvěny Zlín Film Festivalu“. Uskuteční se v průběhu června nejen v Mikulově, ale také v dalších městech po celé České republice. Více na www.zlinfest.cz
Kateřina Martykánová