Adventní atmosféru v Kutné Hoře obohatí výstava „Vánoční poklad aneb současné české ozdoby“, kterou připravili ve Spolkovém domě. Od Mikuláše do druhého ledna představí návštěvníkům to nejlepší z české sklářské tradice výroby vánočních ozdob.
Výroba skleněných vánočních ozdob má u nás dlouholetou tradici, která sahá až do 19. století, a dnes patří k oblíbeným sběratelským kouskům nejen v Česku, ale i po celém světě. Největší sbírku mají v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, jehož kurátoři Dagmar Havlíčková a Petr Nový vybrali pro výstavu v Kutné Hoře sedm předních českých výrobců skleněných ozdob: Glassor Decorations, Irisa, Ornex, OZDOBA, Rautis, Vánoční ozdoby – DUV – družstvo a Slezská tvorba. Tyto firmy nejen že respektují tradiční postupy výroby, ale také se nebojí inovací a experimentů, což je činí známými i na mezinárodním poli. Výstava v Kutné Hoře tak nabídne návštěvníkům pestrou paletu foukaných skleněných ozdob, které odrážejí jak historické techniky, tak moderní trendy. K vidění budou nejen tradiční tvary a motivy, ale také novinky, které ukazují inovativní přístup českých výrobců.
Zajímavým vrcholem výstavy budou perličkové vánoční ozdoby z Poniklé, které jsou výsledkem unikátní výrobní technologie, jež je aplikována pouze v České republice. V roce 2020 byly tyto ozdoby zapsány na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
Výstava v Kutné Hoře je součástí širšího výstavního projektu, který středoevropská tradiční řemesla představil v českých centrech a muzeích po světě, např. v New Yorku, Tokiu, Bulharsku, Paříži či v nizozemském Leerdamu.
Eva Mráčková/Kristýna Šimonová