Unikátní výstavu o čaji připravují v Botanické zahradě hl. m. Prahy. Pod názvem „Sedmý šálek čaje“ ji najdete od 15. listopadu do 5. ledna 2025 ve výstavním sále v Ornamentální zahradě. Tam objevíte barvu, vůni a chuť nápoje, který změnil svět. Také se dozvíte, jak a kde se čajovník pěstuje a sklízí, kdy se dostal do Evropy, co všechno vyléčí, a také jak se správně připravuje a podává. Během víkendů v Troji otevřou i stylovou čajovnu.
Návštěvníky čeká pouť za světově oblíbeným nápojem. Sedm zastavení s čajem má za cíl je seznámit s čajovou kulturou, historií i botanikou. Název výstavy „Sedmý šálek čaje“ zvolili autoři podle starobylé čínské básně z 9. století. Milovníci nápoje tu najdou odpovědi na otázky, jak a kde se čajovník pěstuje a sklízí, kdy se čaj dostal do Evropy, co všechno vyléčí a jak se správně připravuje i podává. Expozici oživí kaligrafie Petry Vitáskové a výběr fotografií Michala Thomy ze souboru „Čajválové“. Během víkendů si návštěvníci mohou dopřát lahodný čaj, připravený odborníky z Lao Tea House, a užít si procházku klidnou Japonskou zahradou. Ta prý připomíná staré čajové zahrady a neztrácí své kouzlo v žádném ročním období. Výstavu věnovali významné české sinoložce, Věně Hrdličkové, která by se letos na podzim dožila sta let. V. Hrdličková dlouhodobě spolupracovala s botanickou zahradou a jako 50. osobnost projektu „Kořeny osobností“ vysadila stewartii pseudokaméliovitou, a to právě v Japonské zahradě.
.„Podzim je u nás sám o sobě krásný a barevný. Rozkvétají typické podzimní trvalky a listy stromů a keřů se zbarvují do žluta, oranžova a červena. Snažíme se návštěvníkům zpříjemnit zamračené sychravé dny a připravujeme pro ně celou paletu podzimních akcí. Kromě tradiční přehlídky dýní toto roční období letos spojíme i s čajem a jeho příběhem. Historii rostliny budou návštěvníci sledovat od semínka až po šálek lahodného nápoje. O víkendech vám také nabídneme zahřátí v čajovně Lao Tea House. Sérii podzimních akcí doplní výstava „Křišťálová zahrada“, představující sklářskou tvorbu světově uznávaného skláře Jiřího Pačinka, a také oblíbené večerní prohlídky skleníku Fata Morgana,“ informuje Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Podzim a zimu ve venkovních expozicích totiž prozáří roztodivné květy a snové nevídané rostliny, které vyrostly pod rukama uměleckého skláře Jiřího Pačinka a jeho kolegů ze sklárny Pačinek Glass. Výstavu „Křišťálová zahrada“ najdou návštěvníci opět v Ornamentální zahradě a přilehlých expozicích od 29. listopadu do 2. února 2025. Její součástí bude i ukázka skleněné ikebany, což je japonské umění aranžování květin.
Ani v letošní sezóně nebudou chybět večerní prohlídky skleníku Fata Morgana nazvané „Džungle, která nespí“. Procházky setmělými expozicemi jsou unikátní a příchozím poskytují zcela jiný zážitek než návštěva ve dne. Některé druhy rostlin rozkvétají právě za tmy a omamně voní. Skleníkem se nese koncertování tropických žabek. Na dobrodružnou výpravu noční džunglí se v tomto roce mohou zájemci vypravit od 15. listopadu do 14. prosince a následně znovu v zimních měsících na začátku roku 2025. Večerní komentované prohlídky se konají v šesti skupinách vždy v pátek a v sobotu od 17 až do 20 hodin.
Výstava „Sedmý šálek čaje“ se koná až do 5. ledna 2025 ve výstavním sále v Ornamentální zahradě a bude otevřená denně od 9 do 16 hodin, od 29. listopadu pak ve vybraných dnech i od 17 do 21 hodin. Podrobné informace o akcích Botanické zahrady Praha najdete na www.botanicka.cz .
Michaela Bičíková