Život a vojenskou kariéru plukovníka Františka Louckého, pilota RAF a brumovského rodáka, si připomínají na výstavě ve zdejším Městském muzeu. Už v den zahájení výstavy, v pátek 4. října, zde odhalili jeho pamětní desku. Doprovodný program zahrnuje také promítání ilustračního filmového dokumentu o působení našich letců v Anglii a komentovanou prohlídku výstavy.
Na letošní rok připadá 112. výročí narození Františka Louckého a 80. výročí jeho nasazení v rámci Slovenského národního povstání (SNP). František Loucký byl plukovníkem československého letectva a během svého působení v RAF létal u několika perutí. Svou bojovou kariéru ve Velké Británii začal u 65. squadrony RAF v září 1941, následně přešel k československé 312. squadroně, kde působil až do roku 1944. Později se připojil k 128. stíhací peruti a od června 1944 k prvnímu československému stíhacímu pluku v Sovětském svazu. Účastnil se bojů na Slovensku v rámci SNP, kde byl těžce zraněn. Během války provedl celkem 169 letů proti nepříteli a za své činy byl vyznamenán řadou medailí.
„Výstavou „František Loucký – Pilot RAF“ chceme připomenout jeho zásluhy, odvahu a nasazení. Je příkladem pro nás všechny," vysvětlil předseda Muzejního spolku Vlára Zdeněk Ptáček starší s tím, že expozice poskytuje i hlubší pohled do dějin československého letectva a jeho roli v boji za svobodu během druhé světové války.
Na výstavě uvidíte například diorámu letiště Zolná v měřítku 1:72, z něhož prováděl operační lety a na kterém těžce raněný F. Loucký přistál během SNP, modely letadel, na kterých létal, unikátní fotodokumenty, které dosud nikdo nepublikoval, a další památky, spojené s jeho vojenskou kariérou. Výstava dále nabízí ukázku z ilustračního filmového dokumentu o působení československých letců v Anglii, amatérskou publikaci „Životní příběh“, která přibližuje osobní pohled na život Františka Louckého, a doprovodnou expozici modelů letadel a dalších artefaktů, které ilustrují význam československých letců v druhé světové válce.
Výstavu „František Loucký – Pilot RAF“ pořádá Městské muzeum Brumov-Bylnice ve spolupráci s Muzejním spolkem Vlára, Historickou komisí Rady města Brumov-Bylnice a Valašským klubem plastikových modelářů č. 420. Realizovali jí za podpory Státního fondu kultury České republiky, Zlínského kraje, města Brumov-Bylnice a Vojenského historického ústavu Praha. Výstava potrvá až do 31. prosince letošního roku.
Zdeněk Ptáček