Sklárna Koulier
Město Karlovy Vary chce být pro své návštěvníky ještě zajímavější. Mezi jednotlivými filmovými představeními si mohou zájemci vyplnit čas návštěvou tvořivých dílen. Workshopy najdete v centru Karlových Varů, a to konkrétně ve vřídelní kolonádě, která prošla nedávnou rekonstrukcí. Představí vám tu česká tradiční řemesla. Zájemci si mohou vyzkoušet dekorování porcelánových hrníčků, dekorativního skla nebo skleněných vánočních baněk až do 4. července.
Filmový festival v Karlových Varech už slavnostně zahájil. Ale Karlovy Vary nabízí letos i trochu více. Pro návštěvníky festivalu předvádějí svoje umění také zkušení zaměstnanci tří českých skláren, které reprezentují tradiční výrobu skla, porcelánu a vánočních ozdob. Jsou od firem Thun, sklárny Harrachov a sklárny Koulier. Akce se koná pod záštitou primátorky města Karlovy Vary Andrey Pfeffer Ferklové. „Město Karlovy Vary se rozhodlo podpořit iniciativu českých výrobců prezentovat tradiční řemesla formou workshopu návštěvníkům a obyvatelům Karlových Varů, protože samy o sobě jsou výborným místem pro jejich prezentaci. Navštěvuje je velké množství návštěvníků tuzemských i ze zahraničí. A tradiční řemesla, jako výroba porcelánu či skla, hrají v historii i současnosti města významnou úlohu. Je proto logické, aby se prezentovala právě zde,“ uvádí primátorka Karlových Varů Ing. Andrea Pfeffer Ferklová.
„Cílem celé akce je zpestřit lidem pobyt v Karlových Varech během filmového festivalu i jinými aktivitami. A také představit řemesla, která mají v naši zemi dlouhou tradici a přiblížit je návštěvníkům. Jedná se o odvětví zasažená energetickou krizí. Proto využíváme této skvělé příležitosti, představit je lidem,“ uvádí Ing. Kateřina Šrámková, obchodní ředitelka značky Koulier z Oflendu na Chrudimsku. „Před před dvěma lety jsme založili Koulier, abychom zachránili výrobu vánočních ozdob. Po celou tuto dobu vnímáme, že český zákazník dokáže ocenit produkty, které vznikly v naší zemi a českýma rukama. Právě proto jsme se rozhodli účastnit na karlovarském workshopu, protože věříme, že díky desítkám tisíc návštěvníků filmového festivalu se nám podaří naše česká řemesla zase o krok dál přiblížit lidem.“
Sklárna Harrachov
„Sklárna Harrachov je tradiční výrobce ručně tvarovaného luxusního nápojového skla od roku 1712. V současné době vyrábíme především nápojové soubory a dekorativní sklo ve více než 30 barvách. V Karlových Varech na workshopu představujeme návštěvníkům v rámci tvořivých dílen zdobení našich sklenic, a to vlastní rytinou. Ceníme si toho, že právě zde můžeme prezentovat tradiční české řemeslo široké veřejnosti,“ uvádí Petr Novosad, majitel sklárny Novosad a syn.
Porcelánka Thun
„Myšlenka uspořádat prezentaci tradiční české řemeslné výroby, a tím přiblížit návštěvníkům 57. MFF naše porcelánové řemeslo vznikla díky spojení českých firem s Městem Karlovy Vary. Tato vize nás, jako největšího českého výrobce porcelánu, velmi zaujala a oslovila. Chtěli bychom touto cestou ukázat všem návštěvníkům, jak krásná a zajímavá je práce spojená s výrobou porcelánu. I to, jaké to je, když nám pod rukama z měkké kaolínové hmoty vzniká křehká porcelánová krása, která však zároveň vyniká vysokou pevností a odolností,“ uvádí Vlastimil Argman, generální ředitel firmy Thun.
Společnost Thun 1794 a.s. má ve svém výrobním programu ucelené tvary užitkového či hotelového porcelánu, speciální varný program, porcelán pro děti a zakázkové zboží pro velké mezinárodní řetězce. Jedná se o specifický druh tzv. tvrdého porcelánu s vypalovací teplotou 1405°C. Vysoká kvalita a osobitý design vycházející z více než 220leté tradice výroby porcelánu v Čechách Společnost pracuje ve třech provozovnách, a to v Nové Roli, Klášterci a Lesově. „Na zdejším workshopu předvádíme především ukázky ručního malování porcelánu. Naše zručné malířky přímo před zraky návštěvníků zdobí zlatem porcelánové zboží naší firmy. Největším lákadlem je však pro návštěvníky možnost si odekorovat svůj vlastní festivalový hrnek letošními motivy 57. MFF v Karlových Varech. Odekorovaný hrnek projde výpalem na 800°C a poté ho předáváme návštěvníkovi jako porcelánový suvenýr z festivalových Karlových Varů,“ dodává Vlastimil Argman.
Kateřina Goroškov