"Dům porcelánu s modrou krví"
Každý rodič ví, jak je obtížné zabavit potomky. Ti, kteří se vydají do města Dubí, asi neprohloupí. Historické hornické město Dubí bude totiž od 3. května hostit oblíbenou putovní výstavu s názvem Fenomén Igráček, kterou připravuje ve spolupráci s firmou EFKO-karton, Inspirací Zlín a Technickým muzeem v Brně.
Návštěvníky čekají ve zdejším „Domě porcelánu s modrou krví“ zajímavosti o historii a výrobě zmíněných a kdysi velice populárních plastových figurek Uvidí i ukázky původních i současných Igráčků, a také dvě neprodejné unikátní figurky v podobě malířky porcelánu a horníka z Cínovce, které v podobě klasických Igráčků vyrobil historik Miroslav Svoboda. Legendární hračka mimochodem získala v nezávislém průzkumu ocenění „Nejdůvěryhodnější značka 2022“. Výstava bude trvat až do 28. června tohoto roku.
Jeden z mnoha typů hraček
„Autory Igráčků jsou designéři tehdejšího družstva IGRA Jiří Kalina a Marie Krejchová. Hračka se vyrábí se už od roku 1976. Jako první vznikla figurka zedníka. Figurky následně vyráběli l v různých variacích. Rodiče dnešních dětí si asi budou pamatovat policistu, hasiče, doktora nebo zdravotní sestřičku. Do roku 1989 vzniklo kolem padesáti různých variant. V devadesátých letech se snažil jít Igráček s dobou. Na trhu se objevil i skateboardista, středověký rytíř, veřejná bezpečnost se změnila v policii a objevil se i policista na motorce nebo koni. Na výstavě uvidíte nejen zobrazené profese, ale i raritní Igráčky, kteří se v minulosti vyráběli nebo vznikli na zakázku pro různé firmy a instituce jako zakázkové typy. Výstava Fenomén Igráček je tak největší sbírkou původních, ale i současných Igráčků od firmy EFKO,“ vysvětluje Věra Stojarová, kurátorka výstavy z Inspirace Zlín.
„Naše výstava putuje napříč Českou republikou již více než deset let a moc mě těší, že má zvláště u dětí stále pozitivní odezvu. Původně vznikla na popud pracovníků Technického muzea v Brně. Asi málokoho tehdy napadlo, že ze samotné výstavy se stane fenomén. V Dubí bude mít totiž již 92. „reprízu“. Blížíme se tak magickému stému zastavení. Samo sebou se snažíme obsah stále inovovat a rozšiřovat o novinky, jako například nyní čerstvě o Igráčky s podcastovou pohádkou, kterou pro nás namluvil známý herec Martin Stránský,“ uvedl Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO-karton, společnosti, která legendární hračku vyrábí na Vysočině.
Ovšem za návštěvu stojí i samo město Dubí. „Historie města je od počátku spojená s těžbou cínu, který dal jméno i jedné z městských částí, původně hornímu městu Cinvald (dnes Cínovec). Právě v místě, kde horníci přespávali, vznikla osada Dubí. Cínovečtí horníci udržovali svou svébytnou kulturu a tradice, při kterých nosili slavnostní uniformy. Význam hornictví v Krušnohoří ocenila porota v roce 2019, kdy vybrané hornické památky Krušnohoří zapsali na seznam světového dědictví UNESCO. Proto jsme si také přáli, aby i pro nás vyrobili speciálního Igráčky, a to horníka ve slavnostní uniformě jako prvního typického zástupce našeho města. Druhým naším neodmyslitelným symbolem je výroba porcelánu s cibulovým dekorem tzv. Cibuláku, který se z Dubí vyváží do celého světa. Proto jsme i jako druhého reprezentanta našeho regionu vybrali malířku porcelánu. O to víc je symbolické, že se výstava koná právě v „Domě porcelánu s modrou krví“, který ve své stálé expozici mapuje historii výroby porcelánu v severozápadních Čechách,“ vysvětlil Jiří Kašpar, starosta města Dubí.