
Jižní Morava dlouhodobě podporuje turistiku osob se sníženou pohyblivostí. K pravidelnému mapování turistických cílů klienty Paracentra Fénix se nově přidala i Evropská Unie s projektem „Průvodce přístupnosti“. Proto od loňského roku tu pilotně testují objekty na Znojemsku a v Dolním Rakousku právě s ohledem na handicapované.
Statistiky hovoří jasně. V Evropské unii žije přes 100 milionů osob se zdravotním postižením, což představuje každého čtvrtého člověka. Tito lidé cestují, plánují výlety s rodinami, a pokud najdou potřebné informace online, často se rozhodnou právě pro tu lokalitu nebo zařízení, které publikuje informace o přístupnosti přímo na svých internetových stránkách.
„Uvědomujeme si, že turisté z řad vozíčkářů a handicapovaných jsou důležitou cílovou skupinou, která si na začátku pečlivě vybírá, kam zamíří. Pokud jim v úvodu zprostředkujeme potřebné informace a přilákáme je k návštěvě, získáváme v nich věrné cestovatele, kteří se rádi vrací a zároveň v lokalitě stráví delší čas než běžní návštěvníci,“ uvedla ředitelka Centrály cestovního ruchu – Jižní Morava Martina Grůzová.

Tato jihomoravská centrála každoročně nechává mapovat vybrané turistické cíle z pohledu vozíčkářů ve spolupráci s Paracentrem Fénix. Informace publikují následně na webu jizni-morava.cz v sekci „Výlety bez bariér“ a začleňují se do obsáhlé databáze bezbariérových míst „Vozejkmap.cz“, kterou provozuje Česká asociace paraplegiků (CZEPA). Ta zastřešuje i koncept „Průvodců přístupnosti“. „Chceme, aby si podniky zvykly zveřejňovat informace o přístupnosti. Koneckonců jim to ukládá i Evropský akt přístupnosti, který vchází v platnost již v červnu tohoto roku. Abychom jim tuto práci zjednodušili, vytvořili jsme návody, které jsou volně dostupné a každý podnik si tak může „Průvodce přístupnosti“ vytvořit sám,” říká ředitelka České asociace paraplegiků – CZEPA Alena Jančíková.

Letos se spolupracovníci Paracentra Fénix vydají například zmapovat nové Domy přírody, které tu v loňském roce na jihu Moravy otevřeli hned tři. „Mapování přístupnosti turistických cílů na jižní Moravě je pro nás klíčovým nástrojem, jak zajistit, že region bude otevřený všem návštěvníkům. Jihomoravský kraj tyto aktivity dlouhodobě podporuje, protože věříme, že cestovní ruch má být přístupný a přátelský ke všem. Při nové výstavbě či rekonstrukcích objektů se snažíme aspekt bezbariérovosti brát v úvahu jako nedílnou součást projektu,“ uvedl František Lukl, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast kultury a cestovního ruchu.

Pod záštitou evropského projektu CE-Spaces4All proběhlo mapování přístupnosti desítek turistických objektů na Znojemsku. Ukázalo se, že většina turistických zařízení nepublikuje informace o bezbariérovosti na svých stránkách, což významně komplikuje plánování dovolené seniorům, invalidům a rodinám s malými dětmi. „Podniky často přicházejí o zákazníky z řad osob s omezenou schopností pohybu jen proto, že chybí jednoduchá a jasná informace o tom, co nabízí. Přitom často stačí opravdu málo. Například vyfotit a stručně popsat dostupné parkování, vstup do zařízení nebo třeba WC,“ potvrzuje manažerka projektu CE-Spaces4All a koordinátorka „Průvodce přístupnosti“ Marie Scott „Provozovatelé mají často zbytečnou obavu označit své zařízení jako bezbariérové, pokud to není plně v souladu s platnou českou legislativou. „My na to říkáme, ukažte co máte a nechte na zákazníkovi, aby se sám rozhodl, jestli mu to stačí. Potřeby lidí se zdravotním postižením se liší.“

Cílem projektu je zjednodušit cestování osobám se zdravotním postižením. Informace o přístupnosti ocení také senioři a rodiče s kočárky. Volně dostupné instruktážní materiály umožňují podnikům, aby „Průvodce přístupnosti“ začlenily do svých informačních materiálů. Pilotní fáze na jižní Moravě ukázala, že zveřejnění těchto dat zvyšuje návštěvnost i pozitivní zpětnou vazbu. Po skončení testovací fáze „Průvodců přístupnosti“ pro osoby s omezenou schopností pohybu firmy mohou tento koncept využít k šíření informací o přístupnosti také pro další skupiny zákazníků se speciálními potřebami, například se sluchovým a zrakovým postižením.
TZ/A. Karoch