
Rekonstrukce Průmyslového paláce na Výstavišti úspěšně pokračuje už třetím rokem. Typickou hodinovou věž ve střední části Průmyslového paláce v současnosti téměř dokončili a připravují se na instalace hodinových ciferníků. Stavbaři s pracemi pokročili, takže pokud půjde vše v pořádku, rekonstrukci ukončí příští rok v červnu. Prý i hodiny začnou opět odbíjet.
Práce na kompletní rekonstrukci Průmyslového paláce na pražském Výstavišti jsou v procesu již tři roky. Vyhořelé levé křídlo dostalo nové obrysy a nyní stavbaři zakrývají ocelové konstrukce. Stavba má před sebou poslední rok a několik měsíců do úplné finalizace. S příchodem jara nabírají práce na stavbě opět na větší intenzitě. V současné chvíli pracovníci zasklívají kopule věže, instalují kovová opláštění a připravují i dubové podlahy. Už nastěhovali hodinový stroj a chystají také instalace hodinových ciferníků. K finálním pracím na věži dojde na konci jara. Hodiny pak začnou opět odbíjet čas s dokončením celé stavby, kdy tu předpokládají termín předání stavby v červnu 2026. „Průmyslový palác je architektonickou perlou Prahy, ale také symbolem její kulturní vitality a kontinuity. Těším se na první odbití hodin po dokončené rekonstrukci. Bude to jasný signál, že hlavní město Praha je opět připraveno nabídnout nové možnosti pro kulturní a společenské události světového formátu,“ tvrdí náměstek primátora pro kulturu, cestovní ruch, výstavnictví, památkovou péči, národnostní menšiny a animal welfare Jiří Pospíšil. „Rekonstrukce Průmyslového paláce patří k nejnáročnějším projektům v mé gesci. Přesto jsem rád, že jsme se do jeho obnovy po ničivém požáru z roku 2008 v minulém volebním období pustili. Věřím, že stavbu dotáhneme do finále bez komplikací a příští rok se tady setkáme při předání stavby, která se stane novou dominantou Výstaviště, a také pražské kulturní scény a výstavnictví,“ dodává pražský radní pro majetek, transparentnost a legislativu Adam Zábranský.

V levém křídle nyní dokončují kompletní ocelovou konstrukci a železobetonové konstrukce. Už mají hotový a zasklený vrcholový světlík. Připravený je také krov, kde nyní začali pokládat titanzinkovou krytinu, což nemohli kvůli technologii pokládat v zimě. Chybí jen menší část střechy okolo jeřábu, kterou dokončí po jeho demontáži v druhé polovině roku. Na jaře dokončeí vnitřní zateplení střechy a zahájí montáž palubkových podhledů. Dále započnou práce s omítkami, následně přijdou na řadu podlahové žlaby a podlahové topení, a poté instalují finální betonovou desku s broušeným povrchem.

Co se týče vybavení a montáže strojoven v suterénu, řada prací je již hotová s tím, že k finalizaci technologií, jako je například vodní mlha, sprinklery, dieselagregát, chlazení, vytápění včetně tepelných čerpadel, vzduchotechnika, rozvodny elektro či gastro-zázemí dojde postupně už v tomto roce. Na závěr budou stavbaři v suterénu dokončovat zázemí pro návštěvníky jako šatny a toalety.
„V době třetího roku rekonstrukce a dostavby Průmyslového paláce právě dokončujeme střechy na levém křídle a střední hale s hodinovou věží. S nástupem jarních měsíců budeme moci zintenzivnit činnosti na pravém křídle. Zde nám totiž objekt, který předkové původně zamýšleli jako dočasnou stavbu, během stavebních prací připravil řadu překvapení. Po nutných úpravách projektové dokumentace práce běží podle aktualizovaného harmonogramu. Nyní pokračujeme v postupné demontáži stropní vestavby a během tohoto roku máme v plánu zejména realizovat venkovní i vnitřní omítky a hrubé podlahy,“ uvedl David Čech vedoucí projektu ze společnosti Metrostav DIZ, která je lídrem sdružení zhotovitelů, jehož dalšími členy jsou firmy AVERS, SYNER a Metrostav.

Do pravého křídla stavby pracovníci postupně navrátí tři historické lustry s tím, že jeden z nich už nyní dokončili a dva další instalují těsně před dokončením samotné rekonstrukce. V první části pravého křídla nyní rovněž zateplují střechu a souběžně instalují sádrokartonové záklopy. Ve druhé části křídla jsou zase k dokončují práce na ocelové konstrukci a připravují zahájení tesařských prací. V ostatních částech jsou demontovali podhledy a připravili se zahájit sanaci ocelových konstrukcí. Termín dokončení celé střechy předpokládají stavbaři na jaře 2026.

Práce značně pokročily i v interiérech střední haly. Zde už zrestaurovali větší část ozdobných prvků. Kromě toho opravili na 550 kusů demontovaných ozdobných mříží a mřížek, osadili kopie původních hrotnic na zadním průčelí haly, vyrobili kopie kovářských prvků na střechy a zrestaurovali rovněž původní lustry. Hotovo je nyní také 80 % střechy. V nejbližších týdnech dokončí podkladní betony a zahájí práce na podlahové desce s podlahovým topením. Aktuálně také dokončují práce na vitrážích, které dva roky restaurovali skláři ve firmě Kolektiv Ateliers. Z celkového počtu 107 700 jednotlivých skel restaurátoři složí 5023 výplní, které zaberou plochu o výměře 2256 m2.

„Již tři roky probíhají práce na obnově hlavní dominanty Výstaviště, a to Průmyslového paláce. Nastává už čas připravit i obchodní aktivity, aby areál paláce po svém otevření znovu ožil významnými akcemi, které přispějí k rozvoji nejen Výstaviště, ale i Prahy jako klíčové destinace pro MICE sektor. V tomto ohledu bude mít Průmyslový palác určitě co nabídnout, a to jak organizátorům kulturních akcí, tak organizátorům konferencí nebo korporátních akcí. Plánování takových eventů je však dlouhodobá záležitost. Proto již nyní prezentujeme nový Průmyslový palác na významných mezinárodních veletrzích a prodejních akcích,“ doplňuje Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha, a.s.
Cílem projektu je šetrně obnovit historickou stavbu z roku 1891 včetně stavby jeho levého křídla, které vyhořelo v roce 2008. Zároveň však museli vnitřní prostory uzpůsobit tak, aby s ohledem na potřeby dnešní doby odpovídaly současným požadavkům na pořádání veletrhů a dalších významných kulturních a společenských akcí.
Vít Hofman, foto Antonín Karoch