Muzeum skla a bižuterie v Jablonci odhalilo pamětní desku svému zakladateli
Učitel, regionální historik, starosta města Jablonce nad Nisou a jeden z hlavních tvůrců podoby Jablonecka na počátku 20. století, to vše byl Karl Richard Fischer. V jabloneckém muzeu bude jeho zásluhy připomínat pamětní deska.
Hlavní kurátor muzea P. Nový
V roce 1868 se Průmyslový vzdělávací a podpůrný spolek pro Jablonec nad Nisou, jehož členy byla řada vlivných místních výrobců a exportérů, rozhodl uchovávat vzorky jablonecké bižuterie pro další generace. Skláři nezůstali jen u slov, ale okamžitě založili první zdejší sbírku. Trvalo však několik desítek let, nežli vzniklo skutečné muzeum. To, rozšířené o historickou a etnografickou část, otevřeli veřejnosti 25. března 1904, a to především díky aktivitě tehdejšího předsedy spolku Karla R. Fischera. Právě tento den považují za své založení v současném Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, které dodnes spravuje významnou část původního fondu. „Přestože muzeum během své historie prošlo řadou proměn, kdy se z něj díky ředitelům Viktoru Vorlíčkovi a Stanislavu Urbanovi postupně stala specializovaná sbírková instituce s celostátní působností, je Fischerova iniciační role zcela zásadní. Za to si zaslouží trvalou připomínku,“ vysvětlil hlavní kurátor muzea Petr Nový.
Tvůrkyně pamětní desky A. Blažejová (třetí zeva)
Letos si muzeum připomíná již 120 let od otevření první stálé expozice. V rámci oslav odhalilo v pátek 6. prosince bronzovou desku s Fischerovým portrétem. „Vznikla ve spolupráci se SUPŠ a VOŠ v Jablonci nad Nisou. Autorkou návrhu je studentka 2. ročníku školy Alžběta Blažejová,“ doplnila ředitelka muzea Milada Valečková. Je to symbolické propojení obou institucí, protože na stejném zasedání, kde se Průmyslový vzdělávací a podpůrný spolek rozhodl roku 1868 založit muzeum, usnesl se také zřídit i dnešní uměleckoprůmyslovou školu.