České království, poté i Čechy v rámci Rakousko-Uherska i jako Československá a naposled i Česká republika svou geopolitickou polohou, jako křižovatka historických proudů a střetnutí uprostřed Evropy, bylo odedávna předurčeno stát se dějištěm neobyčejného množství dějinných událostí.
České kroniky nepochybně netrpí chudobou stránek, často velmi dramatických. Není proto divu, že i mnohá menší česká města se mohou pochlubit muzeálními expozicemi zcela originálními, ojedinělými, odrážejícími události, dané výhradně lokálními předpoklady. K takovým se řadí i Regionální muzeum Středočeského kraje v Jílovém u Prahy. Žije velmi bohatým kulturním životem a v jeho nabídce dominují dvě expozice, které právě staví na dvou, byť poněkud nesourodých, lokálních základech. Především na historii těžby zlata ve středověku a za druhé na trampingu, který se rozvinul v první polovině minulého století v okolní okouzlující přírodě. Prim ovšem v tuto chvíli hraje nově otevřená, rekonstruovaná expozice, nazvaná jednoznačně – Zlato. Co o tom říká ředitelka muzea Šárka Juřinová?
„První víkend letos v září byl pro Regionální muzeum v Jílovém u Prahy skutečně zlatý. Po více než roce příprav jsme s hrdostí otevřeli brány naší nové expozice ZLATA. Tato moderně pojatá instalace nabízí návštěvníkům nejen pohled do bohaté historie jílovského zlatorudného revíru, ale také představuje výjimečné vlastnosti tohoto vzácného kovu. Hned dvě vernisáže zahájily novou éru našeho muzea. První byla věnována zástupcům zřizovatele, který byl investorem, a novinářům, zatímco druhá přivítala širokou veřejnost. Oba dny nám přálo nádherné počasí, které doplnilo milou atmosféru společenských setkání. Reakce návštěvníků byly nadšené. Slyšeli jsme slova jako „úžasné“, „skvělé“ a „nádherné“. To nám dává jistotu, že expozice má opravdu světový formát. Na výstavě, rozprostírající se na 200 m², je každý detail pečlivě promyšlen tak, aby poskytl návštěvníkům nejen poznání, ale také vizuální a interaktivní zážitek. Interaktivní aplikace rozšířené reality vedou návštěvníky skrz digitálně oživenou historii, kde se setkávají s alchymistou Edwardem Kellym, který jim představuje své pokusy s přeměnou kovů na zlato. Zároveň nabízíme návštěvníkům možnost procházet rekonstruovanou hornickou štolou, kde se představují scénické vitríny s minerály a historickým hornickým náčiním. Nechybí ani ukázka repliky největšího zlatého nugetu na světě, nalezeného v Austrálii.
A kdo se nebojí vstoupit do tzv. temné komory, uvidí, jak se minerály mění v zářivé hvězdy. Důležitou součástí expozice je kaple sv. Kříže, která jsme oživili videoprojekcí. Ta v sobě spojuje historii a moderní technologii a přináší návštěvníkům úchvatný vizuální zážitek, při němž potkají samotného Karla IV. Následuje sál Klenotnice, kde je představeno široké spektrum aplikací zlatého kovu, od šperků až po technologické využití, což ilustruje všestrannost zlata a jeho význam v průběhu věků. Také můžete nahlédnout do trezoru, kde je pyramida ze zlatých cihel, představující jednu tunu zlata. Návštěvníci mají možnost si jednu z cihel potěžkat, nebo si jako suvenýr odnést „zlatý“ valounek – pokud ho mezi ostatními objeví. Tento interaktivní prvek dodává expozici hravý rozměr, který je nejen u mladších návštěvníků velmi oblíben. Naše expozice ZLATA je prezentací historie, umění a vědy, spojenou s vizí představit návštěvníkům zlato v jeho nejčistší a nejzajímavější formě. Věříme, že každý, kdo projde touto expozici, odchází s hlubším pochopením a obdivem k tomuto vzácnému kovu!“
Počet návštěvníků jílovského muzea zcela jednoznačně stoupl, jakmile se od těch prvních rozšířila zkušenost, že nová expozice rozhodně stojí za zhlédnutí. Mladí, starší, rodiny s dětmi, či třeba studenti, kterým se nové poznatky hodí do rámce studia, všichni si přijdou na své. A jak pravil již Jan Amos Komenský, mnohem účinnější pro poučení a nabytí nových zkušeností je spatřit ve skutečnosti a prožít na vlastní oči a kůži, co bychom chtěli vědět a poznat… Pokud kdo chce expozici zlata vidět v neomezeném režimu a rozsahu, měl by si pospíšit. Během příštího roku totiž objekt muzea vstoupí vzhledem k místy narušenému stavu budovy do částečné rekonstrukce. (blíže na www.muzeumjilove.cz)
Miroslav Navara