Začátkem listopadu přivítali na jednání Valné hromady mezinárodního sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje ve Zlíně nového člena, a to krajskou destinační společnost Vysočina Tourism. Organizace má nyní 37 oficiálních členů z 10 zemí (České republiky, Slovenska, Polska, Bulharska, Severní Makedonie, Řecka, Maďarska, Slovinska, Chorvatska a Itálie).
Cyrilometodějská stezka sdružuje místa, památky, instituce a turistické atrakce v zemích střední, východní a jižní Evropy. Je jednou ze 48 kulturních stezek, certifikovaných Radou Evropy. Svou činností propaguje živé cyrilometodějské dědictví a hodnoty, založené na respektu a dialogu mezi lidmi různých kultur a vyznání.
„Velmi náš také těší, že jsme přijali dalšího významného člena, kterým je Vysočina Tourism. I přes území Vysočiny vedou značené cyrilometodějské trasy a najdete tam památky spojené s cyrilometodějskou tradicí. Zároveň pro nás zůstává velkou výzvou území Balkánu, kde máme dosud poměrně málo partnerů, přestože je tam silné a zásadní cyrilometodějské kulturní dědictví. I proto členové odsouhlasili návrh vytvoření mezinárodního Výboru pro rozvoj stezky na Balkáně, který bude řešit vzájemnou spolupráci pro rozvoj stezky v tomto území. Také jsme se shodli, že je naším společným cílem úspěšná obhajoba certifikátu Kulturní stezka Rady Evropy, která čeká sdružení v příštím roce,“ informoval přítomné předseda sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje Lubomír Traub.
Ve Zlíně se také osobně setkali zástupci sdružení kulturní Cyrilo-metodějské stezky z České republiky, Slovenska a Severní Makedonie. Další členové se připojili online. Partneři z Ústavu makedonské literatury při Univerzitě sv. Cyrila a Metoděje ve Skopje a Ústavu pro staroslověnskou kulturu v Prilepu představili návrh na konání dalšího setkání členů a uspořádání společných aktivit v příštím roce právě na území Severní Makedonie. Podle návrhu by se měli sejít v hlavním městě Skopje a ve významném kulturním a turistickém centru Ochridu. Právě v klášterech u Ochridského jezera se usadili sv. Kiment a sv. Naum, žáci Konstantina a Metoděje, aby kulturní a duchovní dědictví obou věrozvěstů dále šířili.
Martina Janochová