Již druhý ročník Středočeského fóra cestovního ruchu, který pořádala Středočeská centrála cestovního ruchu (SCCR) a Střední Čechy Convention Bureau, se konal v Hotelu SEN v Senohrabech. Podtitul "Cestování v digitální éře" určil hlavní témata fóra. Záštitu nad konferencí převzala hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková.
Organizátorem Středočeského fóra se stali pracovníci Středočeské centrály cestovního ruchu a Střední Čechy Convention Bureau. Partnery konference byly Czech Convention Bureau, Institut turismu agentury CzechTourism, Středočeské inovační centrum a Středočeský kraj. Účastníky přivítala a k tématu se vyjádřila hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková: „Žijeme v digitálním světě a moderní technologie už dávno nejsou jen záležitostí mladých. Vývoj je nezastavitelný. Úspěšný je ten, kdo jej využije. Tento přístup se stále více propisuje i do cestovního ruchu. V rámci cestování jsme zvyklí využívat moderní aplikace, vyhledávat tipy na výlety i služby na sítích. Velkým tématem je také cestování bez bariér. Je to oblast, kde máme v Česku ještě co dohánět. Je to i jedna z oblastí, které bych se ráda věnovala více. Je důležité, aby turistické služby byly dostupné i hendikepovaným,” uvítala přítomné na fóru hejtmanka.
Dopolední blok zahájil Václav Švenda, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Středočeského kraje a Tereza Hofmanová, zástupkyně Czech Convention Bureau, hlavního partnera fóra. Následně vystoupil ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu (SCCR) Jakub Kulhánek, který účastníkům přiblížil činnost organizace. Na jeho řeč navázala vedoucí marketingu Veronika Štičková a projektový manažer Jakub Nachtigal, kteří hosty nechali nahlédnout pod pokličku marketingového oddělení SCCR. Společně představili, jak se jim daří dostávat destinaci Střední Čechy do povědomí veřejnosti prostřednictvím několika úspěšných kampaní.
Stejně jako loni nechyběl na fóru Petr Janeček z Institutu turismu CzechTourism, který přítomným nabídl praxi sledování ubytovacích zařízení v regionu. Také se věnoval jejich současnému stavu a metodě získávaní dat formou digitálního scanu.
Na téma budování inovačního ekosystému v kraji se zaměřil David Laryš ze Středočeského inovačního centra. Cílem jeho prezentace bylo ukázat výhody fungování inovačního spojení subjektů, jehož cílem je spolupráce poskytovatelů ubytování i zdrojů, což usnadňuje vznik nových produktů a nápadů.
Velkým tématem letošního fóra bylo cestování bez bariér. Tým spolku Disway ukázal výhody aplikace, která usnadňuje cestování v Česku lidem se zdravotním omezením. O příběhy cestování bez bariér i s bariérami se podělila i Lída Harcubová se svojí dcerou Marií, kterou nemoc upoutala na vozík. Působivě vyprávěly o svých cestách po pěti kontinentech.
Inspirativní pohled na výhody využívání umělé inteligence (AI) upozornila Anna Bohoněk, která AI v praxi zastupuje vzdělávací platformu ELAI (European Leadership & Academic Institute). Uvedla praktické příklady využití a formy, jak může umělá inteligence pomoci nejen v cestovním ruchu.
„Inspirace a networking byly hlavním cílem letošního ročníku fóra, které přilákalo nejen experty z různých oborů, ale i podnikatele z cestovního ruchu ve středních Čechách. Věřím, že toto setkání nabídlo spoustu tipů, které přispějí k dalšímu rozvoji cestovního ruchu v regionu, což posílí i návštěvnost kraje. Rád bych také poděkoval všem řečníkům, partnerům, moderátorovi i hostům. Už nyní se těším na setkání v příštím roce,“ zhodnotil fórum Jakub Kulhánek, ředitel SCCR.
Středočeské fórum cestovního ruchu zakončil výstup Lukáše Hejlíka, herce a autora gastromapy. V podnětné diskuzí s moderátorem Jakubem Železným prozkoumali vliv gastronomie na cestovní ruch.
Lucie Vurbsová, foto Antonín Karoch