Zhodnocení rozvoje Cyrilometodějské stezky i dalšího potenciálu mezinárodní turistické nabídky hodnotili účastníci konference, kterou 10. září v Arcibiskupském zámku v Kroměříži uspořádali zástupci sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje. Ti představili téměř sedmdesáti českým a slovenským účastníkům z oblasti veřejné správy, vzdělávání, kultury, cestovního ruchu, církve i neziskového sektoru aktivity, realizované od roku 2021, kdy stezka získala certifikát Kulturní stezky Rady Evropy.
Na konferenci, které se zúčastnili i hejtman Zlínského kraje Radim Holiš a starosta Kroměříže Tomáš Opatrný, vystoupila se svým příspěvkem i bývalá europoslankyně Martina Dlabajová. Hovořila o tom, že Kulturní stezky Rady Evropy vypráví příběhy o společné minulosti, podporují cestování napříč prostorem i časem a posilují mezikulturní dialog. Podle ní má stezka velkou přitažlivost a nekonečný, kreativní potenciál. Dvě ze čtyř výstav, které mohla v Evropském parlamentu uspořádat, věnovala právě této akci.
„Myšlenka Cyrilometodějské stezky se ve Zlínském kraji zrodila před asi 14 lety. Za zásadní úspěchy považuji certifikaci Radou Evropy v roce 2021 a vstup Metropolitního města Řím do sdružení letos na jaře. Je neuvěřitelné, jak dlouhou cestu jsme v krátké době ušli. Proto chci všem poděkovat za spolupráci. Věřím, že členové a partneři stezky budou i nadále rozvíjet navázané vztahy a vytvářet mezinárodně silný tým,“ doplnil Lubomír Traub, předseda pořádajícího sdružení a náměstek hejtmana Zlínského kraje pro cestovní ruch.
Ředitelka sdružení Zuzana Vojtová hovořila o rozvoji stezky jako produktu cestovního ruchu. Turistický produkt se podle ní vyvíjí dlouhodobě. Postupně vzniká jeho náplň i síť partnerů. Proto je nesmírně důležitá týmová práce, podpora Zlínského kraje a dalších členů. Do budoucna chce věnovat více pozornosti marketingu a zviditelnění, ale i rozvoji nabízených služeb. Proto také na konferenci organizátoři prezentovali dobré příklady praxe ze zahraničí, tedy ze Slovenska, italské Aquileie a Svatoolafské stezky v severských zemích.
Předseda Vědeckého výboru sdružení, prof. Peter Ivanič z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitře, představil činnost mezinárodního odborného výboru sdružení. Zdůraznil také výstupy svého posledního výzkumu, zaměřeného na život a relikvie sv. Cyrila. Cyrilometodějskou stezku vnímá jako jinou dimenzi cyrilometodějského kulturního dědictví. Výstupy jeho čtyřletého výzkumu o životě a relikviích sv. Cyrila v Evropě mohou sloužit jako podklad pro další produkt cestovního ruchu, určený těm, kteří by tomuto světci chtěli složit úctu.
Na konferenci také prezentovali dvě výstavy. Výstava „Život sv. Konstantina-Cyrila, úcta k jeho relikviím a vybrané reálie a památná místa Nitry z období Velké Moravy a středověku“, kterou připravila Univerzita Konštantína Filozofa v Nitře. Výstava „Aquileia, místo Světového kulturního dědictví“ připravili z Nadace Aquileia. Výstava o Aquileii bude na zámku k vidění v blízkosti pokladny do konce října.
Akce zorganizovali ve spolupráci se Správou Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži, městem Kroměříž a Centrálou cestovního ruchu Východní Moravy.
Martina Janochová, foto Martin Peterka