V Botanické zahradě hl. m. Prahy opět začala dlouho očekávaná výstava tropických motýlů, Kterou tu pořádají pravidelně od otevření skleníku Fata Morgana v roce 2004. Mezi návštěvníky patří k nejoblíbenějším. Například ta loňská nalákala více než 100.000 milovníků přírody. Letošní výstava začala v pátek 7. dubna a potrvá do neděle 21. května.
Organizátoři výstavy představili veřejnosti několik desítek druhů motýlů. Mezi jinými i takové skvosty, jako například tropické motýly Morpho peleides a Morpho achilles s blankytně modrými křídly, soví motýly rodu Caligae či průsvitné babočky Methona confusa. Jelikož se botanická zahrada letos tematicky věnuje asijské flóře, uvidí návštěvníci také druhy motýlů z Asie, například otakárka Atrophaneura semperi s rozpětím křídel až 15 cm. Je to jeden z největších asijských otakárků. Podobný, jenom o trochu menší, je otakárek Papilio rumanzovia rovněž z Filipín. Ve skleníku Fata m organa také poletují Hebomoia glaucippe, bělásek z jižní a jihovýchodní Asie, jižní Číny a jižního Japonska. S rozpětím křídel až 10 cm také patří k největším běláskům.
Líheň motýlů
"V letošním roce společně s návštěvníky poodhalíme tajemství proměny motýla z housenky přes kuklu v nádherného jedince. Jelikož naše výstavy mají i vzdělávací potenciál, na tuto proměnu se podíváme pěkně zblízka, a to díky speciálnímu vývojovému modelu,“ vysvětlil ředitel botanické zahrady Bohumil Černý. Měl konkrétně na mysli model velkého sovího motýla (Caligo memnon), který pro botanickou zahradu vyrobil výtvarník Petr Szyroki. Model najdete před vchodem do skleníku společně s dalšími vzdělávacími a informativními panely. Jednotlivé části, tedy vývojová stadia, zde zobrazili ve správném velikostním poměru.
Papilo Polyxenes
„Dalším zajímavým motýlem je babočka Doleschallia bisaltide z jižní Asie. Ač je nápadná jasně oranžovou svrchní stranou křídel a černě zdobenými špičkami horních křídel, v okamžiku, kdy křídla složí, splyne s okolím a podobá se suchému listu. Za zmínku stojí i jedovatá babočka Idea leuconoe, která má rozpětí až 14 cm, křídla jsou bílá s černými skvrnkami. Je to pomalý letec a spíš plachtí. Anglicky se nazývá „Velká stromová víla“ (Tree Nymph Butterfly). Nemohu opomenout drobné asijské babočky Acraea violae a Athyma perius, které budou nejmenšími motýly naší letošní výstavy,“ představila své motýlí svěřence kurátorka Eva Smržová, která se ale v botanické zahradě stará především o sukulentní rostliny. „Já si potrpím spíše na menší druhy motýlů. Na rozdíl od těch velkých, které objednáváme zvlášť, tyhle nám z farmy zasílají v kolekcích, takže nikdy úplně přesně nevíme, co se z kukel vylíhne. Někdy jde opravdu o skvosty.“
Asijské motýly doplní i další atraktivní motýli. Nebude chybět ani slavný monarcha stěhovavý (Danaus plexippus), který při migraci nalétá několik tisíc kilometrů. Pozornosti neunikne ani blankytně modrý Morpho peleides. Ten však ve skutečnosti vůbec není blankytně modrý, ale jeho zabarvení způsobuje lom světla na šupinkách křídel. Pokud budete mít štěstí, spatříte jednoho z největších motýlů na světě, martináče Attacus atlas, jehož rozpětí křídel často dosahuje až 25 cm. Samičky bývají větší než samečci. Kukla se vyvíjí 3 týdny, někdy i déle. Dospělý martináč ovšem žije pouhých 5 dní.
Kurátorka E. Smržová
Trochu nenápadně a v zákoutí tropického skleníku najde pozorný návštěvník i nenápadné vitríny s umělými líhněmi, kde může na vlastní oči vidět onu metamorfózu kukly na motýla. První kukly doputovaly do Prahy z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou již 21. března a poměrně brzy se z nich pak začali líhnout první motýli. Průběžně během výstavy budou přibývat další. „Máme tu k dispozici zhruba padesátku tropických druhů motýlů. Je to opravdu široká škála, která se mění v průběhu výstavy. Je to dané tím, že k nám každý týden přicházejí kukly v jednotlivých zásilkách a každá zásilka je trošku jiná,“ informovala mluvčí botanické zahrady Klára Hrdá. „Motýli totiž nežijí nijak zvlášť dlouho, takže je tu musíme stále doplňovat.“ „Každý den výstavy je tak vlastně jiný. Proto postupně necháme vylíhnout celkem 5390 kukel,“ vysvětlil ředitel botanické zahrady B. Černý.
Součástí výstavy jsou i panely, na nichž se návštěvníci dočtou různé informace o životě tohoto zajímavého hmyzu.
Text a foto Kaa