Rondokubismus v Poličce
České art deco, obloučkový kubismus či národní dekorativismus. Všechny tyto názvy označují jeden architektonický styl, tzv Rondokubismus, který patří do pokladnice evropského kulturního dědictví. Jeho výraznou stopu najdeme kupodivu i v Poličce!
Rondokubismus se zrodil ve dvacátých letech 20. století jako svébytná odrůda kubismu. Název slohu vznikl podle charakteristických kruhů a půloblouků na fasádě. Tento originální architektonický styl si našel své nadšence v jediné zemi na světě, a to v tehdejším Československu.
Rondokubistické stavební prvky
„Potřeba bytů v Poličce pro obyvatele města, ať již se jednalo o městské úředníky, profesory učitelského ústavu či lékaře a později i pro důstojníky, přidělené do muniční továrny, podnítila v době první republiky čilý stavební ruch. Nejzřetelnější byl na dosud téměř nezastavěném území za Synským rybníkem, kde dosud stála pouze budova někdejšího c. k. učitelského ústavu (dnešního gymnázia) a několik stodol,“ uvádí historik umění PhDr. David Junek. „V letech 1923 a 1924 vznikly v relativně krátkém čase dva soubory architektonicky zajímavých rondokubistických činžovních domů. Na nábřeží Svobody tu postavili čtyři a v ulici E. Beneše pět domů, všechny podle návrhu architekta Václava Flégla z Prahy.“ Letošní rok si tedy připomínáme 100. výročí dokončení unikátní urbanistické kompozice činžovních domů na nábřeží.
Rondokubistickíé stavební prvky
Proto při příležitosti Mezinárodního dne průvodců pořádá muzeum v sobotu 18. února 2023 komentovanou procházku po památkách rondokubistické architektury v Poličce s poutavým výkladem PhDr. Davida Junka. Odchod z muzea je plánován na 14. hodinu. Více na www.cbmpolicka.cz
Simona Valachová