Hrázděné budovy na Celle Zöllnerstraße s domem řemeslníků
Blíží se měsíc červen, což znamená, že se spolu s ním blíží i čas letních dovolených. Na tuto skutečnost nezapomíná ani Německá turistická centrála (DZT), která je národním úřadem cestovního ruchu s hlavním sídlem ve Frankfurtu nad Mohanem. Slovy jejího zástupce v České republice, Jana Pohaněla, již rozjela dva inovované letošní turistické projekty, představující zdejší přírodu, kulturu i řemesla a třetí projekt právě rozjíždí.
O Německu se často mluví jako o turistické zemi a není ani divu. Třetina pevninské oblasti Německa je pod zvláštní ochranou jako národní přírodní krajina. Najdeme tu 16 národních parků, 104 přírodních parků, 16 biosférických rezervací UNESCO a 3 UNESCO místa světového přírodního dědictví. Kromě toho 300 tisíc kilometrů značené sítě turistických stezek a více než 76 tisíc dálkových cyklistických tras, více než 350 certifikovaných lázní a ozdravných středisek, více než 100 prázdninových a tematických tras a 13 vinařských oblastí. Dovolená, zaměřená na přírodu, je druhou nejčastěji uváděnou dovolenou v Německu.
Jan Pohaněl
Vloni tuto zemi navštívilo 23 milionů turistů, což je o šest procent méně než v předloňském covidovém roce. Na druhé straně si i přes toto snížení země stále udržuje druhé místo po Španělsku v evropském cestovním ruchu. Samozřejmě se to stále nedá srovnat s rekordním rokem 2019, ale podle průzkumu trhu by se měl letošní rok ukázat jako zlomový v trendu posledních dvou let. Přesto má i Německo svoje prvenství. Například v cestách za kulturou mu patří první místo před Itálií a pro Čechy byla loni sedmou nejzajímavější turistickou destinací. Zatímco v roce 2020 přenocovalo v Německu 621 tisíc hostů z Česka, o rok později se číslo zvedlo na 676 tisíc.
Aby podpořilo svůj cestovní ruch i v tomto roce, zahájila DZT kampaně „Embrace German Nature“ aneb „Objevte přírodní krásy Německa“ a „German Local Culture“, což je inspirační kampaň, která poukazuje na rozmanitost německých měst, zvláště na spojení udržovaných tradic, živých zvyků, technických a urbanistických památek. Právě tyto atributy charakterizují atmosféru německých měst a regionů, spolu se zdejší kulturou a uměním.
Jízda po Bodensee-Königssee
Petra Hedorfer, předsedkyně představenstva DZT,: „Na pozadí dvouleté koronavirové pandemie lidé touží po nedotčené přírodě. Například ústředními prvky kampaně „Embrace German Nature“ jsou „relaxace v přírodě“ a „udržitelnost turistiky“. Podle IPK International zaujímá Německo, jako cílová destinace, druhé místo mezi Evropany, kteří tráví dovolenou v přírodě. Studie Destination Brand 21 společnosti Inspektour dokazuje, že na důležitých zdrojových trzích pro náš incoming Německo vnímají jako velmi vhodnou destinaci pro letní dovolenou.“ Tato kampaň navazuje na další, kterou Němci hodlají spustit v nejbližší době, a to „Feel Good“. Jedná se o rozmanité nabídky cestování, ohleduplné k přírodě a klimatu, návštěvy „Green Cities “, SDG´S a dalších, k životnímu prostředí šetrných turistických aktivit. Téma, které se týká trvalé udržitelnosti a ohleduplnosti k přírodě je již více než deset let ústředním tématem. Organizace přitom sleduje strategii tří pilířů, která spojuje externí přenos znalostí a doprovodný komunikační přístup s vnitřně organizační iniciativou udržitelnosti. DZT posiluje budoucí téma zodpovědného turismu tím, že přihlašuje Turistickou zemi Německo do mezinárodní soutěže jako cíl cesty s udržitelnými a inkluzivními nabídkami. S vypuknutím pandemie covid-19 se posun v hodnotách směrem k větší sociálně-ekologické odpovědnosti v mezinárodním cestovním chování ještě více prohloubil.
Tisková konference DZT
Bohužel však v Německu stále bojují se zákeřným virem covid. Proto tu platí pravidlo 3G, tedy pravidlo bezinfekčnosti. To znamená, že musíte předložit platný očkovací certifikát, který platí 270 dní od očkování druhou dávkou. I potvrzení o vyléčení je zkráceno na pouhé tři měsíce. Také může turista předložit negativní PCR test ne starší než 48 hod. před vstupem do země. Přímo na území Německa však byla většina opatření už zrušená, takže při ubytování nebo při vstupu do restaurací už nic předkládat nemusíte.
Zpracoval: Antonín Karoch