Zleva: Bohumil Černý, Richard Konkolski a Tomáš Vencálek
Unikátní projekt Kořeny osobností a Stezka osobností v Botanické zahradě hl. m. Prahy v Troji je bohatší o další strom a nové významné jméno. Již 113. osobností se stal český mořeplavec a vítěz řady námořních závodů Richard Konkolski, který v Praze zasadil cedr himálajský (Cedrus deodara). Tváří tohoto projektu se stali významní vědci, státníci, myslitelé, umělci, sportovci, váleční veteráni i představitelé charitativních organizací.
Richard Konkolski se od mládí se věnoval jachtingu a v roce 1975 jako první Čech obeplul sám zeměkouli na vlastnoručně vyrobené jachtě Niké I. Je držitelem dvanácti světových rekordů a získal řadu ocenění a mistrovských titulů nejen u nás, ale i v zahraničí. V roce 2013 se stal držitelem medaile Za zásluhy o stát v oblasti sportu. V trojské botanické zahradě osobně vysadil cedr himalájský (Cedrus deodara). „Vždy jsem miloval přírodu a pečoval o její rozkvět. Jen v posledních letech jsme se ženou vysadili přes stovku stromů a dřevin. Je mi proto ctí, že mohu zasadit ve zdejším skvostném arboretu další strom a tím poskytnout inspiraci dalším lidem u nás doma i v zahraničí k tomu, aby přispěli k péči o přírodu naší planety,“ poznamenal Richard Konkolski, kterého čtyřikrát vyhlásili jachtařem roku ve třech různých zemích. Je také prvním osamělým mořeplavcem, který vykonal pravou (globální) plavbu kolem Země, a to třikrát. Ocenili ho prezidenti České republiky a USA i členové senátů obou zemí. Je autorem jednadvaceti knih a mnoha filmových dokumentů.
„Je mi velkou ctí, že právě pan Richard Konkolski je dalším účastníkem našeho unikátního projektu „Kořeny osobností“. Díky své cílevědomosti a vytrvalosti dosáhl úspěchů, které bychom měli připomínat i budoucím generacím. To je také jedním z cílů našeho projektu. R. Konkolski je v letošním roce první osobností našeho projektu, spojujícího rostlinné i kulturní bohatství,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy
Richard Konkolski v rámci projektu Kořeny osobností vysadil cedr himálajský (Cedrus deodara). „Tento druh cedru je impozantní jehličnatou dřevinou, která je domovem v drsných Himálajích. Možná vzdáleně připomíná modřín, ale na rozdíl od něj na podzim nebarví a jehlice na zimu neopadávají. Roste v extrémních podmínkách až do výšek až 3500 metrů nad mořem,“ uvádí Tomáš Vencálek, kurátor dřevin Botanické zahrady hl. m Prahy, který stromy pro projekt Kořeny osobností vybírá. A na vysvětlenou doplňuje: „Osobnost Richarda Konkolského je pevně spjata s mořeplavectvím a loděmi, obzvláště pak slavnou Niké. Právě v mořeplavectví lidé cedrové dřevo využívali pro stavbu lodí. Je velmi odolné vůči mořské vodě, ale i proti hmyzu, jako jsou třeba termiti.“