Eva Mráčková, foto: Petr Skála
Češi ji jezdili objevovat, obdivovat a milovat již za první republiky. VCetinji, srdci Černé Hory, vytvořili své obrazy Jaroslav Čermák, Josef Hutari a Ludvík Kuba. Do této nejjižnější části bývalé Jugoslávie se jezdilo dokonce i za socialistického Československa, arciť zprvu jen formou odborářská rekreace. Následně se přidaly i zájezdy například Čedoku, které si ovšem kromě prominentů mohla koupit jen hrstka z těch, kdo vystáli frontu zvící i 24 hodin. Názvy obou zemí se mezitím měnily, krása a atraktivita zůstala. Bohudíky se změnily i podmínky. Ubytovacích zařízení na úrovni přibývá, informací rovněž, cestovat lze volně a zájezd koupíte kdykoliv. Na internetu třeba i po celých 24 hodin denně.
Pro srovnání, Černá Hora má o polovinu méně obyvatel než Středočeský kraj, ale rozlohou je skoro o čtvrtinu větší. Takže plno místa pro krásnou a divokou přírodu. Navíc vzdálenosti, které umožňují poznat to nejkrásnější i bez velké časové náročnosti. Jak na veletrhu Holiday World prozradila představitelka národní turistické organizace Černé Hory, Nina Vukčevič, tato země přivítala loni dva a půl miliónu turistů, z toho jen asi 16 tisíc českých. Z Česka přijelo turistů méně než předloni a určitě méně, než by si tato krajina zasloužila. Na vině je i fakt, že neexistuje přímé letecké spojení. Turisté mají možnost například cestovat s cestovními kancelářemi, které v letní sezóně nabízejí letecké charterové zájezdy. Největší nabídku má v tomto ohledu skupina Travel Family, včetně programů pro střední třídu. Kategorie čtyři hvězdy a výše zase nabízí Exim Tour. Neorganizovaní turisté mají jen dvě možnosti, a to odletět ze sousedních zemí , nebo jet po vlastní ose. Doprava autem má mnoho výhod, ale je přinejmenším časově náročná. Koho čas netlačí, může si samozřejmě naplánovat i toulky cestou po krásách například Slovinska a Chorvatska. N. Vukčevič má jistě pravdu, že kdyby existovalo přímé letecké spojení, přijelo by turistů z ČR o dost víc. Jenže v době, kdy nejen Smart Wings mají letadla Boeing 757 MAX uzemněná, se o nových linkách nedá ani snít. Na druhé straně se turista nemusí bát, že při zájezdu s cestovní kanceláří bude člověk odsouzen povalovat se celou dobu na pláži. Kapesní rozloha Černé Hory a množství historických, kulturních a přírodních pozoruhodností umožní udělat si z pobytového místa základnu k mnoha výletům. Některé lze zakoupit už spolu se zájezdem, ale nic nebrání tomu, udělat si výlet na místě po svém a třeba i po svých. Ostatně, Černohorci jsou milí, pohostinní a s trochou dobré vůle se s nimi domluvíte.
Kam a za čím se vydat
Boka Kotorská – nejjižnější fjord, kde se v modré mořské hladině zrcadlí horské srázy obklopující ji z obou stran. Název Černá Hora klame. Ty hory jsou vápencové, a tedy bílé. Záliv skrývá (kromě bohaté historie, která se mimochodem váže i k Čechům) mnohá města a městečka. Co by si člověk neměl nechat ujít?
Kotor, známý svými hradbami, pozoruhodnými románskými kostely a pevností San Giovanni odkud je nádherný výhled na město i záliv.
Tivat, s vlastním letištěm, leží ve vnitřní zátoce zálivu, na jejímž pobřeží bývaly za Římanů saliny. Dnes jsou přírodním parkem, kde si vyfotografujete plameňáky a další faunu a flóru, které vyhovuje slané podloží. Tivat býval po staletí letoviskem šlechtických rodin z Kotoru. V zátoce jsou malebné ostrůvky, největší z nich je Sveti Marco.
Herceg Novi, poblíž vstupu do zálivu, nicméně odstíněný od volného moře. Má 15 km dlouhou riviéru s řadou menších turistických středisek. S dvěma sty slunečných dnů v roce je známou turistickou destinací. Jinak i tento název klame. Město bylo založeno už ve 14. století a přívlastek „Novi“ získalo ve století patnáctém. Takže je město staré dost. Tak proč si je neprohlédnout. Na jaře je zahalené do žlutého hávu mimóz, kterým je věnován festival. Po 6 mílích plavby odsud najdete i modrou jeskyni.
Budvanská riviéra
Budva – staré město obehnané středověkými hradbami, s úzkými uličkami, ale širokým rozsahem nočního života. Hudby a zábavy si člověk užije tolik, že během letní sezóny město nese přezdívku Theater City.
Sveti Stefan –ostrov hotel, spojený úzkou kosou s pevninou. Kdysi útočiště před piráty, dnes nejprominentnější místo na Jadranu, kde nocovala plejáda politiků vč. Václava Havla, hvězd jako Sophia Loren či Sylvester Stallone a kde oslavil svatbu Novak Djokivic.
Petrovac – ideální destinace pro rodinnou dovolenou. Klidnější, ale neméně malebná, s ikonickou benátskou pevností a malebnými ostrůvky Katic a Sv.Nedelja s kostelem.
Bar
Jedinečná oblast dvou pobřeží: Jaderského moře a Skadarského jezera. O atraktivitě a kráse pláží hovoří již jejich jména. jako Perlové pobřeží, Zlaté pobřeží, Královnina pláž, Červená pláž atd. Bar má více než 30 kulturních památek, nejvýznamnější jsou ve Starém Baru, který pamatuje více než 2 500 let a představuje jedinečnou syntézu Mediterranu a Orientu, domů i památek z římského, benátského i tureckého období. Skadarské jezero, vyhlášená chráněná přírodní rezervace, jež potěší nejen oko přírodovědce, ale každého návštěvníka.
Snježana Karanikić z Turistické organizace města BAR doporučuje zejména Panoramatickou cestu „Mezi dvěma kouzelnými pobřežími" jež na své 115 km trase má 8 vyhlídkových míst, ze kterých se nabízí nezapomenutelný pohled na západy slunce a panorama obou pobřeží, jak mořského tak i jezerního. Zajímavou nabídkou jsou i cesty za vínem, olivami a dalšími místními gastronomickými pochoutkami, jako jsou sýry, pršut, ryby mořské i sladkovodní, rakije či známé víno z Crmnice.
Ulcinj – nejjižnější oblast Černé Hory, se starým městem obklopeným kyklopskými hradbami, kde Cervantes coby vězeň napsal svého Don Quichota. Najdete tu křesťanské kostely, přeměněné na mešity a nazpět či turecké lázně. Proslulá je Ulcinj hlavně svými plážemi s nejjemnějším pískem, který má údajně léčivé účinky na pohybové ústrojí. Zajímavostí Ulcinje je i Ladies Beach, tedy ženská pláž se sirným pramenem, který má léčit neplodnost. Dvanáct km dlouhá pláž vede až k hraniční řece Bojana, v jejíž deltě je ostrov Ada Bojana, omývaný ze dvou stran rameny řeky, z třetí strany mořem. Má, jak jinak, písečné pláže a je tam i středisko pro nudisty.
Vnitrozemí
Srdcem Černé hory je Cetinje, bývalé hlavní město, město duchovní kultury, muzeí a ambasád. Má vynikající geografickou polohu jako základna pro výlety po celé Černé Hoře. Leží blízko známých pobřežních měst, a navíc je to oblast mezi dvěma národními parky, kterými jsou Lovčen a Skadarské jezero.
V malebné přírodě Černé Hory si lze užívat všech myslitelných druhů sportů od pěší turistiky, cyklistiky, horolezectví, canyoningu, po nejrůznější vodní sporty včetně potápění.