Vinař roku 2016.

Vinařem roku se stalo Zámecké vinařství Bzenec

Na pražském Žofíně byly slavnostně vyhlášeny výsledky prestižní soutěže Vinař roku 2016, kterou pořádá Český archiv vín ve spolupráci s Vinařskou asociací ČR a Asociací sommelierů ČR. Ve čtrnáctém ročníku zvítězilo Zámecké vinařství Bzenec. Stříbrnou příčku obsadilo Vinařství Volařík Mikulov a na třetím místě se umístily Vinné sklepy Valtice. Zemědělské družstvo Němčičky si odneslo cenu veřejnosti a titul Deníku Můj vinař roku, který se letos uděloval již podruhé. Soutěž je otevřena pro všechna vína vyrobená z hroznů révy vinné v České republice. Minimální množství vína jednotlivých soutěžních vzorků je stanoveno na 500 lahví, které musí být připraveno k uvedení na trh v den vyhlášení výsledků.

Hodnocení vín je nezávislé s důrazem na vysokou míru objektivity hodnocení, kvalita je posuzována dle standardů senzorického hodnocení mezinárodní unie enologů. S ohledem na průkaznost a nezávislost soutěže probíhalo hodnocení elektronicky a bylo veřejně dostupné. Každá kolekce pak musela obsahovat vína alespoň tří soutěžních kategorií. Kolekce vín soutěžící o titul Vinař roku 2016 procházejí dvoukolovým hodnocením. V první kole téměř 100 degustátorů stanovilo vítěze v jednotlivých soutěžních kategoriích. Dále pak dle výsledků hodnocení z prvního kola bylo stanoveno pořadí kolekcí pěti nejlépe bodovaných vín (ze všech přihlášených vzorků) jednotlivých producentů. Nominaci a postup do druhého kola do tzv.: „Klubu degustátorů“ si zajistilo osm kolekcí vín s nejlepším průměrným bodovým ohodnocením, přičemž průměrná známka nesmí být nižší než 80 bodů. Na finalistech pak bylo zvolit šesté, dle jejich uvážení nejlepší víno a s výslednou kolekcí bojovat o nejvyšší titul. Konečné pořadí kolekcí vín na prvních osmi místech stanovil „Klub degustátorů“ na svém zasedání ve druhém finálovém kole soutěže.

Do soutěže bylo přihlášeno celkem 604 druhů vín (o 121 víc než loni) a ve finálovém kole se utkalo osm vinařství z Moravy. Zámecké vinařství Bzenec s dceřinými společnostmi Vinařství Mikrosvín Mikulov a Vinařství U dvou lip obhospodařuje 600 hektarů vinic. Vyrábí přes patnáct odrůd vín a ročně zazátkuje až 5 milionu lahví. Jeho mottem je: „Víno se rodí ve vinici a víno dělají lidé.“ Vyrábí bílé, růžové, červené i šumivé víno a zasahuje do třech vinařských podoblastí.  Zároveň je také držitelem titulu Vinařství roku 2015, který vyhlašuje Svaz vinařů ČR společně s Národním vinařským centrem. Vloni získala titul Vinař roku dceřiná společnost Mikrosvín Mikulov. Majitel vítězného vinařství Jiří Kaprálek říká: „Vítězství v soutěži může u veřejnosti vstoupit do povědomí. Bude si spojovat naše vinařství a naší značku s kvalitou vína. A ta je vysoká."  Zakladatelem Vinařství Volařík, které vstoupilo na trh pod tímto označením v roce 2007,  je Ing. Miroslav Volařík. Vinařství nyní obhospodařuje v integrované produkci 90 ha vlastních vinic v Mikulovské vinařské podoblasti, z toho 4,2 ha v režimu ekologického zemědělství. Vyrábí přívlastková, zejména bílá, vína. Produkci doplňují vína rosé a od roku 2011 i Sekty Volařík. Ocenění Vinař roku získalo v roce 2011 a 2014.

Château Valtice – Vinné sklepy Valtice je největším pěstitelem révy vinné v České republice. To mu umožňuje celoročně pečlivě kontrolovat kvalitu vinic a hroznů na více jak 1000 hektarech vinohradů na Moravě, a to jak na Valticku, tak především na prémiových vinicích pod Pálavou. Ročně společnost zpracovává kolem 4500 tun hroznů. Hospodaření na vinicích a jejich pečlivá ochrana probíhá maximálně šetrně v souladu s přírodou dle pravidel ekologického zemědělství. V sortimentu je 250 druhů různých vín od mladých a svěžích vín, vín zrajících jak v láhvi, tak i na dubových sudech, až po různé druhy sektu. V roce 2015 toto vinařství dosáhlo i ocenění – Vinařství roku 2014.

„Soutěž dokazuje vynikající kvalitu českých a moravských vín. To potvrzuje také zvýšená poptávka po tuzemských vínech, protože prodeje těchto vín v síti MAKRO dlouhodobě rostou, nejvíce v segmentu bílých vín,” komentuje Pavol Velič, sommelier společnosti MAKRO, hlavního partnera soutěže. „Sortiment českých a moravských vín neustále doplňujeme. Už nyní máme v portfoliu velký výběr od našich vinařů, zejména ze středně velkých a menších vinařství. Vína oceněná v soutěži najdou zákazníci v našich vinotékách přibližně od poloviny září,“ dodává Velič. Uznávaný Master of Wine John Salvi sestavil tým šesti špičkových zahraničních degustátorů nositelů titulu Master of Wine(MW). Komisi doplnili čtyři čeští degustátoři v čele s Ivo Dvořákem a Josefem Valihrachem předsedou Vinařské asociace ČR, trojnásobným Vinařem roku ČR, držitelem významných ocenění ze světových soutěží. V porotě byla i první česká držitelka titulu MW Lenka Sedláčková, žijící již 16 let ve velké Británii. Titul MW, který se smí uvádět za jménem držitele titulu je nejvyšší kvalifikací v oboru vína. Samotný institut IWM byl založen v roce 1955 a téměř tři desetiletí bylo toto studium určeno výhradně pro britské občany zabývající se „vědou, uměním a obchodem v oblasti vína", než se brány v roce1987 otevřely zahraničním zájemcům. Podmínkou pro přijetí na dvouleté studium zakončené zkouškou MW, kterou každoročně absolvuje zhruba pouhých 10% uchazečů, je prokázání adekvátních znalostí v oboru. O náročnosti vypovídá, že zkouška trvá 4 dny, nositelů MW je ve světě pouze 343. „Hodnocení, které jsme dávali jednotlivým vzorkům ukázalo velmi vysokou kvalitu, žádný z vzorků nezískal méně než 82 bodů.“dodává John Salvi. Od pořadatelů soutěže dostal Speciální ocenění za desetiletou spolupráci při organizaci tohoto klání.

„Kvalita vín byla hodně vysoká, hlavně co se týká suchých vín, porota se na vítězi Ryzlinku rýnském shodla jednohlasně. Bylo to skvělé víno, typické a minerální.“ řekla Lenka Sedláčková. Kromě prvních třech míst byla vyhlášena ještě ocenění ve specializovaných kategoriích – tedy víno s absolutně nejlepším bodovým hodnocením. Aquila Šampionem bílých vín se stal Ryzlink rýnský Austerlitz 2011 Výběr z hroznů z vinařství Spielberg z Archlebova, který je už stříbrný z Finger Lakes 2013 ze San Francisca a zlatý z Oenofora 2014. Firma vlastní celkem 65 ha vinic. Cenu Šampiona červených vín si odneslo Rulandské modré 2012 Výběr z hroznů Štěpána Maňáka. Štěpán Maňák z Žádovic se svou rodinou hospodaří na 17 hektarech vinic a ročně vyrobí na 170 tisíc lahví převážně přívlastkových vín. Vinařství ZD Němčičky hospodaří ve Velkopavlovické vinařské podoblasti na 124 ha vlastních vinic v šetrné integrované produkci. Roční objem produkce činí kolem 300 000 litrů, z toho asi 100 000 lahví.

Eduard Postbiegel obdržel in memoriam cenu Vinařské asociace ČR za celoživotní přínos českému a moravskému vinařství. Vysokoškolský učitel vinohradnictví na Zahradnické fakultě MZLU Brno v Lednici na Moravě zesnul loni. Vedle své činorodé pedagogické činnosti spolupracoval s vinohradnickou a vinařskou praxí jako erudovaný odborník. Bogdan Trojak převzal ocenění Aquatestu za tradiční a ekologické postupy ve vinařství. V roce 2008 si vymyslel spisovatel a vinař Bogdan Trojak název Autentisté, když hledal vhodné pojmenování pro výrobce přírodních, nemanipulovaných vín. Autentisté jdou dál než biocertifikace. Jejich standardy ve sklepě jsou mnohem přísnější, než u organické produkce. Jejichž vína necertifikuje žádný úřad, ale certifikační komise složená hlavně ze samotných vinařů Autentistů. Produkce vína v ČR se v posledních třech letech pohybuje okolo 550 tis. hl/rok. Z celkové produkce vína v ČR připadají cca 2/3 na bílá vína a 1/3 připadá na vína červená. Obhospodařovaná plocha vinic v ČR je cca 18 tis. ha, přičemž je u nás 18,5 tis. pěstitelů. Roční spotřeba na osobu činí 20 l, průměr v Evropě je 36 l, nejvíce se vypije ve Vatikánu cca 70 l na osobu. Tuzemská vína preferuje 58% konzumentů. Do ČR bylo v roce 2014 dovezeno celkem cca 1 383 tis. hl a vývoz vinařských produktů z ČR činil cca 170 tis. hl, většinou na Slovensko. Víno dovážíme nejvíce ze Španělska, Itálie a Maďarska. Vína jsme dovezli za cca 4 miliardy a vyvezli jsme za 670 milionů.

Jaromír Hampl

Foto: Český archiv vín-Vinař roku

 

Stříbro získal pro svoji firmu M. Volařík

 

Bronzoví bratři Šťastní