České video streetview mapuje pro turisty a cykloturisty krásy České republiky

Už rok natáčí zaměstnanci společnosti Turistika.cz významné cyklotrasy a naučné stezky po celé České republice. Výsledkem jsou unikátní videotrasy. Webová aplikace, která se rychle načítá v každém zařízení, včetně mobilu. Aktivně propojuje video, mapu, výškový profil a zájmové body v okolí. "Když si kliknete třeba na kopec ve výškovém profilu, abyste se podívali, jak je prudký, zobrazí se vám obraz, jak to tam vypadá a mapa, kde přesně vidíte, kde se ten daný úsek nalézá", popisuje funkce služby videotrasy ředitel portálu Turistika.cz jiří Pilnáček.

Jedná se o finančně náročnou službu (natáčení tras, úprava videa, optimalizace pro prohlížeče a mobilní zařízení a hosting videí). Na financování natáčení tras se podílejí města, regiony i kraje v České republice. Atraktivní službu pro cykloturisty zatím nejvíce podporují Karlovarský, Plzeňský a Jihočeský kraj, kteří se zapojili do projektu natáčení mezinárodní cyklostezky Eurovelo 13 a nechali natočit významné trasy ve svém regionu. Náklady měst a krajů do videotras už překročili 1mil korun. Vývoj a neustále zlepšování technologie videotras pak financuje společnost Turistika.cz.

Ocenění projektu odbornou veřejností

Společnost Turistika.cz začala natáčet videotrasy v létě roku 2014. Hned v září projekt videotras ocenila odborná porota na festivalu Tourfilm v Karlových Varech. V prosinci stejného roku obdrželi tvůrci videotras ocenění v soutěži Vizionáři 2014. Na jaře letošního roku pak přišlo 2. místo v prestižní internetové soutěži Internet Effectiveness Awards.

Novinka: Video Area (region s vykreslenými více trasami a zájmovými body v okolí)

„V letošním roce jsme začali natáčet i golfová hřiště. První jsme natočili pilotně golfový areál Dříteč pod Kunětickou horou. Zájem o realizaci je ale spíše v zahraničí. Proto jsme technologii trochu upravili a natáčíme pro města nebo regiony více tras v jejich okolí. Výsledkem je zobrazení tras jako barevnách nitek na mapě s tím, že kam si na jakékoliv trase kliknete, tam se vám zobrazí video z trasy, výškový profil a popisek dané trasy. Samozřejmostí jsou zájmové body v okolí“ představuje novinku Jiří Pilnáček. (viz obrázek video-area nebo praktická ukázka natočené Pece pod Sněžkou: http://www.livetouring.com/cs/track/cyklotrasy_pec_pod_snezkou)

Videotrasy významných cyklostezek:

Cyklostezka Lužnice, 149km, http://www.livetouring.com/cs/track/0205-luznice

Cyklostezka Ohře, úsek Karlovy Vary – Nebanice, 53 km, http://www.livetouring.com/cs/track/0189-k-vary-nebanice

Cyklostezka Jihlava – Třebíř – Raabs, 141 km, http://www.livetouring.com/cs/track/0172-jihlava-raabs-trebic

Labská cyklostezka, Hradec Králové – Kuks, 32 km, http://www.livetouring.com/cs/track/hradec-kralove-kuks-labska-cyklostezka

Labská cyklostezka, Štětí – Hřensko, 95 km, http://www.livetouring.com/cs/track/labska-stezka-ceskym-stredohorim-usek-steti-hrensko

Otavská cyklostezka (jihočeská část), 138 km, http://www.livetouring.com/cs/track/otavska-cyklostezka-jihoceska-cast

Vltavská cyklistická stezka (jihočeská část), 265 km, http://www.livetouring.com/cs/track/vltavska-cyklisticka-cesta-jihoceska-cast

Cyklosteka krajem André, 43 km, http://www.livetouring.com/cs/track/cyklostezka-krajem-andre

Cyklostezka bečva, 60km, http://www.livetouring.com/cs/track/0190-becva

Singltreky:

Podhůra, http://www.livetouring.com/cs/track/singltrek-v-cykloparku-podhura

Pod Smrkem, http://www.livetouring.com/cs/track/video-trasa-singltrek-pod-smrkem

Zajímavé tipy na videotrasy v zahraničí:

Cyklostezka Lengdorf - Kaprun - Zell am See, Rakousko, http://www.livetouring.com/cs/track/lengdorf-kaprun-zell-am-see

Cyklo výlety na ostrově Rujána, http://www.livetouring.com/cs/track/0180-baabe-sellin-jagdschloos-sellin-baabe

West Bay Beach, 16. nejkrásnější pláž světa podle TripAdvisor, http://www.livetouring.com/cs/track/0151-honduras-02

Prohlídka nejjižnějšího města v USA – Key West, http://www.livetouring.com/cs/track/key-west-florida-usa-video-trasa

 

 

Jak to celé technicky funguje

Zástupce Turistika.cz si dopředu prostuduje celou trasu. Tu pak projede s GPS kamerou (Garmin Virb Elite). Data předá programátorům, kteří trasu sestříhají, aby plynule navazovala. Poté případně upraví jas obrazu a celé video optimalizují pro různá zařízení a internetové prohlížeče. Pak se trasa předá administrátorům, kteří přidají popisky trasy a zájmové body na trasy. Poté je trasa umístěna na portály Turistika.cz, mezinárodní Livetouring.com a pomocí technologie iframe do stránek klienta.

Na webových stránkách Livetouring.com si pak lidé na mapě zobrazují jednotlivé natočené trasy. Podle toho, kudy daná trasa vede, si ji čtenář kliknutím zobrazí a může sledovat celý průběh trasy nebo si zobrazí kliknutím do mapy nebo výškového profilu jen vybrané úseky. Trasa lze zrychlit, zpomalit, zobrazit v HD kvalitě. S trasou a mapou jsou pak propojené i zájmové body v okolí. Video lze roztáhnout do větší či menší velikosti na úkor dalších prvků na stránce. Lze posouvat po 50ti metrech nebo 1 km. Lze si nastavit mapu, aby se posouvala dle obrazu videa.


Komu a jak videotrasy pomáhají

Předně videotrasy podporují domácí cestovní ruch. Od loňského července si už čtenáři webů Turstika.cz a Livetouring.com celkem zobrazili videotrasy 2 000 000krát. Dalších statisíce zobrazení tras proběhlo na webech krajů (například www.jiznicechy.cz), měst (www.borovany.cz) nebo třeba na volnočasovém portálu Českých Drah.

Lidé se mohou podívat, jak to kde vypadá, jak jsou různé památky a služby daleko od trasy a kudy se k nim jede. Jaký je povrh na cestě a zda různá převýšení zvládnou i jejich děti.

Restaurace, hotely i památky v okolí tras si pochvalují větší zájem cyklo turistů. Třeba restaurace a penzion U Méďu nedaleko Lipenské přehrady získal díky investici do videotrasy více cyklistických turistů.

Jiří PIlnáček, ředitel Turistiika.cz

737213520, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

© 2017 CzechTravellpress. All Rights Reserved. Designed By MaraXa & KraX