Sekty ze dna Vranova a lechovický Galavečer

Rok se s rokem sešel a u paty Vranovské přehrady se opět zčeřila voda. Je 17. července 2015 a koná se tu jakási předpremiéra zdejší již tradiční akce, a to slavnostního Galavečera sektu Lechovice. Na ten si však zájemci budou muset počkat až do 15. srpna. V červenci alespoň diváci mohli z výšky pozorovat práci potápěčů, kteří na plastikových plovácích vyzdvihli ze dna vodního díla klece se sektem. Dva z nich se na tuto událost obzvláště těšili. V rámci akce „Vylov si svůj sekt“ si totiž dříve ještě s jedním kolegou vydražili celkem tři lahve. Ten však bohužel ke své škodě nedorazil…….

Vranov nad Dyjí zrovna slavil 900 let své existence. Tehdy vinaře z Vinných sklepů Lechovice napadlo udělat něco, o čem by se ještě dlouho povídalo. Protože vyráběli sekt tzv. šampaňským způsobem, tedy metodou, kdy víno kvasí v lahvi, rozhodli se využít nedaleké Vranovské přehrady jako vinného sklepa. Konec konců v hloubce cca 40 metrů bývá stálá teplota kolem 4oC, ať už je nad hladinou + 30 nebo – 20 stupňů. Tlak kolem 0,5 MPa, dříve 5 atmosfér, působí proti tlaku CO2 v lahvi, což je také příjemné. Co už tak příjemné není, je velká pozornost možných nezvaných zájemců o toto šumivé zlato. Proto lechovičtí zabezpečili jejich skleněný poklad masivními klecemi. Také umístění ve čtyřicetimetrové hloubce mnohé odrazuje. První kontingent s 900 lahvemi potopili před 15 lety. Odebrané lahve prý každoročně nejen doplňují, ale přidávají i další. Letos by měl přírůstek činit 915 a pod vodou by mělo zrát kolem 12 tisíc lahví. Červencová generálka krom faktu, že přítomní fotografové a novináři viděli výlov za denního světla, posloužil i k přípravě na Lechovický galavečer. Sekt, který ten den vyloví, ihned vydraží a výtěžek půjde, jako již dříve, na podporu Centra Paraple, které podporuje handicapované spoluobčany. Jak sdělila ředitelka této organizace, Ing. Margita Pištorová, letos se výlovu sektu zúčastní i jedna z klientek Centra Paraple, Jarmila Onderková, vozíčkářka s poškozením míchy a nadšená potápěčka. Protože se výlov uskuteční později odpoledne, pro jistotu na ni dohledné vedoucí party potápěčů a zároveň vedoucí Zdravotnické záchranné služby ve Znojmě MUDr. Arnošt Růžička.

Samotný Galavečer sektu Lechovice, který se mimochodem loni velice povedl, se bude konat opět na pláži Vranovské přehrady a zahájí ho vystoupení Vojenského uměleckého souboru Ondráš, po kterém bude následovat znojemská kapela Onkels. Ani letos nebude chybět kapela zvučného jména. Tentokrát tu vystoupí skupina Arakain, kterou snad není nutné představovat. Nebude chybět ani avizovaný výlov sektů, předání šeků Centru Paraple a ohnivá tečka v podobě slavnostního ohňostroje z hráze Vranovské přehrady.

Lechovičtí mají co oslavovat. Nejen úspěšný výlov sektu a jeho doufejme úspěšnou dražbu. V červnu totiž získali na jedné z nejprestižnějších světových soutěží vín, Sélections Mondiales des Vins v kanadském Quebec City, zlatou medaili. Obdrželi ji za Ryzlink rýnský, ledové 2013. Mimochodem, toto ocenění mají v Česku pouze dvě vinařské firmy. Vinné sklepy Lechovice jsou jednou z nich.

 

© 2017 CzechTravellpress. All Rights Reserved. Designed By MaraXa & KraX