Jižní Čechy lákají letos turisty na kovárnu z roku 1654, Strakonickou šifru a ......

Jižní Čechy lákají letos turisty na kovárnu z roku 1654, Strakonickou šifru, expozici Sladovnictví, Muzeum lega i discgolfové hřiště

Návštěvníci, kteří zavítají do jihočeského regionu, se mohou v letošním roce mimo jiné těšit na kovárnu z roku 1654 v Českém Krumlově, Strakonickou šifru, která je formou tzv. hledačky seznámí s místní historií, novou Expozici Sladovnictví připravovanou v Písku, Muzeum lega v Táboře se stovkou modelů z celého světa či Discgolfové hřiště přímo v centru Jindřichova Hradce. Disc golf je jedním z nejrozšířenějších sportů s létajícím diskem, odvozeným z klasického golfu. Cílem hry je podobně jako v golfu dokončit jamku co nejmenším počtem úderů – tedy hodů.

Jižní Čechy husitské

Stěžejním projektem Jihočeského kraje pro letošní rok jsou Jižní Čechy husitské. Jeho cílem je připomenout si místa a města spojená se životem a působením mistra Jana Husa, od jehož mučednické smrti letos uplyne 600 let, i s celým husitským hnutím.

Na jihu Čech se jedná o více než 20 míst a měst, která si budou připomínat husitskou tradici a vyprávět o událostech, které se staly součástí nejen českých, ale i evropských středověkých dějin. Kraj u této příležitosti připravil na podporu cestovního ruchu v regionu zhruba 70 akcí. Jedná se například o přednáškové cykly, konference, sympozia, oslavy, komponované a scénické prohlídky, koncerty, historické festivaly, divadelní představení či rekonstrukce bitev.

Hlavními pilíři projektu jsou rekonstrukce bitvy u Sudoměře, kterou již na konci března zhlédly tisíce lidí, nově zrekonstruovaný Památník mistra Jana Husa v Husinci v podobě jeho rodného domku, nová expozice v Památníku Jana Žižky v Trocnově, pietní vzpomínkový akt spojený s kladením věnců k 600. výročí upálení mistra Jana Husa u jeho pomníku v Táboře či rovněž v Táboře konaný 24. ročník Mezinárodního husitského festivalu. Více informací o projektu najdete na webu www.jchusitske.cz.

Výběr z turistických novinek na jihu Čech na rok 2015

Český Krumlov

Egon Schiele Art Centrum - Pět samostatných výstav se zastřešujícím názvem MYSTERIUM ŠUMAVA zastupují klasikové Josef Váchal (1884-1969) a Josef Seidel (1859-1935) se synem Františkem (1908-1997) a tři umělci současní - Karin Pliem (nar. 1963) z Rakouska, Katharina Dietlinger (nar. 1983) z Německa a Ondřej Maleček (nar. 1977) z České republiky. V případě Josefa Váchala jde o retrospektivní výstavu, která bude plnit umělecký i didaktický cíl pro širokou veřejnost; představí dřevorytové cykly z desátých let, soubor olejomaleb z 20. let, soubor kreseb z let čtyřicátých, ale i ukázky dřevořezby a Váchalových knih.

Zámek Český Krumlov - lákavou novinku v expozicích chystá pro návštěvníky hrad a zámek v Českém Krumlově. Od května bude v areálu prvního zámeckého nádvoří zpřístupněna kovárna z roku 1654. Zájemci si přijdou na své nejen díky vystaveným exponátům, ale uvidí v akci i samotného kováře a mohou si i sami vlastnoručně vykovat drobné předměty. Další turistické lákadlo v areálu krumlovského zámku  se veřejnosti otevře v druhé polovině návštěvnické sezóny. Jedná se o Konírnu na pátém nádvoří.

Český Krumlov oslaví 70. výročí konce II. světové války - letošní Den vítězství 8. května 2015 bude obzvlášť významným svátkem. Připomeneme si už 70. výročí konce II. světové války. V Českém Krumlově oslavy vyvrcholí odhalením pamětní desky na náměstí Svornosti, která bude připomínat památku válečných letců z českokrumlovského regionu. V Českém Krumlově oslavy vyvrcholí odhalením pamětní desky na náměstí Svornosti, která bude připomínat památku válečných letců z českokrumlovského regionu a následnou rekonstrukcí „bitvy o Český Krumlov“ spojeného s prezentací dobové vojenské techniky.

Jindřichův Hradec

Město Jindřichův Hradec se bude v nadcházející sezóně 2015 prezentovat hned několika novinkami. Tou hlavní bude otevření budovy Staré radnice na náměstí Míru. Aktivní návštěvníci se mohou i letos nechat provést městem svými chytrými telefony a novou verzí aplikace Poznej Hradec. Ne úplnou novinkou, ale inspirativním tipem na trávení volného času je discgolfové hřiště v centru města.

Stará radnice - Hlavní novinka pro rok 2015 bude otevření budovy Staré radnice na náměstí Míru, jejíž prostory nabídnou interaktivní expozice pro děti, prostory galerie, výstavu představující historii města a prezentovat se zde bude i Jindřichohradecká úzkokolejka.

Interaktivní průvodce městem Poznej Hradec - I letos se můžete nechat provést městem vašimi chytrými telefony a aplikací Poznej Hradec. V letošním roce vám představí nezapomenutelné osobnosti historie města. Interaktivní průvodce s QR body a tajenkou bude opět připraven v podobě mobilní aplikace, ale absolvovat ho budou moci i ti, kteří takový telefon nemají, pro tyto návštěvníky bude připraven v tištěné verzi. Výchozím bodem i cílovým místem bude Informační středisko, kde bude na úspěšné řešitele čekat odměna. Jedním z  pěti hlavních QR bodů této trasy bude Obchodní centrum Sv. Florián, kde můžete shlédnout unikátní Aquashow.

Discgolfové hřiště - Přímo v centru města si můžete zpestřit váš volný čas zajímavou a moderní hrou disgolf, která je určena pro všechny věkové kategorie a nabízí tak zajímavé zpestření volného času. Disky pro hru budou v prodeji a k zapůjčení v Informačním středisku.

Strakonice

Cyklotrasa Volyňka - V říjnu roku 2014 byla slavnostně otevřena proznačená cyklotrasa spojující páteřní cyklostezky Jihočeského kraje Vltavskou a Otavskou cyklistickou cestu. Vede od pramene řeky Volyňky nedaleko Vimperka až do Strakonic.

Strakonická šifra - Jinou formou poznání strakonické historie je questingová hra, neboli hledačka, která popisuje zajímavá místa pomocí básniček. Každému ze čtrnácti zastavení je přiřazena jedna hádanka. Kdo správně vyluští závěrečnou tajenku, dozví se tajemství neobvyklého kamene na strakonickém Podskalí a z městského informačního centra si odnese na památku malý poklad.

Písek

Pro turistickou sezonu 2015 je v Písku připravena řada novinek. Po rozsáhlé rekonstrukci se návštěvníkům otevírají další prostory historické Sladovny. Pro nejmenší je připravena nová interaktivní herna Pilařiště a na dospělé zase pamatuje expozice Sladovnictví. Své brány doširoka otevřou i písecké kostely. Kulturní sezona bude tradičně bohatá, chybět nebudou pískové sochy u řeky Otavy a Muzejní noc Prácheňského muzea s husitskou tematikou. Písecko svým návštěvníkům nabízí i široké možnosti aktivního vyžití – cyklotrasy různých náročností, rybářské revíry, lezecké terény a mnoho dalšího.

Otevřené brány píseckých kostelů - Plné zpřístupnění nejvýznamnějších sakrálních památek včetně zpřístupnění nejstarší známé fresky Upálení Mistra Jana Husa v Kostnici.

Rekonstrukce Sladovny – Nová expozice Sladovnictví bude otevřena 16. 5. 2015 a zájemci ji mohou letos navštívit do září 2015. Prohlídková trasa propojuje rekonstruované části sladovnické technologie a zajímavé příběhy vážící se k přípravě sladu.

Písecká bonusová karta v mobilu - První turistická karta v ČR do mobilu. Slevy dosahují až 50% z ceny vstupného. Zapojeno devět turistických míst ze čtyř měst a obcí na Písecku. Po zaplacení plného vstupného v jednom ze subjektů získá návštěvník nárok na slevy v dalších zapojených subjektech.

Nový turistický portál www.pisek.eu nabízí přehled možností vyžití zejména pro rodiny s dětmi, aktivní seniory a cykloturisty. Přináší inspiraci také pro školní výlety a nejaktuálnější přehled všech kulturních akcí v Písku.

Tábor

Předností táborského regionu je rozmanitá kulturní nabídka, která poskytuje výběr z divadla, kulturních akcí, kina a galerií. Mezi nejoblíbenější akce pod širým nebem, jež zpestřují především letní měsíce, patří. mezinárodní festival pouličního divadla Komedianti v ulicích (7.–9. srpna) a mezinárodní historický festival Táborská setkání (11.–13. září). V průběhu Táborských setkání se Tábor každoročně symbolicky vrací pod vládu slavného husitského hejtmana a vojevůdce Jana Žižky z Trocnova.

Husitské muzeum v Táboře – Expozice Husité je zpřístupněna od roku 2010 a v deseti sálech nabízí ucelený příběh husitství. Expozice je doplněna komikovými panely, které seznamují s klíčovými pojmy zejména děti. Od 6. června do 31. října pořádá muzeum velkou ucelenou výstavu JAN HUS 1415/2015.

Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře - Expozice, která se nachází v prostorách třech historických domů, představuje historii čokolády, její dovoz do Evropy a následné zpracování. Druhá část muzea se věnuje marcipánu. Návštěvnicí mohou na vlastní oči vidět výrobu čokoládových pralinek a ochutnat speciality místní cukrárny.

Muzeum Lega v Táboře - Na ploše více než 200 metrů čtverečních, rozdělené do několika tematických okruhů, jsou k vidění stovky originálních modelů z celého světa, na jejich stavbu bylo použito přes milión LEGO kostiček. Expozice je neustále rozšiřována o další zajímavé a raritní kousky.  Nejen děti, ale i dospělé, zaujmou originální a propracované modely kategorie Technic, které je možné za použití dálkových ovládání i vyzkoušet. K dispozici je dětský koutek a občerstvení.

Výběr zajímavých akcí v regionu:

Slavnosti pětilisté růže 19. - 21. 6. v Českém Krumlově, TOP TÝDEN, Husité hurá na Hradec 25. 7. - 2. 8. v Jindřichově Hradci, Pivovarská pouť 27. 6. ve Strakonicích, Cipískoviště 15.- 17. 5. v Písku a Táborská setkání 11. – 13. 9.2015 v Táboře.

 

© 2017 CzechTravellpress. All Rights Reserved. Designed By MaraXa & KraX