Trutnovsko – kraj zaslíbený cykloturistům


 
Trutnov je díky blízkosti Krkonoš skvělým výchozím bodem pro příjemné výlety. S blížícím se jarem nabízí Trutnovsko krajinu s lesy, loukami, kopci i údolími. A tahle výjimečná nabídka přímo vybízí k cyklistickým vyjížďkám a tréninkům. Síť cyklostezek nabízí trasy různé obtížnosti. Na své si tedy přijdou jak trénovaní sportovci, tak i rodiny s dětmi.

 

Výlety s nejmenšími

 
Okolí Trutnova nabízí spoustu lákadel pro malé výletníky, jejichž návštěvu lze spojit s vyjížďkou na kole. Chatová osada Dolce je se svou soustavou vodních nádrží ideální destinací především pro rodiny s menšími dětmi, neboť se nachází v těsné blízkosti Trutnova. Z Bojiště se po převážně klesající úzké silničce za slabou čtvrthodinku pohodlně dostaneme do malebného údolí s chatovou oblastí, základnou pro dětský tábor, kempem a především rybníky lákajícími ke koupání. V areálu se nachází restaurace Dolce Vita a rybářská hospůdka Severka, v okolí kempu je pak možné využít stánky rychlého občerstvení s grilem. Pro děti je pak k dispozici hřiště, houpačky a také ohraničená mělká sekce vodní nádrže, sloužící jako dětský bazének.
Další nenáročná varianta vyjížďky s dětmi vede z centra Trutnova do Horního Starého Města po asfaltové cyklostezce, lemující řeku Úpu. Podle zdatnosti dětí si můžeme vybrat jeden ze tří mostů na trase, po nichž přejedeme na druhý břeh. Všechny tři mosty nás dovedou na cestu, která vede až k restauraci Dvoračka. Vedle tradičního občerstvení se děti mohou do sytosti vyřádit na dobře vybaveném venkovním hřišti. Výlet pak zakončíme nenáročným sjezdem zpět do Trutnova.

 

Žacléř a okolí

 
Středně náročný výlet směrem na Žacléř lze spojit s návštěvou pevnosti Stachelberg na Babí. Rozestavěná dělostřelecká tvrz tvořila součást pohraničního opevnění proti hitlerovskému Německu. Nyní se zde nachází muzeum, přístupné jsou i rozsáhlé podzemní prostory. Za příznivého počasí se můžeme kochat rozmanitými výhledy po okolní krajině. Od Vraních hor na východě, přes Bor, Hejšovinu, Králický Sněžník, Jestřebí hory a Orlické hory na jihu až po Zvičinu na západě. Z trutnovského náměstí vyrazíme směrem na Horní Staré Město, kde odbočíme na Žacléř a vystoupáme na vrcholek Babí. Na zpáteční cestě přijde vhod zastávka v některé z trutnovských hospůdek, například U Kousala v Horním Starém Městě můžeme posedět v příjemné zahrádce, kde je i prostor pro odložení dvoukolých miláčků. Celkem najedeme 20 km.

 

Rýchorské náměstí v Žacléři

 
Budeme-li pokračovat dále na Žacléř, můžeme udělat kolečko přes Bernartice a Libeč zpět do Trutnova. Pokud si budeme chtít v nejvyšším bodě okruhu oddechnout, můžeme se zastavit v Žacléři na Rýchorském náměstí, jehož dominantu tvoří Mariánský sloup, zřízený za panování jezuitů roku 1725. Jeho autorem je barokní sochař Jiří František Pacák. Na vrcholu sloupu se vyjímá postava Panny Marie, ve střední části sv. Dominik, Bernard a Jeroným v širáku se lvem, v popředí pak sv. Ignác z Loyoly, zakladatel jezuitského řádu. Okruh nabízí vydatné stoupání i dlouhý sjezd a celkové převýšení cca 800 metrů na trase dlouhé 35 kilometrů.

Směr Krkonoše


Zdatnější cyklisté mohou navštívit známé turistické středisko Pec pod Sněžkou, které však nabízí i letní zážitkové aktivity, jako je bobová dráha či lanový park. Z Krakonošova náměstí vyrazíme směr Pec a po 23 kilometrech jízdy po více méně rovné, později lehce stoupající kvalitní silnici se můžeme těšit na výhledy na majestátní Sněžku a Obří důl.
Na silničním kole se dá dojet až na Pražskou boudu, kam vede úzká a velmi prudká silnička. Odměnou pro ty, kteří se náročným stoupáním nedají odradit, budou úchvatné pohledy na nejvyšší českou horu, Studniční a Luční horu, Modrý důl, hřeben Žalého u Benecka a další krkonošské vrcholy. Při dobré viditelnosti lze při pohledu na druhou stranu spatřit Ještěd, Trosky a na východě Orlické hory. Při sjezdu zpět do Pece je pak vzhledem ke sklonu klesání a nepřehledným zatáčkám dbát zvýšené opatrnosti.
Horští cyklisté mohou využít lanovky na Hnědý vrch, kde stojí rozhledna s úchvatným výhledem na Sněžku. Od lanovky dále pokračujeme k Lyžařské boudě pod Liščí horou. Odtud nás čeká několik variant sjezdu zpět do Pece pod Sněžkou. Návrat do Trutnova začíná mírným klesáním až do Maršova, je tedy příjemným zakončením výletu o celkové délce cca 55 kilometrů.

Okruh přes Vrchlabí a Tetřeví boudy vhodný pouze pro zdatné cyklisty


Z Trutnova jedeme přes Rudník do Vrchlabí a Dolního Lánova, odkud stoupáme po Krkonošské magistrále k Tetřevím boudám a odtud kolem Lesní boudy na Pražskou. Projíždíme krásnou krkonošskou přírodou a z nejvyššího bodu vyjížďky se naskýtají nádherné rozhledy na všechny světové strany. Po dosažení Pražské boudy se již jen spustíme střemhlav do Pece pod Sněžkou, odkud klesáme po hlavní silnici zpět do Trutnova.

Teplicko-Adršpašské skály na dosah ruky


Z Trutnova se na kole poměrně snadno dostaneme do Teplicko-Adršpašských skal, kromě cyklistického výletu se tak můžeme kochat i nádhernými panoramaty skalního města. Z centra města vyrazíme směr Náchod, v Poříčí odbočíme vlevo na Adršpach, vystoupáme serpentiny nad obcí Chvaleč a pak již převážně sjíždíme až do Adršpachu. Zpáteční cestu si můžeme prodloužit přes Teplice nad Metují, malé městečko, jež se každoročně mění v mekku cyklistů a horolezců u příležitosti závodu Rallye Sudety a Mezinárodního horolezeckého festivalu.
Z Teplic pokračujeme směr Stárkov, vyšlapeme stárkovský kopec a po sjezdu do obce máme opět volbu: buď již zamířit zpět do Trutnova, nebo si ještě pár kilometrů přidat přes vrch Krkavčina a Červený Kostelec. Dále pokračujeme přes Rtyni v Podkrkonoší, Úpici a Radeč do Trutnova. Výlet je dlouhý cca 70 kilometrů a pro svůj členitý profil je vhodný spíše pro zkušenější cyklisty a cyklistky.
Trutnovsko nabízí bezpočet dalších možností pro výletníky – pohodáře i zdatné sportovce. Doporučujeme konzultovat s průvodcem či online plánovačem tras a „ušít“ si tak výlet na míru podle vašich představ.

 

© 2017 CzechTravellpress. All Rights Reserved. Designed By MaraXa & KraX