Trutnov má pro běžkaře jedinečné podmínky

Poloha a členitý terén nabízejí ideální podmínky nejen pro pěší turistiku i pro běžkaře. Díky spolupráci města a místních sportovních oddílů se Trutnov a okolí pyšní desítkami kilometrů kvalitních běžeckých tras v nádherné krajině.

Z centra přímo na běžky
Trutnov je svojí polohou ideálním výchozím bodem. Na lyže se člověk dostane z náměstí za slabých pět minut! Areál městských lesů a parků v teplých ročních obdobích láká k procházkám po chodníčcích mezi stromy a keři opatřenými štítky s českým i latinským názvem, pohyb venku lze tedy spojit s poznáváním přírody. V zimě se po upravovaných cestičkách dostaneme na Paradráhu, jedinečné místo pro běžkaře, kde na malém stadionu začínají upravované běžecké tratě.  

Trutnov pomáhá běžkařům
O údržbu se stará lyžařský oddíl Olfin Car – Vella Trutnov, jehož závodníci od předškolních dětí až po juniorskou kategorii tratě také využívají k tréninku. „Tratě se upravují již čtvrtým rokem a to jak na klasiku, tak i pro bruslení. K dispozici je malá rolba v režii klubu, od loňska i rolba nakoupená městem z česko-polského grantu. Město Trutnov také sponzoruje nákup pohonných hmot pro rolby,“ uvedl Stanislav Opočenský z lyžařského oddílu Olfin Car – Vella Trutnov. Další členové oddílu se potom starají o vlastní úpravu tratí . Některé úseky se projíždějí až třikrát týdně, podle aktuálních sněhových podmínek. Ostatní tratě jsou upravovány jednou týdně před víkendem. A kam tedy můžou běžkaři v okolí Trutnova  vyrazit?

Paradráha v městském lesoparku
Tady si běžkaři skutečně užijí. Městský lesopark a jeho okolí nabízí zhruba 12 kilometrů udržovaných tratí. Výchozím bodem je stadionek nad parkem, z nějž se můžeme vydat po značené trase na vrch Kacíř a zpět. Okruh není náročný a v podstatě kopíruje naučnou stezku Po stopách války 1866. Další možností je přejet silnici vedoucí z Trutnova do Úpice a vydat se přes louky směrem k vrchu Koule. Trasa má značně členitý profil s početnými stoupáními i sjezdy.

Směr Krkonoše
Z Trutnova je možné vyrazit i na opačnou stranu údolí, z Nových Dvorů na Babí a dále na Rýchory. Tato trasa je napojena na Krkonošskou magistrálu, zdatnější běžkaři tedy mohou dojet až k česko-polské hranici na Pomezních boudách, jež je od Trutnova vzdálena 25 km. Během výletu jistě přijde vhod zastávka v některé z horských chat, například Rýchorské či Lysečinské.

 

Kultovní akcí je Krkonošská 70
Tedy závod pětičlenných družstev, který existuje od roku 1955 a startuje tradičně ze Špindlerova Mlýna. V příštím roce bude nově zařazen do seriálu  Stopa pro život a kromě družstev si budou moci zazávodit i jednotlivci na distancích 25 a 50 km. Milovníci běžeckého lyžování by si tedy měli zapsat do diáře letošní datum 3. března, kdy odstartuje  57. ročník Krkonošské 70.

www.lokotrutnov.cz
www.stopaprozivot.cz.

 

© 2017 CzechTravellpress. All Rights Reserved. Designed By MaraXa & KraX