
Unikátní prezentace je součástí oslav osmi stého výročí založení města Hradce Králové. K vidění bude do 21. září letošního roku. „Zobrazení Hradce Králové v proměnách času“ představuje více než 180 historických vyobrazení města i vzácné mapy z dějin Českého království. Je součástí seriálu akcí konaných v letošním roce. Zve na prohlídku historických vedut, prospektů, map, plánů na samostatných listech, v knihách, na výučních listech a dalších grafických dokumentech z období 17. až 19. století.
Kromě zobrazení samotného Hradce Králové tu vystavují mapy, zachycující podobu území Českého království v průběhu tří století. Nechybí ani zaznamenané významné válečné události, které ovlivnily vývoj města zejména v době jeho přeměny na barokní pevnost.
Podle spoluautora výstavy a sběratele Ivana Tejkla patří mezi největší lákadla soubor 28 originálních děl od významného českého kreslíře a vedutisty Vincence Morstadta, jehož vztah k Hradci Králové byl osobní i profesní: „Morstadt ve městě působil jako soudní úředník v letech 1855 až 1867. Vrcholem této kolekce je akvarelová kresba Velkého náměstí z roku 1863 kterou nám zapůjčili ze Spojených států. V Hradci Králové ji vystavujeme vůbec poprvé. Dalším mimořádným exponátem je vzácná mapa z roku 1666, na jejímž okraji je mezi 28 městy vyobrazen také Hradec Králové.“

Výstava vznikla díky výjimečné spolupráci s veřejnými institucemi a soukromými sběrateli z České republiky i ze zahraničí. Díky nim tu mohli sestavit vůbec nejrozsáhlejší ikonografickou přehlídku Hradce Králové v jeho historii.
K výstavě „Zobrazení Hradce Králové v proměnách času“ připravili autoři stejnojmennou obsáhlou publikaci, mapující na základě 143 pečlivě vybraných položek vývoj podoby Hradce Králové v letech 1600 až 1900. Kniha představuje veduty, prospekty, mapy a plány v technikách grafiky, kresby a malby, které zachycují město z různých úhlů pohledu, od vojenských plánů pevnosti až po malířsky pojaté pohledy z 19. století. „Máme tu zastoupená díla nejvýznamnějších českých i zahraničních autorů,“ doplňuje historik muzea, kurátor výstavy a autor doprovodných textů Jan Jakl. „Kromě už zmíněného Vincence Morstadta, najdou čtenáři v knize práce Jana Venuta, Friedricha B. Wernera, Antonína Chittussiho nebo Karla Liebschera!“

Publikace, finančně podpořená Ministerstvem kultury, je výsledkem rozsáhlé spolupráce mezi veřejnými institucemi a soukromými sběrateli. Díky nim se podařilo sestavit výjimečný soubor, v němž mnohá vyobrazení dosud nebyla nikdy publikována ani vystavena. Publikaci můžete zakoupit v muzejním obchodě nebo prostřednictvím muzejního e-shopu. Slouží jako odborně fundovaný doprovod výstavy, ale také jako samostatný titul pro milovníky historie, umění a Hradce Králové. Výstava doplní edukační programy i komentované prohlídky.
Text a foto Eva Ženíšková