
S obnovou vegetace v okolí menších historických staveb v navštěvovaném Lednicko-valtickém areálu na Břeclavsku začaly v březnu pracovníci Lesů ČR. Odstranili nálety keřů v okolí zámečku Tři Grácie, Janova hradu a kaple svatého Huberta. Na podzim tam lesníci vysadí desítky sazenic stromů.
Práce začaly letos v březnu, kdy lesníci odstranili nálety keřů v okolí zámečku Tři Grácie, romantické zříceniny Janův hrad nebo kaple svatého Huberta. Památky tak opět mohou dostatečně vyniknout. „Loni jsme s krajinnými architekty ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně vybrali lokality, v nichž bude třeba odstranit dřevinnou vegetaci a novou vysadit, abychom zachovali charakter parkové úpravy krajiny,“ informoval Miroslav Svoboda, ředitel Lesního závodu Židlochovice.
Na podzim lesníci vysadí desítky nových stromů. „U Janova hradu doplníme mohutné staleté duby osmnácti třímetrovými duby letními a u kaple svatého Huberta vysadíme šedesát menších sazenic borovice lesní. Plánujeme i obnovu vejmutovkové aleje nedaleko Nového Dvora a opravíme tam i cestu.“ V dalších letech plánují pracovníci Lesů ČR krajinné úpravy kolem Hlohoveckého rybníka a Mlýnského rybníka u zámečku Apollo.

Celý areál, zapsaný v roce 1996 na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO, je turisticky oblíbenou jihomoravskou destinací. Lichtenštejnové tam během několika staletí postavili menší zámečky zvané salety a další stavby. Propojili je cestami s alejemi, promysleli i esteticky působivé průhledy a výhledy. V upravené krajině pořádali hony a odpočívali. Její ráz včetně staveb se dochoval dodnes, a to i díky péči lesníků. „Naše roční náklady na běžnou údržbu areálu dosahují téměř půl milionu, letošní až milionu korun,“ dodal M. Svoboda.
Eva Jouklová