
Světový den vody si 22. března připomněli pracovníci Lesů ČR. Jsou mimochodem správci 38,5 tisíc kilometrů drobných vodních toků či bystřin a 1086 malých vodních nádrží. Veškeré náklady podniku, spojené s vodohospodářskou správou, loni dosáhly téměř 930 milionů korun. Lesy ČR tak aktivně vodohospodářskou činností podporují jednu z nejdůležitějších ekosystémových služeb.
V souvislosti s nestálým počasím podnik pokračoval v programu „Vracíme vodu lesu“ a do 120 staveb, 340 tůní a mokřadů i zahájení 45 a přípravy dalších staveb loni vložil 320 milionů korun. „Naše opatření zmírňují následky sucha a nedostatek vody v krajině. Cíleně tedy zpomalujeme její odtok z povrchu, hloubíme tůně, vytváříme mokřady, revitalizujeme vodní toky, stavíme a obnovujeme malé lesní nádrže,“ tvrdí Tomáš Hofmeister, vedoucí Odboru vodního hospodářství Lesů ČR. „Loni jsme vykupovali, důležité pro zabezpečení péče o vodní toky, a investice si vyžádala i obnova a stavba nových nádrží včetně úprav toků. Od konce září jsme ale především odstraňovali povodňové škody!“
V roce 2024 postihlo Českou republiku několik povodní. Ta největší přišla v polovině září. Kromě západních a severozápadních Čech zasáhla většinu regionů a poškodila více než 640 kilometrů toků a 26 vodních nádrží, kterou spravují Lesy ČR. „Okamžitě jsme zahájili zabezpečovací práce, aby byla koryta toků průtočná a poškozené stavby na nich nevytvářely překážky,“ vysvětlil T. Hofmeister.
Správci toků z Lesů ČR vyčíslili povodňové škody na 2,9 miliard korun. Do konce roku se podařilo dokončit 630 souvisejících akcí za 113 milionů korun. Další odstraňování povodňových škod už vyžaduje projekční přípravu navrhovaných opatření, včetně povolení, což potrvá ještě minimálně do roku 2030.
Eva Jouklová