Trutnovem křížem krážem

 

 

Město Trutnov si dává hodně záležet, aby bylo pro své návštěvníky laskavou zastávkou na cestě do Krkonoš. A když se tu zastavíte alespoň na den, určitě neprohloupíte.  

 


 

 Město rytíře Truta


Abychom byli v obraze, kde se vzal název Trutnov, poslechněme si třeba v městském muzeu dávnou legendu, která spojuje název města s rytířem Trutem. Bylo to prý tak, že který zabil ve zdejších lesích draka a na místě sluje bylo postaveno pozdější město.
A díky legendě máte hned dvě vysvětlení – jednak názvu města i skutečnosti, že Trutnov má ve svém znamení draka. Připomíná ho například socha na fontáně v městském parku.

A protože jsme ve městě, které je vstupní branou do Krkonoš, je jisté, že tu zdomácněl i pán těchto hor, tedy Krakonoš. Jeho jméno nese i náměstí a nechybí tu ani socha tohoto spravedlivého a pečlivého ochránce hor. Těžko se najde někdo, kdo by neznal večerníčkovské Krakonošovy pohádky s podlým Trautenberkem situované právě do trutnovského prostředí.

 

 

Kultura schovaná za sklem


Moderní skleněná budova společenského centra Uffo, kterou nemůžete minout už proto, že na vás kouká netuctová architektura, ale i proto, že stojí u pěší zóny,  nabízí návštěvníkům výjimečně variabilní prostor využitelný pro divadelní představení, koncerty, plesy, kongresy či další akce.
Její název nemíří do dalekých galaxií, ale vychází opět z místního prostředí. Svůj název získalo po Uffo Hornovi, místním rodákovi, revolucionáři a poetovi 19. století.
Uffo od svého otevření přitáhlo do Trutnova prestižnější divadelní spolky, hudebníky a další účinkující a u trutnovské veřejnosti i turistů si získalo své místo.
Zasklená fasáda propouští do interiéru Uffa spoustu světla, čímž vznikl ideální prostor pro galerii, kde je neustále přístupná výstava známých českých výtvarníků . Další výstavy mohou návštěvníci Trutnova vidět v Městské galerii u městského úřadu i v Muzeu podkrkonoší na místě bývalého zámku. Dnes je to klasicistní budova stojící při hlavní dominantě města, kostelu Nanebevzetí panny Marie z 18. století.

 


Za trutnovským drakem do parku


Do městského parku dojdete z historického centra asi po sto metrech. Už víme, že tu najdeme fontánu se sochou draka, která je součástí geometricky řešeného francouzského parku. Navazuje na krajinářsky rozsáhlejší park s cestičkami, které vás zavedou například k Janské kapli, která je místem uložení početných hrobů vojáků z bitvy u Trutnova v roce 1866.
Z parku se nabízejí pěkné vyhlídky na město i hory. Z nich nejlepší je u památníku generála Gablenze na vrchu zvaném Šibeník. Jeho název připomíná někdejší městskou šibenici., která tu stávala.


Po místech bojů roku 1866


Prusko-rakouská válka z roku 1866 samotná je tématem naučné stezky, která vede parkem a dostanete se na ni směrovkami z Krakonošova náměstí. Obrazové tabule vás seznámí s vybavením a výzbrojí tehdejších vojsk i s průběhem bojů u Trutnova, jež pro rakouskou stranu znamenaly jediné vítězství v celé válce. Vojska monarchie byla po bitvě nucena ustupovat dále na jih směrem k Hradci Králové, kde došlo k dalším velkým bojům u Chlumu. Bitvě u Trutnova každoročně věnuje spolek vojenské historie tematickou akcí, jejíž součástí je tradiční natírání památné desky, která připomíná červnové zajetí a podzimní propuštění trutnovských měšťanů v roce 1866. Válce se věnuje i stálá expozice v místním muzeu.

 

Sportovní možnosti v Trutnově


Sportovní areály v Trutnově jsou soustředěny především do tří míst. Na Nivách a ve sportovním centru Olymp najdete krytá sportoviště. Tady si můžete zahrát squash, ricochet, halové sporty i fitness. Venkovní sportoviště, atletické stadiony, krytý bazén, zimní stadion, tenisové kurty a městské koupaliště jsou situovány do areálu V Lukách.
Loni otevřená stezka procházející celým městem zároveň spojuje oba konce Trutnova, Horní Staré Město a Poříčí, a je vhodná jak pro cyklisty tak pro in-line bruslaře.