Slezskoostravský hrad

 

Svého času stál na kopci, jak se na pořádnou pohraniční strážní pevnost sluší a patří. Dnes však ční nad krajinou celkem nepatrně. Díky uhelné těžební činnosti během druhé poloviny 19. století totiž klesl asi o šestnáct metrů. Od počátku 20. století chátral a jen o vlásek unikl demoličnímu výměru. Po celkové rekonstrukci, která byla v tento čas ukončena po šesti letech usilovných prací, hrad láká nejenom turisty a návštěvníky kraje z domova i zahraničí, ale není týdne, aby se zde nepořádala nějaká pěkná společensko-kulturní akce. Kupříkladu začátkem června se zde konaly 11. Česko-polské dny.

 

Kromě výstavy fotografií, divadelních představení a koncertu se zde uskutečnila i řada pracovních jednání zástupců vedení měst Ostravy a Katovic. Ostravští radní jsou tady totiž doma, neboť chátrající hrad město koupilo a po nákladné rekonstrukci, která začala v roce 2004, ho zachránilo. Před krátkým časem byla dokončena poslední velká akce, přístavba severního křídla budovy, která dnes slouží jako víceúčelový kongresový prostor.

Pohnutá historie

Hrad byl postaven ve druhé polovině 13. století u brodiště poblíž soutoku řek Lučiny a Ostravice. Jeho úkolem byla ochrana zemské stezky z Opavy přes Hlučín a Těšín až do Krakova, a zejména ochrana hranice polského státu, kterou tehdy tvořila řeka Ostravice. Již ve 13. století byl obehnán 4 metry vysokou a 2,5 m širokou zdí. Hraniční pevností ale přestal hrad být roku 1327, když slezská vévodství včetně těšínského připadla jako léno českým zemím. V roce 1508 hrad koupil Jan Sedlický z Choltic, který ho v letech 1534-1548 přestavěl na zámek. Z té doby pochází brána s věží, které se jako jediné dochovaly až do současné doby. Špatné časy přišly s rokem 1621, kdy zámek vydrancovala neapolská vojska, rabování nastalo i v letech 1626 Dány a o dva roky později Valdštejnovymi vojsky. Řádili zde i Švédové v letech 1642 až 1649, roku 1714 přešel zámek do vlastnictví uhlobaronského rodu Wilczků, kteří ho drželi až do roku 1945, kdy byl vyvlastněn. Wilczekové těžbou uhlí v těsném okolí zámku zcela vědomě celý objekt prakticky zničili, jak se můžeme přesvědčit na dobových fotografiích v prodejně se suvenýry u pokladny hradu. Ale konec dobrý, všechno dobré. Čest a sláva za záchranu této památky patří Ostravě, která je jediné město v České republice, které obnovilo hrad a dokonce ho i rozšiřuje a pilně využívá, k čemuž zdárně Ostrava využila i dotace z fondů Evropské unie.

Prima výletní místo

Ke Slezkoostravskému hradu se snadno dostaneme i pěšky z ostravského výstaviště, od Černé louky přes Lávku Unie. Vítá nás vstupní brána s věží, která tvoří nejvyšší budovu obnoveného komplexu. V jednotlivých patrech si mohou návštěvníci prohlédnout stálou expozici historie hradu a města Ostravy, expozice třicetileté války a období Husitství.

Již samotné hradní nádvoří má pro turisty připravenu nejednu atrakci. Vděčné jsou ukázky prostředků útrpného práva jako je klec, kláda či pranýř. Kuriózní je hradní kašna, která však nikdy nebyla funkční,maximálně sloužila jako nádrž na dešťovku. Hrad stojí totiž na skále a nevyvěral zde pramen čerstvé vody, která se sem proto musela vždy dovážet.

Jednou z nejstarších části hradu je hradní pevnost. Po rekonstrukci je zde obřadní síň i dobová hradní kovárna. Pevnost je podsklepena a pod její klenbou se nachází nejenom velká akvária plná sladkovodních ryb, ale i muzeum čarodějnic a expozice práva útrpného i s mučírnou. V nejvyšším patře je pak rozhledna, která turistům nabízí krásný pohled na řeku Lučinu a centrum města. V hradní galerii se pravidelně představují různá výtvarná díla a umělecká tvorba.

Při prohlídce areálu se ani nechce věřit, že ještě na počátku 21. století o Slezskoostravském hradu vědělo jen pár zasvěcenců a pamětníků, neboť jeho zašlou slávu připomínaly už jen rozvaliny a ruiny. Většina Ostravanů o existenci této památky neměla ani ponětí. Dnes je situace naprosté jiná, a při některých akcích se ve velkém amfiteátru sejde i pár desítek tisíc návštěvníků

Více na: www.slezkoostravskyhrad.cz

Otevírací doba: úterý – neděle 10.00 – 18.00

Hrad dnes slouží i k pořádání nejrůznějších akcí, každoročně se zde koná kupříkladu festival Colours of Ostrava, Letní shakespearovské slavnosti nebo Slezskoostravský Rock-Fest

(Foto: Miroslav Feszanic)