Hory Kutné a jejich viniční bohatství

 

Za  Karla IV., krále a císaře, bylo v Čechách na 32 000 hektarů vinic. V současné době je vinnou révou osázeno necelých 730 hektarů. Mezi nejstarší historická místa, kde se víno pěstovalo, patří Kutná Hora. Její centrum představuje architektonický skvost evropského významu, a proto bylo v roce 1995 spolu s chrámem sv. Barbory a katedrálou Nanebevzetí panny Marie zapsáno na Seznam světového a kulturního dědictví UNESCO. Ve svazích pod Barborkou, jak místní mazlivě říkají světoznámému gotickému chrámu, se rozkládá nedávno obnovená vinice, o kterou pečují Vinné sklepy Kutná Hora s.r.o. se sídlem v Klášteře svaté Voršily.

Vinné sklepy Kutná Hora je mladou, malou rodinnou společností se dvanácti stálými zaměstnanci, která si  vzala za svůj cíl obnovit zašlou slávu a dlouholetou tradici pěstování révy vinné na Kutnohorsku. O zdejším vinařství je první písemná zpráva v Kosmově kronice již z roku 1101. Klášter sv. Voršilky z roku 1738 leží při  silnici z Prahy, v blízkosti historického středu  města. V části jeho sklepích jsou uloženy sudy s vínem, které se zrodilo na jižních tratích vinic, které obhospodařuje jmenovaná společnost, jejíž ředitel Lukáš Rudolfský nás vítá  pohárem vína .

 

Vinařská podoblast mělnická

V Čechách máme dvě vinařské podoblasti – mělnickou a litoměřickou. Většina viničních tratí Mělnicka leží na opukách české křídové pánve a na Kutnohorsku jsou kamenité ,štěrkopísčité. Ve vinicích této podoblasti jsou největší plochy odrůd Müller Thurgau, Ryzlin rýnský, Svatovavřinecké,  Rulandské šedé  a tradiční odrůdy Rulandské modré, dovezené Karlem IV. z burgundské obce Chambertin, tam zvané Pinot noir.
Po prohlídce obchodních a degustačních prostor společnosti v klášteře nás zve ředitel Rudolfský na exkurzi probouzejích se vinic.
„V Kutné Hoře pěstujeme víno na 52ha na tratích U všech svatých, Nad kapličkou, U  borku a  na první sklizeň se těšíme z vinohradu pod Barborou,“ vysvětluje Rudolfský.
Na vinici U všech svatých je to coby příslovečným kamenem dohodil, vozem jsme tam za pár minut. Z mírného vršku máme jak vinici, tak celé město jako na dlani, v dáli se tyčí impozantní panorama sv. Barbory. Když si uvědomíme, že se zde pěstovalo víno již před tisícovkou let, zmocňuje se člověka dosud nepoznaný ostych a úcta k tomuto téměř mystickému místu.


Kamenitá půda má stejný charakter jako ta burgundská. Zdejší vína vynikají svou typickou odrůdovostí, svěžími kyselinkami a nezaměnitelným buketem, jak konstatujeme při koštu přímo na vinici. Jak je třeba, hodnotíme vzorky očima, čichem i  následném poválení na jazyku a je třeba říci, že jsou, jedním slovem, znamenitá!
„Vína jsou to takříkajíc plná a kořenitá,“ podotýká Lukáš Rudolfský. „Nejvíce se zde daří odrůdám Rulandské šedé, Chardonnay a Tramín červený, z modrých odrůd Svatovavřineckému a Rulandskému modrému.“


Vinice jsou vzorně ošetřeny, a bez chemie, způsobem, jakým se o révu starali naši prapředci. Dokonce jsou sekány ob řádek, aby měli nejrůznější brouci čas přelézt do bezpečí druhého pruhu. Zkraje vinice jsou i hromady kamení, tvoří jedinečné úkryty pro ještěrky, ve své roli predátorů lapající hmyz škodící révě. Hnojí se zásadně chlévskou mrvou a mechanizace se používá jen v nezbytných případech, většina prací se dělá ručně, včetně sklizně hroznů. Díky těmto k přírodě šetrným přístupem byl Vinným sklepům Kutná Hora, jako jedinému vinařství v Čechách , přidělen certifikát PRODUKT EKOLOGICKÉHO ZEMĚDĚLSTVÍ, tzv. BIO certifikát. Lahve takto označených vín patří k tomu nejlepšímu na trhu a jsou vyhledávány lidmi, kteří upřednostňují zdravý životní styl .

 

Vinohrad pod Barborou a ty další

V dubnu roku 2009 byla slavnostně zahájena obnova historického vinohradu pod chrámem sv. Barbory a Jezuitskou kolejí. Podle dobových zpráv se tady pěstovalo víno již před 350 lety, o jaké odrůdy se ale jednalo, nikdo přesně neví. Předpokládá se však, že to bylo Rulandské modré.
„Nejdříve nás čekala tvrdá práce. Dva roky jsme mýtili nálety, obnovovaly terasy a připravovali půdu,“ vzpomíná ředitel Rudolfský. „Až konečně přišel čas výsadby.“
Na plochu o rozloze půl hektaru bylo vysázeno 1 600 rostlin, neboli hlav, jak říkají keřům vinaři. Hlavní odrůdou již jmenované Rulandské modré, přivezené Karlem IV. do Čech ve 14. století.


„Jednou ze zajímavostí či kuriozit je starobylá odrůda Tramín bílý, neboloi brynšt, který se jinde v České republice nevyskytuje. Další zajímavostí je tzv. ukázkový řád, kde si budou moci návštěvníci a turisté moci prohlédnout méně známé odrůdy jako Ryzlink zlatý, Muškatel, Savignon šedý, Chrupka bíla nebo červená.“
Čas první sklizně se pomalu blíží,  i když se při práci na vinici jedná o běh na dlouhou trať, neboť vinná réva začíná plodit až po třech letech.
„Víme, že se zde vínu bude dařit,“ je si jistý Lukáš Rudolfský, „ a  máme na co těšit. I když z ekonomického hlediska to nebude sice příliš výhodné, vyváží tuto skutečnost fakt, že bude tento svah výkladní skříní a chloubou naší společnosti, ale i kutnohoráků.“
Na dalším rozvoji českého vinařství se společnost Vinné sklepy Kutná Hora podílí i výsadbou nové vinice v obci Kuks, který je spíše znám, jako perla vrcholného českého baroka než jako vinařská obec.


„Na jaře roku 2005 jsme zde obnovili 0,5 ha starého vinohradu „Nad zámkem“ s tradičními burgundskými odrůdami – Rulandské bílé, šedé a modré. Pro milovníky tohoto lahodného moku připravujeme vína té nejvyšší kvality, loučí se s námi ředitel Rudolfský.


Ceny odpovídají hodnotě, některé láhve se mohou vyšplhat až k částce 150 000 korun. Ty jsou ale určeny V.I.P zákazníkům, řadový občan  dobře nakoupí v řádech stokorun. V nabídce společnosti jsou červená i bílá vína, nechybí růžová ani dezertní nebo sekty. Mnohé dosáhly vynikajících ocenění na soutěžních a nominačních výstavách vinařské oblasti Čechy, jako kupříkladu Cuvée Barborka bylo oceněnomezi sto nejlepšími vína České republiky, Rulandské modré 2007, výběr z hroznů zlatou. Svatovavřinecké 2008 kabinetní získalo titul Champion červených vín či Svatovařinecké 2007 slámové cenu Champion laické komise. Vína z vinic Kutné Hory jsou známá jako kvalitní vína s královskou tradicí a společnost Vinné sklepy se snaží i o důstojnou ambaláž – takže jejich dárkový papírový obal získal v národní soutěži o nejlepší obaly cenu Obal roku 2007.

 

Vinařská turistika
Vinné sklepy Kutná Hora se také jako jediná společnost z Čech může pochlubit certifikátem služeb vinařské turistiky. Cílem certifikace je označit zařízení, která kvalitou poskytovaných produktů a služeb, ale i historickou nebo architektonickou hodnotou objektů kde sídlí, reprezentují to nejlepší z vinařské turistiky ve vinařských oblastech Morava a Čechy. V rámci tohoto certifikátu jsou tedy všechny kutnohorské vinice společnosti Vinné sklepy propojeny vinařskou cyklotrasou, vedoucí z historického centra města a doplněny naučnou vinařskou stekou s možností degustací i odborného výkladu. Vinný sklep rovněž nabízí řízené degustace jak v Kutné Hoře, tak i na Kuksu a v Jaroměři, kde společnost rovněž víno pěstuje. Více na: www.vinokutnahora.cz