Sušice, zdroj Wikipedie
Sušice je půvabné šumavské městečko, které turisté označují jako „Bránu Šumavy“. Kdysi původně dřevařské a hornické sídlo se v 19. století stalo i královstvím nejdříve sirek a později tzv. bezpečnostních zápalek (Safety Matches). V šumavské Sušici měla totiž jejich výroba 170letou tradici, která trvala od roku 1839 do roku 2008. Když p-vodní firma zkrachovala, leckdo nad sušickými zápalnými dřívky zlomil hůl, ale světe div se, našli se tu následovníci v SOLO Matches and Flames.
Na světě se podle údajů statistik spotřebuje ročně šest triliónů zápalek. Vynález ohnivých dřívek, který se datuje do dvacátých let 19. století, slouží lidstvu skoro v nezměněné podobě i v současné době. V západočeské Sušici započal slavnou výrobu zápalek truhlář Vojta Scheinost, který pracoval se svojí milou Marií Urbancovou ve Vídni právě u lékárníka Römera. Vojta Scheinost tam vyráběl dřívka a Marie Urbancová míchala hořlavou směs pro výrobu zápalek.
V Sušici sytili podlouhlá dřívka zápalnou látkou bohatou na síru, jejíž konec vzplanul třením o cokoliv. Proto pojem sirky je hovorový výraz pro zápalky, který vychází z historie. V minulosti se k výrobě navíc používal jedovatý bílý fosfor, který byl příčinou fosforové nekrózy, onemocnění, typické pro dělníky v sirkárnách. Také dle starých záznamů používali tyto sirky s úspěchem i sebevrazi. Proto byl později bílý fosfor nahrazený podle švédského patentu nejedovatým červeným. Došlo i ke změně názvu a ze sirek se stala tzv. bezpečnostní zápalka. Tu musel zákazník zažehnout prostřednictvím škrtadla, které bylo součástí balení. Objev tehdy patřil mezi velmi užitečné vynálezy a dodnes není k zahození. Zápalky mají své stabilní místo na trhu, které nezlikvidoval ani příchod zapalovačů. Nejvíce zápalek vyvezl podnik SOLO Sušice v roce 1925, a to přes 7 mil. kg. Od roku 1958 každý den opustilo zdejší továrnu 100 miliónů zápalek.
„V roce 1834 si vídeňský lékárník Štěpán Römer dává patentovat výrobu třecích zápalek a od něho se pak výroba dostává do české Sušice, kde dosáhla světoznámosti. Tradiční výroba sirek přetrvala v Sušici až do roku 2008, kdy proslulá sirkárna Solo Sušice byla nucena ustoupit tržním tlakům a prodat výrobní stroje a transformovat se na obchodní firmu,“ popisuje Petr Zelinka ze SOLO Matches & Flames, dnešního nástupce historické značky SOLO. „Nejkvalitnější zápalky se vyrábějí z osikového dřeva. Struktura vláken osikového dřeva zajišťuje dostatečnou pevnost dřívek, vyloženě nevhodným dřevem pro výrobu zápalek je například smrk, který při škrtání praská.“
Nálepky z krabiček od zápalek se staly ceněné sběratelské cennosti
Bezpečná sirka se pozná tak, že po jejím škrtnutí dřívko již přestane žhavit a její hlavička zůstane kompaktní, po uhašení musí dřívko ihned zčernat, nesmí mu zůstat žhavý konec. Kromě standardních malých zápalek, tzv. kuřáckých, existují zápalky ploché, prodloužené, krbové, ale i voděodolné nebo zápalky do přírody, které odolávají větru.
Standardní malé zápalky jsou dlouhé 4 cm, prodávají se v papírových krabičkách, kde jich bývá přibližně 40 kusů. Důvěrně známé jsou červenožluté krabičky s nálepkami klíče, zámků, nůžek, poštovní trubka nebo dýmky. Tzv. knížečkové zápalky jsou populární především v USA. Jedná se o ploché dřevěné nebo papírové odlamovací zápalky, které jsou vlepené do plochého papírového přebalu. Zápalka se před použitím odlomí či odtrhne. Nejčastěji používané jsou zápalky domácnostní, délka zápalky je zhruba 5 cm a prodávají se v různě velkém balení, například po 100 nebo 240 kusech. Jsou delší, aby se s nimi snadněji zapaloval plynový hořák pod hrncem a celkově je s nimi manipulace pohodlnější.
Krbové zápalky jsou prodloužené na cca 20 cm ke komfortnímu používání. Krabičky jsou různé, obecně však bývají dlouhé a úzké, aby vydržely dlouho hořet a snadněji se s nimi pracovalo mezi dřevem v ohništi. Svíčkové zápalky jsou pak dlouhé okolo 9 cm. „Existují také voděodolné zápalky jsou pak opatřené impregnací proti vlhkosti a větruodolné mají delší hlavičku,“ vysvětluje na závěr P. Zelinka.
Unikáty ze sirek
Jedním ze sušických turistických atrakcí je Muzeum Šumavy, které nabízí svým návštěvníkům dvě velké zajímavosti. Jednou z nich Sušický mechanický betlém. Jedná se o největší mechanický betlém u nás, tvořený 150 pohyblivými a 150 mechanickými figurkami. Ovšem větší část muzea tu vyhradili historii firmy SOLO a její výrobě. Najdete tu obrazové i textové materiály, které návštěvníka seznámí s historií výroby sirek a zápalek. K vidění jsou i různé stroje a přístroje, které tu při výrobě používali. Dále tu najdeme sbírku krabiček od sirek nejen od nás, ale i z celého světa a další zajímavé artefakty. Zápalky totiž nemusí vždy v domácnosti sloužit k podpálení krbu nebo kamen. Mohou být vděčným materiálem pro tvorbu dekorací nebo stavbu sofistikovaných modelů. Kutilská práce se sirkami vyžaduje kromě šikovnosti také značnou dávku trpělivosti.