Na Ještědu najdete mrně z Marsu

 

 

 

Ještěd byl odedávna považován za jednu z hlavních dominant severních Čech a proto si jej obyvatelé Liberecka  vybrali za symbol města, rozprostírajícího se pod ním.

Věžovitá stavba poskytující od roku 1973 širokému okolí  telekomunikační služby,  s hotelem a s restaurací je známým turistickým lákadlem a tak také  nikdo nepochybuje, že jste   na Ještědu ještě nebyli.  Proč se tam tedy máte  vypravit podruhé nebo po patnácté zrovna nyní  ?

No přeci kvůli Marťankovi, jehož bronzovou  sochu na Ještědu 16. července 2010 odhalili  pořadatelé předcházející  výstavy  Spacium, o. p. s., ve spolupráci se Statutárním městem Liberec.

Historie vzniku sochy je poměrně spletitá. Autor sochy Jaroslav Róna sám dříve  přiznal, že než  udělal sochu, namaloval  obraz s tímto tématem.

 "Inspirovala mě k tomu fotografie s obrázkem embrya, které si mne oči. Pak jsem našel fotografii Venuše se žhavou lávou. Tak mě napadlo namalovat tvora, který žije v naprosto nepřijatelném prostředí pro člověka, ale který se tam pohybuje naprosto přirozeně. Vznikl z toho příběh dítěte z jiné planety - jakéhosi Marťánka, který pláče, že se ztratil, " poznamenal Jaroslav Róna, který bronzovu sochu vystavil nejdříve v Liberci a teprve poté se mrně z Marsu přemístilo na Ještěd.  

Z podkladů, které jsme si vyčetli  k dílu Jaroslava Róny, můžeme uvést ještě  porodní míry Dítěte z Marsu   170 x 90 x 105 cm.

Každopádně stojí Marťánek za prohlédnutí. Pokud vás však  zaujme  bronzový váleček, který sochař  Marťankovi  umístil do míst, které si zejména muži při bojovných sportech,  jakými jsou fotbal, hokej a ragby,  chrání suspenzorem, tak berte na vědomí, že Rónovo dílo zatím neprovází podobné báje, jako sošku "Františka"  ve Fratiškových Lázních. Snad díky tomu je mimozemšťan zatím ženami  neosaháván a jeho původní rozměry jsou nestíratelné. 

Každopádně fotka se sochou s mrnětem z Marsu může být tím  správně vybraným záběrem zachycující váš  památný  na výstup na Ještěd v roce 2011.

 

 

Při povídání o Ještědu mi nedá, abych nepřipomenul dětskou hádanku z šedesátých let minulého století. Ale tu si nechám na jindy, neboť připravuji ještě jedno místo vašich cest a kroků a jako na potvoru bude  to zrovna z Ještědu.

 

Foto: Petr Skála a Kamil Varcoller

 

Napsali jinde ...

 

CTPRESS

SKÁLA,P.:   Návštěva novinářů na Liberecku (26.3.2011)   Klikni  a uvidíš celý článek !!!l

Turistika.cz

SKÁLA,P.:  Ještěd - Dítě z Marsu (12.4.2011)    Klikni a uvidíš celý článek !!!

Vimevite.cz

SKÁLA,P.:  Ještěd - Dítě z Marsu (12.4.2011)  Klikni a uvidíš celý článek !!!

 

© 2017 CzechTravellpress. All Rights Reserved. Designed By MaraXa & KraX