Petr Brodecký
Lázně Kundratice
Lázně Kundratice fungují jako součást městečka Osečná už od roku 1881 a patří mezi jedny z nejstarších lázní v Čechách. Zakladatel, Josef Schwan, zde začal ve dvou vanách připravovat pro pacienty rašelinové koupele. Následně jeho syn objekt rozšířil a otevřel si rašelinové lázně. Lázně Kundratice poskytují svým hostům procedury, které působí velice příznivě při řadě onemocnění. Nosným léčebným programem jsou dodnes koupele v přírodní léčivé sirnoželezité slatině, a tuto léčbu podle potřeby tu doplňují různými typy masáží.
Lázně Kundratice vznikly jako součást městečka Osečná roku 1881 a patří mezi jedny z nejstarších lázní v Čechách. Zakladatel a místní rodák, Josef Schwan, postavil nejprve v blízkosti bohatých rašelinišť malý domek se dvěma vanami pro rašelinové koupele. Následně jeho syn objekt rozšířil a otevřel rašelinové lázně. Lázeňskou léčebnu v roce 1908 od vdovy Schwanové koupila obec. A protože počet návštěvníků neustále vzrůstal, rozhodlo v roce 1913 místní zastupitelstvo celé zařízení modernizovat. Lázeňské budovy dostaly nový vzhled a v roce 1914 tu dokonce postavili ozdravovnu, určenou pro nemocné, ale i pro rekonvalescenty, zejména vojáky z první světové války. V roce 1933 patřily lázně mezi jedny z nejmodernějších v tehdejším Československu. Po druhé světové válce se Lázně Kundratice staly součástí státního podniku Československé státní lázně. Následně v roce 1992 lázeňskou léčebnu zprivatizovali a vznikla tak akciová společnost Lázně Kundratice a.s.
Vynikající pitnou vodu pro Osečnou i Lázně Kundratice čerpají asi čtyři sta metrů od prameniště Ploučnice, říčky, která teče z Osečné a v Děčíně se vlévá do Labe. To už ale její tok měří více než 105 km. Velkou vydatnost těchto pramenišť sice v letech 1970 - 1980 snížili cca o pětinu svojí živelnou činností pracovníci uranových dolů v nedaleké Stráži pod Ralskem. Jejich pracovníci totiž vyvrtali v oblasti velké množství průzkumných a hydrogeologických vrtů. Naštěstí množství vody pro lázeňský provoz i samotné městečko stačí.
Rašelina, těžená pro lázeňskou spotřebu
Léčebna využívá krom vody a slatiny i příznivé klimatické podmínky Ještědského pohoří, které chrání Lázně Kundratice před studenými severovýchodními větry. Krajina kolem léčebny je bohatá na borové lesy, háje, luka a rybníky. Lázně Kundratice poskytují svým hostům procedury, které velice příznivě působí při řadě onemocnění, jako například rheumatická arhritida, Morbus Bechtěrev, funkční poruchy páteře (blokády páteře), chronické ploténkové syndromy a stavy po operaci plotének, arthrosy, spondylosy, spondylarthrosy, porušené pohybové stereotypy, svalový rheumatismus, onemocnění svalů, šlach a povázek, a to zánětlivého, toxického i traumatického původu. Mimo tato onemocnění je možné příznivě ovlivnit i přidružená onemocnění typu hyperurikemie, vysokého krevního tlaku, ischemické choroby dolních končetin, cukrovky, a podobně.
Nosným léčebným programem jsou koupele v přírodní léčivé sirnoželezité slatině a tato léčba je podle potřeby doplňována různými typy masáží,koupelemi - perličková, meduňková, kosodřevinová, calmonal, vodoléčbou a mnoha dalšími procedurami včetně, plynopunktury a kryotherapie.
Typická sudetská poloroubenka