Studenti pomáhali také spoluorganizovat loňský virtuální Travecon
Se školami intenzivně spolupracuje Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) už šest let. V současné době se hodlá povznést na kvalitativně vyšší úroveň společné aktivity se vzdělávacími institucemi při přípravě nových mladých odborníků na problematiku turismu. Kooperaci odstartovala JCCR už v roce 2015 s Ekonomickou fakultou Jihočeské univerzity. K té následně přibyla Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích, Vysoká škola obchodní v Praze, Západočeská univerzita v Plzni a nakonec Vysoká škola polytechnická Jihlava. Vzdělávání mladých odborníků bude i součástí „Koncepce rozvoje cestovního ruchu v Jihočeském kraji v letech 2021 – 2030“.
Jedna z nejlépe hodnocených organizací destinačního managementu v ČR Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) je v současné době nejen garantem zavedení segmentu cestovního ruchu do národního „Registru praxí“, v němž dosud chyběl, ale podporu vzdělávání v oboru turismu zahrnula také do právě dokončované nové „Koncepce rozvoje cestovního ruchu v Jihočeském kraji 2021 – 2030“.
„Cestovní ruch je velmi významným odvětvím národního hospodářství, které se podílí šesti procenty na tvorbě hrubého domácího produktu. Jeho podíl na příjmech státního rozpočtu činí sedm procent. Chceme-li do budoucna obstát v silné konkurenci sousedních regionů a zemí, musíme k cestovnímu ruchu přistupovat konečně koncepčně, strategicky, cíleně a plánovaně. A k tomu samozřejmě patří vhodně rozvíjené, odborně zaměřené, vzdělávání v tomto odvětví,“ uvedl ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) Jaromír Polášek.
Podle J. Poláška je v turismu stejně jako v jiných oborech nutné vychovat si následovníky, obeznámené co nejtěsněji nejen s teorií, ale hlavně praxí. To je možné jen dalším prohloubením spolupráce škol se subjekty, které se na trhu cestovního ruchu reálně pohybují. To znamená těsnou spolupráci s organizacemi destinačního managementu či přímo poskytovateli různých turistických služeb, s cestovními kancelářemi, cestovními agenturami, informačními centry, hotely a podobně. Výsledkem by mělo být další zkvalitňování nabídky a kvality služeb, coby základního kamene konkurenceschopnosti.
Oceněné studentky na Travelconu
„Naše součinnost má dvě podoby. Studenti vysokých škol mohou na JCCR jednak absolvovat praxi, ale také v rámci různých předmětů vytvářet seminární práce,“ konstatovala vedoucí oddělení domácího cestovního ruchu JCCR Klára Kaštylová. Vedle prezentací činnosti organizace destinačního managementu ve zmiňovaných školách spolupracují manažeři JCCR při tvorbě různých projektů a odborných konferencí, spojených s cestovním ruchem. Také spolupracují při zadávání, průběžné konzultaci a hodnocení studentských projektů v rámci odborných předmětů či zasedají v komisi u obhajoby závěrečných prací a závěrečných zkoušek. „Pro nás jsou nesmírně cenné neotřelé, často inspirativní nápady a nové pohledy studentů na problematiku, kterou my vnímáme v mnoha případech rutinně. Studentské práce, které vznikly ve spolupráci s námi, pravidelně zveřejňujeme na webových stránkách JCCR,“ dodala K. Kaštylová. Viz: www.jccr.cz/cinnosti-jccr/partneri-a-spoluprace/spoluprace-se-skolami-a-praxe .