Foto: D. Pastva
Sklo se jako ušlechtilý materiál objevuje v kostelích, bazilikách a katedrálách po staletí. Ovšem kostelu Povýšení svatého Kříže v severočeské obci Kunratice se tohoto materiálu dostalo opravdu hodně. Díky Jiřímu Pačinkovi a dalším sklářům se stal doslova Křišťálovým chrámem, který letos oslaví druhý rok své existence. I v něm se totiž v pátek 28. května odehraje místní část celonárodní akce Noc kostelů.
Křišťálový chrám je unikátní projekt uměleckého skláře Jiřího Pačinka. Vznikl v březnu a dubnu roku 2020 na základě partnerské dohody s obcí Kunratice u Cvikova, Římskokatolickou farností ve Cvikově, za významného přispění starosty obce Michala Iwanejka, faráře Rudolfa Repky a manželů Josefa a Martiny Černých z kostela Povýšení svatého Kříže. Stavba se tak stala jakousi viozitkou mistrů sklářů Křišťálového údolí, které se táhne od Harrachova po Kamenický Šenov. V kostele dobrovolníci instalovali více než tři stovky skleněných objektů významného českého skláře Jiřího Pačinka, inspirované faunou a flórou, ale také sakrálními motivy. Prostor doplňují také velkorozměrné plastiky, okna dekorují vázy, poháry a mísy v různých barevných odstínech. Expozice obsahuje i unikátní sérii skleněných Antivirů, vzniklých jako reakce na současnou koronavirovou pandémii. Křišťálový chrám se také může pochlubit křišťálovým lustrem Trnová koruna, věnovaný kostelu a farnosti Jiřím Pačinkem. Dále lustrem Barbory Jarošové, který najdeme umístěný u varhan a ve vstupní hale návštěvníky přivítá lustr od světové výrvarnice Blanky Matragi.
Foto: D. Pastva
„Od té doby jsme vybudovali Křišťálový chrám společně s lidmi z obcí Kunratice u Cvikova, Římskokatolickou farností a sklárnou Pačinek, za velkého přispění a podpory přátel, dobrovolníků a partnerů, jsme ušli velký kus cesty, odpracovali stovky hodin a hlavně přivítali tisíce návštěvníků, kteří nás svými milými reakcemi a slovy inspirovali k dalším vizím a cílům,“ poděkoval J. Pačinek. „Věříme tedy, že i v pátek 28. května potěšíme všechny, kteří dorazí na Noc kostelů, připravenou s maximálním ohledem a respektem vůči zdraví nás všech. Dění uvnitř kostela budeme například živě přenášet na velkoplošnou obrazovku, umístěnou před chrámem, takže žádný z diváků nebude ochuzen o unikátní zážitek!“
Kostel Povýšení svatého Kříže je 43,5 metru dlouhý, 17 metrů široký a výška věže činí 32,5 metru. Prosvětluje ho sedm obloukových oken a nad vchodem najdeme kdysi zlatý nápis na černém podkladu: „Was Christensinn und Frommigkeit erbaut, Soll ehrfurchtsvoll als Denkmal, die Nachwelt schonen. 1893“, což v překladu znamená: „Co křesťanství a zbožnost postavily, s úctou nechť potomstvo jako památník chrání. 1893“. Kostel totiž kdysi svépomocně postavili místní usedlíci podobně, jako ho nyní mnozí bez nároku na finanční odměnu vyzdobili stavbu místní skláři i další dobrovolníci a učinili z ní Křišťálový chrám. https://crystalvalley.cz/cs/aktualita/kristalovy-chram
Během Noci kostelů osvětlí objekt Andělské světlo od firmy Modus Česká Lípa, které s obrovskou pokorou a úctou děkují organizátoři akce za podporu. Součástí večera a noci bude také speciální sklářský program na huti, kde bude Jiří Pačinek představovat svůj nový autorský projekt Maluji / Miluji sklo. http://www.pacinekglass.com/#home
Občerstvení budou zajišťovat Sklářská Kantýna a Sbor dobrovolných hasičů obce Kunratice u Cvikova. Vstup během Noci kostelů je volný.
Foto: D. Pastva