Populární Liberecké „zábavně naučné centrum“ v Centru Babylon se rozšiřuje

 

 

 

 

První české science centrum iQpark najdeme v populárním Centru Babylon v rodném městě Krále komiků Vlasty Buriana. Toto jedinečné „zábavně naučné centrum“, které rádi vyhledávají rodiny s dětmi i školní výpravy v rámci tzv. zážitkové pedagogiky, dosud nabízel více než 250 interaktivních exponátů včetně Foglarova hlavolamu známého z Rychlých šípů pod názvem Ježek v kleci. Po čtyřleté úspěšné činnosti, kdy iQpark otevíral dětem i dospělým svět přírodních her takříkajíc na vlastní kůži v bezkonkurenčním spojení hry se vzděláváním, zdvojnásobuje plochu koncem března tohoto roku i díky dotacím z EU.

 

První návštěvníci vstoupili do prostor iQparku, který byl vybudován za přispění Společného regionálního programu již v roce 2007. Prudký růst návštěvníků, nové exponáty a potřeba větší plochy vedl nadšené autory myšlenky k prosazení pokračování projektu a rozšíření o další prostory za podpory Regionálního operačního programu Severovýchod. A tak se  v posledním březnovém týdnu slavnostně zahájí provoz několika nových podlaží. Takže bude celkem ve čtyřech patrech návštěvníkům všech věkových kategorií k dispozici několik stovek interaktivních exponátů, i dvě moderně vybavené laboratoře pro workshopy. Návštěvníkům bude nově k dispozici i nové rychlé občerstvení a šatna.

 

Dosavadní návštěvnost iQparku má neustálé stoupající tendence – nyní silně přesahuje 100 000 spokojených občanů a občánků ročně. Projektový manažer Ing.Barbora Poštolková  z North Bohemia Convention Bureau, spolupracující o.p.s, k tomu dodává:

„V Centru Babylon byly v uplynulých měsících díky prostředkům z Evropské unie zrekonstruované další části budovy bývalého výzkumného ústavu textilního . A u příležitosti výročí narození Učitele národů J.A.Komenského, tedy zahájí další nová patra plná nových vzdělávacích her a interaktivních exponátů.“

Jak je vidno, zájem široké veřejnosti je značný. To potvrdily výsledky celostátní kampaně České centrály cestovního ruchu, kdy čtenáři serveru CzechTourism populárního Kudyznudy vybrali iQpark jako nejlepší místo v České republice, které dětem a mládeži nabízí zábavu a rozvoj fantazie i motorických a dalších schopností.

 

 

Zábavné pokusy

Osmadvacátého března se tedy slavnostně otevřou nové prostory shora jmenovaného iQparku v Liberci. Znamená to nejen rozšíření expozic, učeben a laboratoří či nabídky služeb, ale také novinky v programu pro návštěvníky. Především je to „Velká QiDOva show“, která nabídne například pokusy s kapalným dusíkem, pokusy s mikrovlnnou troubou a další zkoumání v kuchyni či pokusy z elektrostatiky s Van de Graaffovým generátorem. Tato zajímavá podívaná bude k dispozici kterýkoliv pátek a sobotu. Dalším návštěvnickým magnetem bude „Malá QiDOva show“, kdy se bude denně předvádět a demonstrovat výroba nanovlákna a pokusy z elektrostatiky. A pro zpestření nedělních prohlídek iQparku budou dětem a mládeži nabízeny „QiDOvy zábavné pokusy“, kde si účastníci budou moci vyzkoušet svou šikovnost i hravost. Koho by nezajímala kupříkladu výroba periskopu či zkoumání pod mikroskopem?

„Z dosavadních zkušeností dobře víme, že mnohokrát neodolají ani rodiče či prarodiče, zejména dědové se chtějí před vnoučátky blýsknout, co vše vědí a že ne všechno z škol zapomněli,“ usmívá se  Ing. Vlastimil Čadílek, generální ředitel společnosti CENTRUM BABYLON, který považuje všechny vynaložené prostředky, včetně dotací z Bruselu, za vysoce smysluplně využité.


Foto:  archiv