Víkend v sedle

 

 

 Muži v sedlle

Máte rádi westernovou romantiku osadníků za Velkou louží? Toužíte po toulkách divokým krajem, střelbě z originál indiánského luku nebo třeba setkání s bizony na vlastní oči? A což takhle přenocovat ve nefalšovaném srubu z klád, posedět u ohně s honáky krav a posnídat slaninu s fazolemi? Své ohromném kouzlo to má i v jarním čase, kdy se příroda probouzí.

 

Není nic jednoduššího, než si vybrat víkendový pobyt, nebo třeba hned celý týden v sedle, na ranči Gallop. Ten neleží v Dakotě nebo Arizoně, jak se  snad mohlo zdát, ale – najdeme ho u Náchoda!

Lépe řečeno, v Malém Poříčí mezi Náchodem a Hronovem. Předákem je tady Jiří Votava, kterému nikdo neřekne jinak než Bob.

 

Příhraniční divočina

Bob nás přivítal v původní kaliko košili severoamerických indiánů. Houpavým krokem muže, který tráví většinu  času doslova v sedle nás provází rančem, který vznikl v roce 1990. Pod plstěným kloboukem ozdobeným peřím, se na nás usmívá opálená tvář člověka, který si splnil svůj letitý sen, a dnes ho se svou partou stejných nadšenců poskytuje a zprostředkovává jiným.

Je odkojený nejenom šestákovými Rodokapsy, ale i romány Setona, Maye nebo Coopera, není snad knihy o Indiánech či Divokém západě, kterou by nečetl a neznal. K nim si také chodí i pro inspiraci a nápady.

 

Turistika na koních

Na jeho ranči se hosté a návštěvníci všech profesí a vzdělání mění ve zvědy a stopaře, pistolníky, bojovníky z Plání nebo třeba vojáky sedmé kavalerie. Ranč je v nádherném údolí obklopeném pastvinami, lesy a skálami. Probíhají se tady nejenom indiánští flekatí appallosa či kříženci araba a českého teplokrevníka, ale i skuteční bizoni! Jsme v příhraniční divočině, kde za celý den nemusíme potkat živáčka. Ranč Galop nabízí turistiku v sedle ve westernovém stylu a je řada možností, jak zde strávit nejenom sobotu či neděli, ale i prodloužený víkend, nebo i netradiční dovolenou. A jezdí se po celý rok, tedy nejenom v jarních či letních měsících, ale i v zimě, ve sněhu, což má své neopakovatelné kouzlo, což ocení především tvrdí chlapi. Můžete se zde vypravit třeba i na lov lišky, s originálním indiánským lukem v ruce, a toulcem plným šípů. I stopařině vás zde naučí. Brzy poznáte, jak vypadá otisk tlapky lišky, kuny, veverky či psa nebo kočky. A že s největší pravděpodobností nic neulovíte? Důležité jsou přece ty zážitky, když se tiše jde ve stopě, a pokud se vám podaří alespoň lišku nepozorovaně dohonit na dohled, už to je úlovek nad úlovky.

 

Pro začátečníky, pokročilé i zkušené jezdce

Toulky panenskou přírodou v okolí Náchodska a Broumovska, Jestřebích hor i Teplických a Adršpašských skal nabízí spoustu neobyčejných zážitků. Louky, které mění tempo vyjížděk, lesy, které poskytují stín a příjemný chládek v parných letních dnech, háje, hýřící s podzimem všemi barvami. Lesní jezírka, řeky a mlhavá údolí lemovaná strmými svahy  poskytují pocit svobody a volnosti. Jedinou starostí zde je nezabloudit a nepřejet do Polska. Při pohledu z koňského hřbetu do hlubokého kaňonu člověk zapomene na problémy všedního dne.

Ani se věřit nechce, že se píše jednadvacáté století a že se nalézáme uprostřed Evropy. Z táborového ohně stoupá dým, voní pečené maso a z pastvin se ozývá řehtání koní. Můžeme si vybrat, co bychom tak chtěli zažít.

Pár tipů z mnoha:

Bitvu s indiány, střelbu lukem, školu lasování i stopování, brodění s kavalérií, pozorování  (z uctivé vzdálenosti) malého bizoního stáda a především vyjížďky či toulky krajem na koních.

Ovšem, pěkné je i večerní posezení s ohnivou vodou a kalumetem u ohně srubového kempu s celou partou, se kterou jsme absolvovali celodenní projížďku.

 

Tři zážitkové programy

 

„Abych byl konkrétní…“ upřesňuje Bob. „Nabízíme tři programy, které zohledňují schopnosti a zkušenosti jezdce. Je to celodenní vyjížďka s návratem v podvečer, dále pak kratší, několikahodinová vyjížďka po okolí naše ranče a též celodenní vyjížďky s možností přespání ve stylovém srubovém kempu. Ráno po snídani se koně sedlají. Odjíždí se většinou kolem desáté. Zastávku na oběd děláme v „salonech“ neboli vybraných restauracích po cestě. Pozdě odpoledne nebo na večer se vracíme  na ranč nebo do kempu.“

Zatímco je srubový kemp v lesích, za palisádou jak vystřiženou z westernových filmů, kde se spí ve spacácích na pryčnách pokrytých kůžemi, na rodinném ranči za Malým Poříčím čeká hosty komfort 2 třílůžkových pokojů s obytnou kuchyní a s koupelnou. V horním patře jsou k dispozici dva balkony s výhledem do krásného okolí. I tady je k dispozici krb a večery se mohou trávit u ohně s bazénem, kde se dá v případě žízně party i krásně chladit desítka nebo dvanáctka z nedalekého historického pivovaru v Náchodě. To už je ale komfort, o kterém se americkým honákům dobytka ani nesní…

 

 

FOTO: Miroslav Feszanicz

                                                                     

© 2017 CzechTravellpress. All Rights Reserved. Designed By MaraXa & KraX