Jakub Děd
Možná je ani nevnímáme. Jsou součástí krajiny, stojí mlčky, ošlehal je čas. Ztratili svou funkci, zapomněli jsme na jejich význam. Ale i tak, jako v dobách minulých, je míjejí někteří poutníci (dnešní řečí spíše turisté) a kladou si otázky: „Kdo vás tu umístil, proč na tohle místo, jaký příběh skrýváte?“ Náš projekt chce tato zašlá tajemství postupně odkrývat a nenechat zpustnout, třeba jen jakousi lidskou lhostejností. Pomozte nám zachránit kříže, boží muka, kalvárie či kapličky, památky obyčejného venkovského života, které jsou připomínkou lidských příběhů, bolestí i radostí.
Spolek Omnium
Omnium z.s. se věnuje záchraně a obnově zničených, ohrožených nebo nevyužívaných památek od drobných staveb, křížů, křížových cest až po velké sakrální i nesakrální památky v České republice. Jedná se většinou o památky, které dnes z různých důvodů stojí na okraji zájmu společnosti, o památky, které byly zdevastovány za minulého režimu, nebo o památky, kde majetkové poměry předchozího majitele neumožňovaly jejich záchranu.
Jde například o sakrální stavby na Bílinsku, Lounsku, Tachovsku, Podbořansku, Domažlicku, Broumovsku, Klatovsku, v Krkonoších či na Krnovsku. Společným rysem památek spolku Omnium je ve většině případů jejich mimořádně havarijní stav.
Jakým způsobem se do projektu přidat?
Podpořte náš projekt finančně. Budeme rádi za jednorázové příspěvky i za vaše trvalé příkazy. Vaše příspěvky půjdou na celkovou obnovu konkrétní sakrální památky, kterou budeme zachraňovat. Vybrané prostředky budou využity pouze na obnovu, nejsou z nich hrazeny žádné vedlejší náklady. Cena běžné renovace se pohybuje většinou kolem částky třicet až padesát tisíc.
Přispěj „jedno máslo měsíčně“
I drobné příspěvky v nás vyvolají naději, že naše úsilí má smysl a nejsme v tom sami. Naším cílem je vybírat i menší částky, ale pravidelně, formou dlouhodobého trvalého příkazu, částky např. v hodnotě jednoho másla (50 Kč).
Vyhledáváme křížky, které nejsou v dobrém stavu, nebo nám lidé posílají tipy na záchranu konkrétní památky. Na nás pak je, abychom našli majitele pozemku, na kterém se památka nachází, a dohodli s ním, zda bude souhlasit s její opravou. Domlouváme konkrétní kroky, jako je dokumentace, konzultace způsobu obnovy s odborníkem, hledání řemeslníků nebo restaurátorů. Řídíme se heslem „tradiční řemeslo – tradiční postupy“. K restaurování památky vždy přistupujeme s pokorou k řemeslu, materiálu a krajině. Nepochopení a nevnímání ducha místa, genia loci, narušuje autenticitu místa.
Křížek v Jetřichově je jedním ze symbolů krajiny regionu Broumovska, symbolicky střeží z dáli ruprechtický Špičák. Stal se i oblíbeným námětem řady romantických fotografií Broumovska. Tak jako na všech neudržovaných památkách se i na tomto křížku podepsal zub času a postupně chátrá. Praskliny se rozšiřují, obrůstá mechem. Detaily na ozdobných prvcích na pilíři nejsou téměř vidět pod nánosem biologického napadeni. Rádi bychom například tento křížek také obnovili.
Pojďme do toho teď, ať nepřijdeme s křížkem po funuse. Lajkem křížky nezachráníme. E-mail: