Tisková zpráva Klubu českých turistů
Čtvero turistických značek, díky kterým máme v Česku a na Slovensku nejdokonalejší systém a nejhustší síť turistického značení pro pěší turistiku, letos slaví 130 let své existence. V květnu roku 1889 vyznačilo označovací družstvo Klubu českých turistů první červenou trasu ke Svatojánským proudům nebo do Svatého Jana pod Skalou v karlštejnských lesích. Právě tam se turisté sjedou 22. 6. na velké oslavy tohoto významného výročí.
Letos spojil Klub českých turistů své síly s obcí Svatý Jan pod Skalou, aby společně pro všechny milovníky turistiky připravili den plný pohybu, zábavy i kultury. Výletníci si budou moci vybrat ze dvou tras pochodů – kratší na 5 km z Berouna nebo delší, 9,5 km z Karlštejna. Startuje se mezi 8:30 – 10 hodinou, obě trasy jsou vedeny po nejstarší dochované a stále obnovované červené turistické trase poprvé vyznačené v roce 1889. Trasa je pojmenovaná po zakladateli KČT Vojtovi Náprstkovi.
Na obou trasách můžete potkat „značkaře v akci“, kteří předvedou ukázky obnovy značení tras v terénu. V cíli, ve Svatém Janu pod Skalou, bude připraven od 11 hodin bohatý doprovodný program: prezentace KČT a značení turistických tras, vyvěšení největší turistické značky na světě, otevřené památky v obci, Svatojánská pouť, vystoupení hudební skupiny Corebells. Děti se mohou těšit na soutěže, značkařský kvíz nebo si budou moci namalovat svou značku.
Součástí akce bude také tradiční Svatojánská pouť, kterou pořádá obec Svatý Jan pod Skalou. „Pokud jde o program pouti, budou zde k vidění stánky s řemesly, divadelní představení v podání Pavla Šmída, sokolník, hrát bude odpoledne dechová hudba a večer pop, rock i blues. Turisté si budou moci prohlédnout památky – kostel s jeskyní, muzeum i neogotickou kapli na hřbitově, kde je instalována výstava fotografií patera Karla Dvorského,“ zve starosta obce Jiří Bouček.
Historie turistického značení sahá do roku 1889, kdy byly vyznačeny první trasy ze Štěchovic na Svatojánské proudy a do lesů v okolí Karlštejna a Svatého Jana pod Skalou. „První trasa byla vyznačena červenou. Značky byly ve srovnání s dnešními značkami neobyčejně velkého formátu s prostředním pestrým pásem 10 cm širokým a s krajními bílými pásy šířky 4 cm,“ popisuje Vratislav Chvátal, současný předseda KČT.
Po červené na Svatý Jan
Proč si turisté zvolili pro první značené trasy právě okolí Karlštejna a Svatého Jana pod Skalou? O tom píše Vratislav Pasovský v Časopise turistů z roku 1890 ve svém článku "O zkušenostech při loňském označování cest:"
"Půvabné okolí Karlova Týna, zejména čarokrásné údolí potoka Kačáku s romantickou kotlinou u Svatého Jana bylo vždy vábným výletním cílem Pražanů. Hrad Karlův Týn sám o sobě pak již jest svou rozlohou, stavitelským důmyslem a zachovalostí perlou české země, kteréž ani daleko za hranicemi rovné není. Této krajině, tomuto velebnému místu naší drahé vlasti věnoval Klub českých turistů v první řadě svoji pozornost; a snahy výboru braly se za cílem tím, označiti cesty dosud veřejnosti nepřístupné od Karlova Týna ke Sv. Janu pod Skalou, a umožniti tak všem navštěvovatelům přístup do krásných oněch lesů bez průvodce."
V roce 1912 bylo dokončeno značení první dálkové trasy z Prahy přes Brdy na Šumavu. V současnosti je v České republice kolem 42 000 km turistických značených tras. Vedle pěších tras značkaři KČT zřizují, obnovují a udržují cyklotrasy, lyžařské trasy, trasy pro vozíčkáře a trasy pro jezdce na koních.
KČT byl založený 11. června roku 1888, dnes sdružuje více než 30 tisíc členů. Je výhradním realizátorem a autorem značení pěších turistických tras v ČR. Značením turistických tras KČT významně přispívá k regulaci pohybu v přírodě a tím i k její ochraně. Dobrovolníci, značkaři, udržují celkem 86.352 km značených turistických tras v celé ČR.
Slaví i časopis TURISTA
Se vznikem KČT je pevně spjat i klubový časopis TURISTA, zdroj informací pro všechny příznivce turistiky i spolkového života. První číslo Časopisu turistů vyšlo v lednu roku 1889. Tento klubový časopis, který vycházel také pod názvy Turista na cestu, Turistika, Turista a po znovuobnovení činnosti v roce 1990 opět pod názvem TURISTA, vychází nepřetržitě 130 let.
Statistické údaje o značených trasách:
KČT je výhradním realizátorem a autorem značení pěších turistických tras v ČR. Značením turistických tras KČT významně přispívá k regulaci pohybu v přírodě a tím i k její ochraně. KČT udržuje celkem 86 352 km značených turistických tras v celé ČR:
Pěší turistické trasy |
42.885 km |
Silniční cyklotrasy |
33.817 km |
Cyklotrasy v terénu |
3.757 km |
Lyžařské trasy |
3.067 km |
Hipostezky |
2.826 km |
Vozíčkářské trasy |
14x v ČR |
INFO: Klub českých turistů