Text: Eva Mráčková Foto: Jakub Turek a Eva Mráčková
Na co a z čeho se od poloviny května těšit, prozradila Irena Chovančíková, předsedkyně Asociace muzeí a galerií ČR na tiskové konferenci Czech Travel Press 25. dubna. Mezinárodní den muzeí se slaví již od roku 1977, a to 18. května. V předvečer tohoto svátku bude v prostorách Muzea Karlovy Vary slavnostně zahájen jubilejní XV. ročník Festivalu muzejních nocí.
Letos se do této atraktivní a velmi oblíbené akce zapojí již 517 institucí ve 158 městech, tedy v každém třetím až čtvrtém městě. „Muzejní noc“ organizují nejen muzea a galerie, ale i knihovny, památkové či církevní objekty, divadla, kulturní domy apod., a to v jednotlivých městech v různých termínech, takže lze stihnout muzejní noc nejen na několika objektech, ale i na několika místech.
Festival potrvá tři týdny a oficiálně jej uzavře Pražská muzejní noc v sobotu 8.června. Termíny a program muzejních nocí dle jednotlivých míst a institucí najdete na www.muzejninoc.cz .
Ceny Gloria musaealis pro nejlepší počiny
Již tradičně budou v předvečer první muzejní noci oceněny špičkové výkony těch muzejních institucí v uplynulém roce, které se přihlásily do národní soutěže Gloria musaealis, vyhlašované ministerstvem kultury, Asociací muzeí a galerií ČR a Českým výborem ICOM.
Do již sedmnáctého ročníku soutěže mohly své projekty přihlásit galerie a muzea zabývající se sbírkotvornou činností, a sice za období roku 2018 do 31. března 2019. Učinilo tak 58 institucí, které přihlásily celkem 93 projektů.
Tradičně byly vyhlášeny tři kategorie: muzejní výstava roku, muzejní publikace roku a muzejní počin roku. Kromě toho zvláštní kategorií je cena českého výboru celosvětové mezinárodní rady muzeí ICOM, která je udělována projektům významně přispívajícím k mezinárodní spolupráci, k edukaci či zpřístupnění kulturního dědictví handicapovaným občanům.
Ocenění ukazuje, co stojí za návštěvu
Ocenění je pro soutěžící významnou známkou kvality, pro návštěvníky ukazatelem, kam zvlášť stojí za to jít. Nestačí totiž jen odborná kvalita, hodnotí se i nápad, kterým projekt vybočí z řady ostatních. A trendem v muzejnictví je snaha vtáhnout návštěvníka do materie, vytvořit zážitek, poučit i pobavit. Výsledky porota zatím tají. Jisté je, že mezi oceněnými nebude hlavní budova Národního muzea, jak by člověk očekával, a to prostě proto, že se do soutěže nepřihlásila. Asi je to tak dobře, protože jinak by šlo o dost nerovné srovnávání. Ostatní by sotva měli šanci – a co by si s tím chudáci porotci počali.
Současně s odborným hodnocením Gloria musaealis probíhá také soutěž Muzeum roku, taková muzejní „hitparáda“ – tedy hodnocení návštěvníků. To se týká jak návštěvnické atraktivity expozic, tak i přístupu lidí v muzeu a služeb pro návštěvníky. Slavnostní vyhlášení výsledků obou soutěží za rok 2018 se uskuteční 16 .5. ve Smetanově síni Obecního domu v Praze spolu s kulturním doprovodným programem.
Nominanty lze najít na velmi dobře komponované webové stránce www. Gloriamusaealis.cz, na jména vítězů si musíme počkat. Ale již teď můžeme začít plánovat návštěvu muzeí – zvláště o té muzejní noci, kdy jsou programy mimořádné – a ještě k tomu většinou zdarma, respektive za dobrovolné vstupné, takže se zúčastnit může opravdu každý.