Holomócké“ lyžování

 

 

Na Olomoucku je dnes velmi populární lyžovačka v Hlubočkách. Ze srdce samotné Hané je to sem coby příslovečným kamenem dohodil. Tachometr automobilu ukazuje, že z okraje města něco přes deset kilometrů. Vydejme se tedy na hlubočskou sjezdovku směrem Velká Bystřice a Mariánské Údolí. Cestou si jistě nenecháme utéci možnost prohlídky jedinečné církevní památky a dominanty kraje, jemuž se říká Svatý kopeček. A v zimním čase má přitažlivé kouzlo i zdejší zoologická zahrada.

 

Na Olomouc shlíží v celé své kráse chrám Navštívení panny Marie již od 17. století. Svatý kopeček je slavné poutní místo a při své návštěvě v roce 1995 ho povýšil Jan Pavel II. na baziliku minor. Přilehlý premonstrátenský klášter je chrámu důstojnou oporou. Nádherným kulturním zážitkem jsou zdejší chrámové koncerty.

 

Svatokopecké zoo

Pokud máte ale ve voze děti, dopřejte jim ještě před řáděním na sjezdovce, nebo naopak, v rámci odpočinku z únavy po zimních radovánkách, návštěvu báječné zoologické zahrady. I ona se nalézá na Svatém kopečku a je přitažlivá, i když je zde sněhu třeba po kolena. Žije zde přes 200 druhů zvířat. Místní „zahrada inteligence“, jak zoo nazývali již staří Číňané, je proslulá odchovem mláďat gepardů, žiraf a pižmoňů. Nechybí zde však ani žralok v obřím akváriu.

 

Správný sešup na Hlubočkách

A už jsme na místě. Automobil odstavíme na hlídaném parkovišti a jsme bez starostí, že nám někdo něco ukradne, Vítá nás baterie sněžných děl, připravena k palbě v případě, že by byla příroda letos skoupá na příděl sněhu, což však ale dle dlouhodobé předpovědi nehrozí.

Kolem nás se hemží lyžaři všech věkových kategorií. Od mrňousů, kteří bojují s přitažlivostí zemskou a jsou více na zadečku než na lyžích, přes suverény a profíky až po seniory, kteří si doslova každý metr sjezdovky vychutnávají, jako by to měl být poslední v jejich životě. Zkrátka, tady to žije. I bez matonky, chtělo by se zažertovat. Tu si ze ale můžete dát co hrdlo ráčí, jako spoustu jiných dobrých věcí k pití i zakousnutí v restauraci přímo pod vlekem – a za ceny lidové!

I když jsme na Hané, je před námi pěkný kopec. SKI AREÁL HLUBOČKY nabízí čtyři parádní sjezdové tratě v celkové délce 1700 metrů. Nahoru nás vyveze buď centrální vlek, nebo vlek levý, děti mají svůj – napravo od centrálního. A naprosto vlevo, odkud se nese křik a halas, je snowboardový park rozšířený o bordercrossovou trať.

Sjezdovka zvaná Nad kostelem je středně těžká s délkou převýšení 460/80 m., sjezdovka U lesa je lehká, s převýšením 560/80 m., sjezdovka K vysílači je středně těžká s převýšením 460/80 m., a Dětská sjezdovka je velmi lehká, s převýšením 220/24 m.

Všechny mají zařízení na technický sníh, jezdit se dá při umělém osvětlení a běžně se zde lyžuje do Velikonoc. Nechybí půjčovna i úschovna ani servis sportovního náčiní, ani výuka carvingu nebo snowboardingu a specializovaná dětská školka lyžování.

 

Ze sjezdovky přímo do koupele

A když už tedy budete mít lyžování až až, což takhle trošku se ohřát a relaxovat? Pak není nic jednoduššího, než se vydat dvanáct kilometrů na jihozápad od Olomouce do Zlatiniv. Léčebné účinky místních sirných vod využívali tady lidé odpradávna. První lázeňská budova zde pochází již z roku 1733. Přírodní lázně využívající sirovodíkového pramene o teplotě osmatřiceti stupni Celsia navštěvují především lidé s nemocemi pohybového ústrojí, ale úlevu zde najdeme při natažených svalech či naražené kostrči po celodenním pobytu na sjezdovce.

Lázeňští pacienti i krátkodobí hosté si mohou vybrat z pestré škály procedur i ozdravných pobytů, k dispozici jsou i relaxační víkendy.

 

INFOBOX:

Ski Areál Hlubočky se nachází na rozhraní pohoří Nízkého Jeseníku a Oderských vrchů

Středisko leží v nadmořské výšce 300 m., a je vybaveno moderním systémem technického zasněžování celého areálu

Hlavní příjezdová komunikace pro autobusy a osobní vozy vede z Olomouce směr Velká Bystřice, Mariánské Údolí

Cesta vlakem: trať číslo 310 z Olomouce hl.n směrem na Hrubou Vodu, Krnov a Opavu východ. Vystupuje se na páté zastávce „Hlubočka zastávka“

Denní sněhové zpravodajství TELETEX ČT1 a ČT2 str. 195/7, infokanál TV MORAVA nebo www.skriareálhlubocky.cz

 

© 2017 CzechTravellpress. All Rights Reserved. Designed By MaraXa & KraX