Již po sedmdesáté ožije o druhém zářijovém víkendu kouzelné jihomoravské město Mikulov svátkem vína, dobrého jídla, kultury a zábavy všeho druhu. Oficiálně se Pálavské vinobraní koná od pátku 8. do neděle 10. září, ale kdo má čas a chuť, může začít již ve čtvrtek odpoledne na mikulovském náměstí při Zpívání u vína a burčáku.
Víno má na Pálavě dobré podmínky a tradici snad již od Velké Moravy. Při vinobraní se program vrací „pouze“ do středověku, kdy těžkooděnci z mikulovského zámku osvobodili krále Václava IV. z vídeňského vězení. Václav IV. je proto každoročním hostem programu, pro něhož je vyslána družina, aby pak slavnostně přijel, udělil purkmistrovi (starostovi Mikulova) Rostislavu Koštialovi právo na výrobu vína, s královnou (Chantal Poullain) udílel audience a v neděli všichni slavnostně vystoupali cennou barokní křížovou cestou na Svatý kopeček.
Eva Mráčková
Nechybí rytířské a jiné středověké hry a taškařice na Kozím hrádku, ohnivá noc a jiné kratochvíle. A hudba všech žánrů na šesti scénách od vážné přes folk, rock, jazz a samozřejmě moravský folklór. Program najdete na náměstí, na zámku i kolem něj, v amfiteátru, kulturní výstavy na zámku i v galeriích.
Degustace dobrého vína a burčáku potkáte na každém rohu, zvláště v atraktivním prostředí zámku s největším „desátkovým“ sudem na více než tisíc hektolitrů vína, ale i ve vinařském městečku v Kapucínské ulici, kde nebudou chybět moravské kulinářské speciality. Hotel Galant zase přišel s nabídkou „jídlobraní“ – vinotéku k němu má samozřejmě také. Na zámku se uskuteční Mistrovství republiky v rozeznávání vůní ve víně, národní soutěž vín Mikulovské vinařské podoblasti i soutěž o nejlepší burčák.
A uvidíte také, jak se víno vyrábělo tradičně. Ochutnávky vítězných vín i burčáků k tomu samozřejmě patří. Možná i proto pořádá Městská policie jako doprovodný program na Kostelním náměstí preventivní dechové zkoušky na alkohol.
Ubytovací kapacity v Mikulově jsou totiž prakticky vyprodané, takže řada zájemců musí vzít zavděk ubytováním v sousedních lokalitách nebo stanových městečkách. A alkohol je, jak známo, tabu nejen za volantem, ale i na kole.
Komu vybude čas, až si užije jedinečnou atmosféru vinobraní a programu, zdržte se v Mikulově déle (nebo předem). Až ustane program, projděte si tentokrát v klidu překrásné centrum. Náměstí, zámek s pozoruhodným vinařským muzeem, projděte se po obnovených zahradách - jednou ve dne kvůli výhledům, podruhé pokud možná za měsíční noci (zahrada je volně přístupná a spolu se siluetou zámku úchvatná), vydejte se, nejlépe za svítání na Svatý kopeček a ve dne pak případně i na Pavlovské vrchy nebo alespoň na Turold. Mikulov stojí za návštěvu, a to nejen jednu, protože v Mikulově to žije prakticky pořád, od fašanku po svatomartinské – a o adventu a Vánocích nanovo.