Liberland-stát mezi Chorvatskem se Srbskem má vlastní pivo

 

Liberland je stát, který vyhlásil na sporném území mezi Srbskem a Chorvatskem Čech Vít Jedlička. Oblast má kolem 7 km² a je především pokryta lužními lesy. Existují dva mezinárodně uznávané suverénní státy s menší rozlohou, než jakou si nárokuje Liberland, a to Vatikán a Monako. Stejnou velikost jako Liberland má Gibraltar, který není suverénním státem. V místě nejsou žádní stálí obyvatelé. Nachází se zde přes 30 let opuštěná budova, která by po přestavbě měla sloužit parlamentu. Součástí území je Ostrov Siga na Dunaji. Jediné pobřeží Liberlandu tvoří Dunaj, mezinárodní vodní cesta garantující volný přístup k Černému moři několika vnitrozemským státům.

Podle Jedličky si díky hraničnímu sporu mezi Chorvatskem a Srbskem tuto oblast podél západního břehu řeky Dunaje nenárokuje Chorvatsko, Srbsko ani žádný jiný stát a jedná se tak podle něho o terra nullius, neboli zemi nikoho. Jedlička 13. dubna 2015 v této oblasti vyhlásil stát Liberland. Datum vybral vzhledem k tomu, že na tento den připadají narozeniny hlavního autora amerického prohlášení nezávislosti Thomase Jeffersona. Hranici definoval tak, aby nezasahovala do území Chorvatska ani Srbska. Srbsko vydalo oficiální stanovisko, v němž uvádí „Nový stát Liberland není zformován na území Republiky Srbsko.“ Ekonomové Liberlandu spočítali, že úplný rozvoj Liberlandu by posílil ekonomický růst v Chorvatsku o jedno procento ročně a dramaticky by snížil nezaměstnanost v celé oblasti.

 

Mottem Liberlandu je Žít a nechat žít

 

V. Jedlička uvedl, že Cílem zakladatelů nového státu je vytvořit společnost, kde poctiví lidé mohou prosperovat bez toho, aby jim stát znepříjemňoval život zbytečnými zákazy a daněmi.“ Stát bude svým občanům zajišťovat pouze bezpečnost, spravedlnost a diplomatické služby. O občanství dosud požádalo víc než 430.000 lidí z celého světa, nejvíc z Egypta a zemí severu Afriky, z České republiky je 10 000 žádostí. V řadách žadatelů o občanství je spoustu světoznámých architektů (celkem 1200), umělců, investorů, podnikatelů a diplomatů. Celkem ve světě vzniklo téměř 90 zastupitelských úřadů Liberlandu, jeden z nich vytvořil ve svém domě šéf italského opozičního a populistického Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo. V ČR je kancelář Liberlandu nedaleko parku Grébovka v Koperníkově ulici ve vile, která v minulosti sloužila jako rezidence dánského velvyslance. Prezident Liberlandu V. Jedlička se zúčastnil ve Washingtonu inaugurace Donalda Trumpa. Jako jeden mála evropských politiků totiž Trumpa podpořil veřejně již v průběhu jeho předvolební kampaně. První obyvatelé Liberlandu budou žít na houseboatech, jejichž podoba vznikla v architektonickém studiu nedávno zemřelé slavné britské architektky iráckého původu Zahy Hadidové. Je už zpracováno řada architektonických návrhů budoucí podoby města - státu - dimenzovaného zhruba na 150.000 obyvatel. Přišly i futuristické návrhy, z nichž například jeden počítá se zachováním přírody a budovy plánuje v podobě trychtýřů, v nichž budou sídlit firmy, kterým se líbí koncept. Stát má měnu nazvanou Merit navázanou k dolaru v poměru 1:1 a vlastní aerolinie. Má i svoje poštovní známky a fotbalové mužstvo.

Na ovládnutí území závisí i vyhlášení prvních voleb. První firmou registrovanou v tamním rejstříku je Společnost Orosené a.s., která na počest Liberlandu vyrobila pivo Liberal a zavázala se odvádět dobrovolnou daň. „Neváhají dobrovolnou daň k ceně přidávat a odvádět ji Liberlandu, ukazuje to, že koncept dobrovolné daně funguje,“ řekl ministr financí Jan Purkrábek. Ministrem zahraničí se stal Američan Thomas Walls, který v minulosti působil na velvyslanectví Spojených státůBerlíně a jehož hlavním cílem bude snaha o navazování diplomatických vztahů se státy světa. Ministrem vnitra je Slovinec Denis Pirc, který si jako jeden z cílů vytkl zavedení registračních značek pro vozidla. President Jedlička představil už druhé pivo vznikajícího státu. Jde o svrchně kvašené pivo excelentní kvality z těch nejlepších přísad, jaké se dají na světě koupit. Liberbeer, patnáctistupňový ale -6,5% alkoholu je ještě kvalitnější než pivo značky Liberal, které pod národními barvami Liberlandu vzniklo v loňském roce. Speciální je v tom, že má spoustu ovocných chutí a nemá žádný takzvaný ocásek. „Pivovarnictví není státní aktivita, to by bylo naprosto proti logice Liberlandu. Ostatně Liberlandská ústava tyto aktivity státu zakazuje. Jde o to vždy jen hledat a vytvářet prostředí pro tržní subjekty.” vysvětlil ministr financí Purkrábek. “Podnikatele jako pivovar Liberbeer proto plně podporujeme. Umožní šířit Liberlandské ideje dále po světě a přispívají dobrovolně ze zisků na chod státu.” Liberlandský pivovar Liberbeer je tzv. létající pivovar, který využívá silné sítě Liberlandské komunity po světě.

“Chceme skloubit vynikající českou reputaci v oboru pivovarnictví a rostoucí zájem o myšlenky Liberlandu po světě. ČR je výchozí, ale zdaleka nikoliv cílový trh. Máme ambice dosáhnout ročního výstavu 10.000 hl a zařadili se mezi rychle rostoucí malé pivovary. Už jednáme s prvními kontakty do zahraničí ohledně exportu na Britské Ostrovy a do Německa“, uvedl k plánům létajícího pivovaru jeho vedoucí Jaroslav Falta. Roční výstav činí nyní 2500 hl. Strategií je vyhledávat po světě talentované sládky a vařit s nimi mezinárodní piva pro Liberland. Autorem prvního Liberbeer Ale je český sládek Vojtěch Slivoň z pivovaru Krušnohor, který byl časopisem “Pivo, Beer and Ale” zvolen talentem roku 2016. “15ka Liberlandský Ale má rozhodně šanci na trhu uspět. “ pochválil práci sládka pan Tomáš Erlich, předseda Sdružení přátel piva. Piva Liberbeer se mají pyšnit ještě dalším primátem. Kromě reklamní teze, že “každým vypitím piva je přispěno k rozvoji svobody ve světě” (2Kč dobrovolná daň z každého půllitru), má být ve všech prodejních místech na světě možné za pivo zaplatit populární kryptoměnou Bitcoin. Liberbeer Ale je prvním z plánové řady produktů “pivovaru” Liberbeer. Pivovar v uvozovkách proto, že nemá vlastní technologické vybavení a využívá proto nejen volných kapacit v jiných pivovarech, ale zároveň to nejlepší z jejich umění. Tento koncept se nazývá “létající pivovar“. Létající pivovary a tím i Liberbeer jsou důsledkem současného trendu v pivovarnictví, světácky řečeném craftové (ruční, řemeslné) výrobě piva. Tento trend zdaleka není jen v ČR, ale prakticky po celém světě, kde mají lidé rádi pivo. Velký boom vznikl ve Spojených státech v 70. - 80. letech a postupně se přenesl do dalších zemí. Společným znakem je rozmanitost pivních stylů, použití nových aromatických odrůd chmelů a méně tradičních sladů. Na lokální úrovni se pivo neupravuje filtrací nebo pasterizací, jeho chuť je tedy zcela autentická, ovšem za cenu, že pivo musí být uchovávané při nízké teplotě (do 7 - 8°C) a jeho trvanlivost se počítá na nižší jednotky měsíců. Stylově je typickým představitelem craftové výroby pivo svrchně kvašené, avšak klasický dobře uvařený spodně kvašený ležák tzv. plzeňského typu je pro spoustu českých minipivovarů stále základním kamenem jejich produkce. V ČR se nyní blížíme k počtu 400 minipivovarů, dá se očekávat, že dále poroste a počet pivovarů může být brzy dvojnásobný. Zdaleka ne všechny minipivovary mají ambici na prodeje po celé republice, často se jedná o restaurační pivovary prodávající buď jen ve vlastní provozovně, nebo “kolem komína”. A takových mohou vzniknout bez problémů další stovky.

Liberbeer má za cíl být dostupný na klasických místech - v pivotékách v lahvové podobě (v současné době 0,75l skleněné lahve) a v čepované na rotujících pípách v pivních barech, hospodách a restauracích. Pro vysvětlenou - rotující pípy je označení pro takový výčep, kde provozovatel nechce minimálně na jednom kohoutu mít stále stejné pivo. Mění jej tedy např. po každém vyčepovaném sudu. A jsou bary, kde mají takové kohouty všechny. Pivo pro export se bude distribuovat buď v lahvích nebo jednorázových plastových sudech - Petainerech. V případě exportu na vzdálenější trhy mimo Evropu bude exportní pivo minimálním způsobem upravováno tzv. mikrofiltrací. Sládkova charakteristika piva: Liberbeer Ale je pivo, které hned po přivonění zaujme svou svěží vůní citrusů, tropického ovoce a jemným podtónem kokosu. V chuti pak naleznete podobné složky, jako v jeho vůni, ale navíc doplněné výraznou sladovostí s trochou karamelu, které decentně vyvažují vyšší hořkost piva. V sypání piva byly použity pouze britské slady z rodinné sladovny Simpsons a na chmelení pak washingtonský, novozélandský a japonský chmel. Pivo lze zakoupit: Galerie Piva - craft beer shop, Krymská 36, Praha 10, www.galeriepiva.cz - Pivo Grando - e-shop www.pivogrando.cz.

Jaromír Hampl

Foto: archiv Liberland