Tělo jako plátno

 

 

Světový festival v malování na tělo World Bodypainting Festival se letos konal v Pörtschachu u jezera Wörthsee v Rakousku. Podobné soutěž a festivaly se konají po celém světě a setkávají se na nich talentovaní umělci (body painters). Každoroční Světový festival World Body Painting v rakouském Pörtschachu u jezera Wörthsee je však výjimečnou událostí pro každého, obzvláště pak pro fotografy. Kromě toho se zde sjíždějí světové špičky v této sportovně řečeno disciplíně. To tamějšímu festivalu zajišťuje pověst toho největšího a nejlepšího, co daný žánr nabízí.

Něco málo čísel: Více než 300 umělců z pětačtyřiceti zemí soutěží v průběhu tří dnů v kategoriích malování štětcem a houbičkou nebo technikou airbrush, či v kategorii zvláštních efektů. Zvláštní efekty se soustřeďují na malování na obličej, na nejrůznější masky nebo na důmyslné rekvizity či šaty na zadané téma.

Na několika pódiích hrají celý den kapely, uličky lemují stánky s oděvy, různými doplňky, řemeslnými výrobky, s občerstvením apod. Do vše doplňují záplavy pouličních umělců a hudebníků. Krom toho můžete odejít také s tetováním či piercingem.

Uprostřed poloostrůvku Portschach jsou rozestavěné desítky bílých stanů pro umělce, kteří bravurně tvoří svá díla na nahá lidská těla. Výsledky jejich mnohahodinové práce jsou neskutečné. Byl jsem ohromený, jak nádherně dokázali umělci vypodobnit i ty nejdrobnější detaily na svých modelkách a modelech. Zvířata, lidé, květiny, rostliny a geometrické obrazce je pokryli doslova od hlavy až po paty.

Modelky a modelové bývají velmi přátelští a s úsměvem vám zapózují. Jejich trpělivost je třeba zdůraznit už s ohledem na fakt, jak dlouho museli stát při vytváření maleb na jejich tělech. Většina modelů jsou navíc neplacení dobrovolníci, kteří si zkrátka nechtěli nechat ujít tento jedinečný zážitek.

Tu neděli bylo počasí dosti nevlídné (kolem 17°C) a modelky a modely hřály jen tahy štětců a barevné výjevy na holé kůži. Tak jsme narychlo udělali několik snímků a ti nebožáci se pak hned zabalili do nouzových fólií proti podchlazení.

Sám ze zkušenosti dobře vím, jak nákladné je zajistit si na místě hotel. Navíc se ubytovací kapacity zaplňují velmi rychle. Proto doporučuji, pokud se v příštím roce budete chtít zúčastnit, abyste si rezervaci naplánovali s dostatečným předstihem. Nenechte si světový festival World Body Painting Festival ujít. Stojí to opravdu za to.

Daniel Miltner

 

 

 

 

 

 

Umění je občas velmi pomíjivé

 

© 2017 CzechTravellpress. All Rights Reserved. Designed By MaraXa & KraX