Království pečených hus

Pouhých dvacet minut jízdy autem severně od Bratislavy stačí, abyste se ocitli ve zcela jiném světě. Na úpatí Malých Karpat v pezinském okresu leží půvabná obec Slovenský Grob. Je typická více než stoletou tradicí chovu a podávání pečených hus. Tu tady prý založili Chorvaté. Již tehdy jezdily babičky každou sobotu na věhlasné bratislavské centrálné trhovisko, kde prodávaly vykrmené husičky.

Každý rok počátkem září se obyvatelé Slovenského Grobu nastrojí do bohatě zdobených krojů. Začíná Královstvo husaciny, jak ho zdejší mazlivě nazvali. Letos bylo ovšem mnohem slavnostnější. Byla ohlášena návštěva císařovny Marie Terezie, která byla opětně korunována na korunovačních slavnostech koncem června v Bratislavě.

Na zaplněné náměstí před pódium přijela sličná císařovna doprovázená průvodem bubeníků a ozbrojené stráže. Přivítal ji bratislavský župan Pavol Frešo spolu se starostou Slovenského Grobu.To hlavní ale přišlo při odhalení nádherné bronzové obří sochy husy. Nový symbol městečka se vypíná na konci umělé říčky na břehu jezírka s fontánou. Po slavnosti následovaly velkolepé hody v devíti zdejších pohostinských zařízeních. Všude vyhrávala muzika, která doprovázela folklórní soubor Čečinka, pod vedením Beáty Čečkové.

Slavilo se například i v pivnici „U zlatej husi“ kterou vede už desítky let paní Anna Jajcayová, která také obdržela od Marie Terezie řád. Jak řekla Prvním zprávám paní majitelka, věnuje se pečení hus již 46 let, a za tu dobu vybudovala rodinnou překrásnou restauraci se sto místy k sezení a padesáti v zahradě. Servírují tady vynikající husí játra a husu s bramborovými lokšemi a červeným zelím. Jak říká paní Jajcayová, spotřebují 2300 hus ročně, přičemž každá váží úctyhodných sedm kilogramů. Drůbež pochází z Galanty a po 3,5 hodině pečení v hliněném pekáči se z ní stane neskonalá pochoutka, za kterou sem jezdí návštěvníci z celého světa.

Text a foto Roland Horčic

Marie Terezie přichází na slavnosti husaciny

 

A stačí už jen servírovat